• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Yanık tencere nasıl temizlenir? Dibi tutan tencereyi temizleme

2020-05-06 17:11:38
Yanık tencere nasıl temizlenir? Dibi tutan tencereyi temizleme

Yemek yapmanın en can sıkıcı tarafı pişirilen yemeğin ve tenceresinin yanması, dibinin tutmasıdır. Yanık tencere ve dibi tutan tencere kolaylıkla temizlenmez. Tenceresi yanan veya dibi tutan kişiler yanık tencere nasıl temizlenir? sorusunun yanıtını arar.

#1
Foto - Peki, yanık tencere nasıl temizlenir? Dibi tutan tencere temizlemek için hangi yöntemler kullanılmalı?

Peki, yanık tencere nasıl temizlenir? Dibi tutan tencere temizlemek için hangi yöntemler kullanılmalı?

#2
Foto - Karbonat ile Temizlik Karbonat ile uygulanacak yöntem, tencere ve tavalar hafif yanmışsa uygulanmalıdır. Uygulamaya başlamadan önce yanık tencerenin dibindeki kalıntıları mümkün oldukça tahta kaşıkla kazıyın. Ardından 2 saat kadar soğuması için bekleyin. Bekleme süresi sonra erince tencerenin içine bir su bardağı kadar karbonat dökün. Üzerine de yanmış olan kısmın üstüne geçecek şekilde su ilave edin. Bu şekilde tencerenin kapağını kapatın ve mümkünse 8 saate kadar; aceleniz varsa en az 3 saat olacak şekilde bekleyin. Bekleme süresi bitince yine tahta bir kaşıkla yanık kısmı kazımaya başlayın. Tabakayı kaldırdıktan sonra sünger ve deterjan ile iyice ovarak tencereyi temizleyin.

Karbonat ile Temizlik Karbonat ile uygulanacak yöntem, tencere ve tavalar hafif yanmışsa uygulanmalıdır. Uygulamaya başlamadan önce yanık tencerenin dibindeki kalıntıları mümkün oldukça tahta kaşıkla kazıyın. Ardından 2 saat kadar soğuması için bekleyin. Bekleme süresi sonra erince tencerenin içine bir su bardağı kadar karbonat dökün. Üzerine de yanmış olan kısmın üstüne geçecek şekilde su ilave edin. Bu şekilde tencerenin kapağını kapatın ve mümkünse 8 saate kadar; aceleniz varsa en az 3 saat olacak şekilde bekleyin. Bekleme süresi bitince yine tahta bir kaşıkla yanık kısmı kazımaya başlayın. Tabakayı kaldırdıktan sonra sünger ve deterjan ile iyice ovarak tencereyi temizleyin.

#3
Foto - Yanık tencerenin yanık kısmını geçecek şekilde sirke dökün. Üzerine başka bir şey ilave etmeden tencerenin kapağını kapatın ve bir gece boyunca bu şekilde beklemesine izin verin. Ertesi gün, sirkeyi dökerek; tencereyi sıcak su ve sünger yardımıyla iyice ovalayın. Yanık dokusu kalktıktan sonra da deterjan temizliği yaparak bol suyla durulayabilirsiniz. Aynı uygulamayı yağ lekeleri için de yapabilirsiniz. Bunun için başka bir kabın içine sirke doldurun ve tencereyi bu kaba yerleştirin. Aynı şekilde bir gece bekletin ve aynı adımları uygulayın. Tencerenin dış kısmında özellikle de altında oluşan yağ lekeleri için de etkili bir çözümdür

Yanık tencerenin yanık kısmını geçecek şekilde sirke dökün. Üzerine başka bir şey ilave etmeden tencerenin kapağını kapatın ve bir gece boyunca bu şekilde beklemesine izin verin. Ertesi gün, sirkeyi dökerek; tencereyi sıcak su ve sünger yardımıyla iyice ovalayın. Yanık dokusu kalktıktan sonra da deterjan temizliği yaparak bol suyla durulayabilirsiniz. Aynı uygulamayı yağ lekeleri için de yapabilirsiniz. Bunun için başka bir kabın içine sirke doldurun ve tencereyi bu kaba yerleştirin. Aynı şekilde bir gece bekletin ve aynı adımları uygulayın. Tencerenin dış kısmında özellikle de altında oluşan yağ lekeleri için de etkili bir çözümdür

