• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
34
Yeryüzü mescid oldu

2021-07-21 08:49:09
Yeryüzü mescid oldu

İslam âlemi Kurban Bayramı’nı buruk bir sevinçle karşıladı. Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar camilere akın eden milyonlarca Müslüman, bayram namazında kıyama durarak, insanlığın felahı, müminlerin selameti ve birliği için dua etti. İslam dünyası, teslimiyetin tecellisi olan Kurban Bayramı’nı idrak ederken Suudi Arabistan’da ikamet eden 60 bin kişi hacı olmanın heyecanını yaşadı.

#1
Foto - - ZEKERİYA SAY İSTANBUL - Mazlum coğrafyalarda yaşanan acı ve gözyaşı bir nebze de olsa yerini bayram sevincine bıraktı. Dünyanın dört bir yanında Müslümanlar Kurban Bayramı’nı eda etmenin sevincini yaşarken, sabahın erken saatlerinde bayram namazı için camilere akın etti. Ümmet-i Muhammed yönünü kıbleye çevirerek kıyama dururken, hutbelerde barış ve birlik mesajları verildi. Koronavirüs salgını gölgesinde ikinci kez yapılan hac ibadetinde ise Suudi Arabistan’da ikamet eden 60 bin kişi hacı olmanın heyecanını yaşadı. İnsanlığın umudu olan İslam birliğinin huzuru ve selameti için dua eden mü’minler, kardeşliğin perçinlendiği bayramın sevincini hep birlikte yaşadı.

- ZEKERİYA SAY İSTANBUL - Mazlum coğrafyalarda yaşanan acı ve gözyaşı bir nebze de olsa yerini bayram sevincine bıraktı. Dünyanın dört bir yanında Müslümanlar Kurban Bayramı’nı eda etmenin sevincini yaşarken, sabahın erken saatlerinde bayram namazı için camilere akın etti. Ümmet-i Muhammed yönünü kıbleye çevirerek kıyama dururken, hutbelerde barış ve birlik mesajları verildi. Koronavirüs salgını gölgesinde ikinci kez yapılan hac ibadetinde ise Suudi Arabistan’da ikamet eden 60 bin kişi hacı olmanın heyecanını yaşadı. İnsanlığın umudu olan İslam birliğinin huzuru ve selameti için dua eden mü’minler, kardeşliğin perçinlendiği bayramın sevincini hep birlikte yaşadı.

#2
Foto - İstanbul’da heyecan vardı Bayram namazı, yurdun çeşitli noktalarında sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak kılındı. İstanbul’da vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından mayıs ayında resmi olarak ibadete açılan Taksim Camii’ne bayram namazını kılmak için akın etti. Namaza farklı ülkelerden yabancı uyruklu kişilerin de geldiği görüldü. 2. kez Kurban Bayram namazı heyecanı yaşanan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ndeki namaza ise binlerce vatandaş katıldı. İstanbul’un yanı sıra başka kentlerden ve yurtdışından gelenler, Ayasofya Meydanı’nı doldururken vatandaşlar ve turistler caminin dışında beraberlerinde getirdikleri seccadeler üzerinde namaz kılmak için saf tuttu. Bayram namazını kıldıran Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi imamlarından Mücahit Topçuoğlu, namazdan sonra minbere sol elinde kılıç tutarak, hutbe okudu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da bayram namazını, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kıldı. Bayramı namazını Süleymaniye Camii’nde kılmak isteyen vatandaşlar ise gün ağarmadan camiye akın etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de bayram namazını Süleymaniye Camii’nde kılarken, namazın ardından tekbirler getirildi.

İstanbul’da heyecan vardı Bayram namazı, yurdun çeşitli noktalarında sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak kılındı. İstanbul’da vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından mayıs ayında resmi olarak ibadete açılan Taksim Camii’ne bayram namazını kılmak için akın etti. Namaza farklı ülkelerden yabancı uyruklu kişilerin de geldiği görüldü. 2. kez Kurban Bayram namazı heyecanı yaşanan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ndeki namaza ise binlerce vatandaş katıldı. İstanbul’un yanı sıra başka kentlerden ve yurtdışından gelenler, Ayasofya Meydanı’nı doldururken vatandaşlar ve turistler caminin dışında beraberlerinde getirdikleri seccadeler üzerinde namaz kılmak için saf tuttu. Bayram namazını kıldıran Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi imamlarından Mücahit Topçuoğlu, namazdan sonra minbere sol elinde kılıç tutarak, hutbe okudu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da bayram namazını, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kıldı. Bayramı namazını Süleymaniye Camii’nde kılmak isteyen vatandaşlar ise gün ağarmadan camiye akın etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de bayram namazını Süleymaniye Camii’nde kılarken, namazın ardından tekbirler getirildi.

#3
Foto - Vatandaş camilere akın etti Ankara’da bayram namazı Kocatepe Camii ile Hacı Bayram Veli Camii’nde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak kılındı. Vatandaşlar, 1,5 metre aralıklarla kıbleye yöneldi, maskeyle namaza durdu. Sosyal mesafeyle bayramlaşan vatandaşlar, aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Adana’da Sabancı Merkez Camisi’ne sabahın erken saatlerinde gelen çok sayıda vatandaş, hijyen kuralları kapsamında saf tutarak verilen vaazı dinledi. Bartın’da İmam Hatip Camii, Bolu’da tarihi Yıldırım Bayezid Cami, Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen sekizgen planlı Akçakoca Merkez Camii ve Hatay’da Anadolu’nun ilk camisi olarak bilinen Habib-i Neccar Camii vatandaşların bayram anamazı için tercih ettiği camiler arasında yer aldı. İzmir, Karabük, Kocaeli, Mersin, Sakarya ve daha birçok şehirde, bayram namazını kılmak isteyen vatandaşlar camilere akın etti.

Vatandaş camilere akın etti Ankara’da bayram namazı Kocatepe Camii ile Hacı Bayram Veli Camii’nde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak kılındı. Vatandaşlar, 1,5 metre aralıklarla kıbleye yöneldi, maskeyle namaza durdu. Sosyal mesafeyle bayramlaşan vatandaşlar, aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Adana’da Sabancı Merkez Camisi’ne sabahın erken saatlerinde gelen çok sayıda vatandaş, hijyen kuralları kapsamında saf tutarak verilen vaazı dinledi. Bartın’da İmam Hatip Camii, Bolu’da tarihi Yıldırım Bayezid Cami, Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen sekizgen planlı Akçakoca Merkez Camii ve Hatay’da Anadolu’nun ilk camisi olarak bilinen Habib-i Neccar Camii vatandaşların bayram anamazı için tercih ettiği camiler arasında yer aldı. İzmir, Karabük, Kocaeli, Mersin, Sakarya ve daha birçok şehirde, bayram namazını kılmak isteyen vatandaşlar camilere akın etti.

#4
Foto - İdlipliler bayrama buruk girdi Katil Beşşar Esed rejiminin saldırılardan kaçarak İdlib’teki kamplara sığınan masum siviller bir Kurban Bayramı’na daha buruk girdi. Türkiye sınırı hattındaki zorla yerinden edilenlerin sığındığı kamplarda yaşayan yüz binlerce sivil, bir bayrama daha iç savaş ortamında, evlerinde uzakta, zorlu yaşam şartları altında karşıladı.

İdlipliler bayrama buruk girdi Katil Beşşar Esed rejiminin saldırılardan kaçarak İdlib’teki kamplara sığınan masum siviller bir Kurban Bayramı’na daha buruk girdi. Türkiye sınırı hattındaki zorla yerinden edilenlerin sığındığı kamplarda yaşayan yüz binlerce sivil, bir bayrama daha iç savaş ortamında, evlerinde uzakta, zorlu yaşam şartları altında karşıladı.

#5
Foto - Bayramın normal bir gün gibi geçtiği İdlib’te her evde hüzün ve acı vardı.

Bayramın normal bir gün gibi geçtiği İdlib’te her evde hüzün ve acı vardı.

#6
Foto - Hudut Kartalları sınırda bayramlaştı Edirne'de sınırda başarıyla görev yapan Mehmetçikler, bayram sevincini silah arkadaşları ve aileleriyle paylaştı. Adasarhanlı köyünde Yunanistan sınırına yakın bir noktada bulunan Şehit Er Cumali Tüter Hudut Karakolu'nda vatan savunması yapan askerler, 24 saat nöbet tutarak sınırdaki en ufak hareketliliği bile takip ediyor. Kurban Bayramı'nı komutanları ve silah arkadaşlarıyla geçiren askerler, bölük komutanı Piyade Yüzbaşı İsmail Savaş komutasında bir araya gelerek koronavirüs tedbirleri kapsamında, sosyal mesafe kurallarına göre bayramlaştı.

Hudut Kartalları sınırda bayramlaştı Edirne'de sınırda başarıyla görev yapan Mehmetçikler, bayram sevincini silah arkadaşları ve aileleriyle paylaştı. Adasarhanlı köyünde Yunanistan sınırına yakın bir noktada bulunan Şehit Er Cumali Tüter Hudut Karakolu'nda vatan savunması yapan askerler, 24 saat nöbet tutarak sınırdaki en ufak hareketliliği bile takip ediyor. Kurban Bayramı'nı komutanları ve silah arkadaşlarıyla geçiren askerler, bölük komutanı Piyade Yüzbaşı İsmail Savaş komutasında bir araya gelerek koronavirüs tedbirleri kapsamında, sosyal mesafe kurallarına göre bayramlaştı.

#7
Foto - Gana Camii’nde ilk bayram namazı sevinci Gana’da Türkiye tarafından inşa edilen Gana Millet Camii ve Külliyesi’nde ilk bayram namazı kılındı. Başkent Akra’nın Kanda bölgesindeki Gana Millet Camii ve Külliyesi’nde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan kadın, erkek ve çocuklar geleneksel kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu. İmamların vaazlarıyla başlayan bayram namazına, Gana Devlet Başkan Yardımcısı Mahamudu Bawumia, bakanlar ve vatandaşlar katıldı. Ayrıca namaz sırasında Gana Devlet Başkanı Nana Akuffo-Addo camide bulundu. Gana Müftüsü Şeyh Osman Nuhu Sharubutu, namazdan sonra okuduğu hutbede ülkede birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Sharubutu’nun okuduğu hutbenin ardından cemaat bayramlaşarak camiden ayrıldı. Türkiye tarafından Akra’da inşa edilen Gana Millet Camii ve Külliyesi, 16 Temmuz’da ibadete açılmıştı.

Gana Camii’nde ilk bayram namazı sevinci Gana’da Türkiye tarafından inşa edilen Gana Millet Camii ve Külliyesi’nde ilk bayram namazı kılındı. Başkent Akra’nın Kanda bölgesindeki Gana Millet Camii ve Külliyesi’nde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan kadın, erkek ve çocuklar geleneksel kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu. İmamların vaazlarıyla başlayan bayram namazına, Gana Devlet Başkan Yardımcısı Mahamudu Bawumia, bakanlar ve vatandaşlar katıldı. Ayrıca namaz sırasında Gana Devlet Başkanı Nana Akuffo-Addo camide bulundu. Gana Müftüsü Şeyh Osman Nuhu Sharubutu, namazdan sonra okuduğu hutbede ülkede birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Sharubutu’nun okuduğu hutbenin ardından cemaat bayramlaşarak camiden ayrıldı. Türkiye tarafından Akra’da inşa edilen Gana Millet Camii ve Külliyesi, 16 Temmuz’da ibadete açılmıştı.

#8
Foto - Afrika

Afrika

#9
Foto - Almanya

Almanya

#10
Foto - Ayasofya

Ayasofya

#11
Foto - Ayasofya

Ayasofya

#12
Foto - Ayasofya

Ayasofya

#13
Foto - Azze

Azze

#14
Foto - Bulgaristan

Bulgaristan

#15
Foto - Fatih

Fatih

#16
Foto - Fildişi

Fildişi

#17
Foto - Filipin

Filipin

#18
Foto - Fransa

Fransa

#19
Foto - Gana

Gana

#20
Foto - Gazze

Gazze

#21
Foto - İngiltere

İngiltere

#22
Foto - İskece

İskece

#23
Foto - İtalya

İtalya

#24
Foto - Kabe

Kabe

#25
Foto - Kudüs

Kudüs

#26
Foto - Kudüs

Kudüs

#27
Foto - Lübnan

Lübnan

#28
Foto - Lübnan

Lübnan

#29
Foto - Pakistan

Pakistan

#30
Foto - Sidney

Sidney

#31
Foto - Taksim

Taksim

#32
Foto - Yemen

Yemen

#33
Foto - Yunanistan

Yunanistan

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23