#4
Foto - Emaye Tencere Yanıkları için Uygulanacak Yöntemler İlk olarak en basit şekliyle sıvı deterjan kullanarak yanığı temizlemeye çalışın. İlk olarak tencerenin dibine bol miktarda sıvı deterjan dökün ve üzerine de su ekleyip biraz köpürterek bırakın. Bir gece böyle bekledikten sonra süngerle ovmaya çalışın. Başarılı bir sonuç alamazsanız; aynı uygulamayı önce karbonat ile yine başarısız olursa toz çamaşır deterjanı ile deneyebilirsiniz. Son olarak deneyebileceğini yöntem tuz ve limon karışımıyla hazırlanan kürdür. 1 ölçek tuz ve iki katı kadar limon suyunu karıştırıp tencere dibinde yarım saat kadar bekletin. Bekleme süresi dolunca süngerle iyice ovarak temizleyin

Emaye Tencere Yanıkları için Uygulanacak Yöntemler İlk olarak en basit şekliyle sıvı deterjan kullanarak yanığı temizlemeye çalışın. İlk olarak tencerenin dibine bol miktarda sıvı deterjan dökün ve üzerine de su ekleyip biraz köpürterek bırakın. Bir gece böyle bekledikten sonra süngerle ovmaya çalışın. Başarılı bir sonuç alamazsanız; aynı uygulamayı önce karbonat ile yine başarısız olursa toz çamaşır deterjanı ile deneyebilirsiniz. Son olarak deneyebileceğini yöntem tuz ve limon karışımıyla hazırlanan kürdür. 1 ölçek tuz ve iki katı kadar limon suyunu karıştırıp tencere dibinde yarım saat kadar bekletin. Bekleme süresi dolunca süngerle iyice ovarak temizleyin

#5
Foto - Tuz ile temizleme Yanan tencerenizin altına bir bardak tuz dökün. Üstlerine Bir bardak beyaz sirke dökün ve köpürmesini bekleyin. Köpürme tamamlandıktan sonra bulaşık süngeri ile tencerenin altını ovun. Siyahlıkların çıktığını göreceksiniz.

Tuz ile temizleme Yanan tencerenizin altına bir bardak tuz dökün. Üstlerine Bir bardak beyaz sirke dökün ve köpürmesini bekleyin. Köpürme tamamlandıktan sonra bulaşık süngeri ile tencerenin altını ovun. Siyahlıkların çıktığını göreceksiniz.

#6
Foto - Dökme Demir Tencereler için Uygulanacak Yöntemler Tencere yandıktan sonra biraz soğuması için zaman vermelisiniz. Sonrasında bir litre sıcak suyun içine bir yemek kaşığı kadar toz çamaşır deterjanı ekleyin. Suyun yalnızca sıcak olmasına, kaynar derece olmamasına dikkat edin. Sonrasında orta ateşte ocağı yakın ve tencereyi üzerine yerleştirin. Bu şekilde birkaç dakika kaynatmanız yeterli olacaktır.

Dökme Demir Tencereler için Uygulanacak Yöntemler Tencere yandıktan sonra biraz soğuması için zaman vermelisiniz. Sonrasında bir litre sıcak suyun içine bir yemek kaşığı kadar toz çamaşır deterjanı ekleyin. Suyun yalnızca sıcak olmasına, kaynar derece olmamasına dikkat edin. Sonrasında orta ateşte ocağı yakın ve tencereyi üzerine yerleştirin. Bu şekilde birkaç dakika kaynatmanız yeterli olacaktır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı