• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
13
Uçurum kıyısında ibadet! Görenler hayrete düşüyor

2020-09-18 15:43:21
Uçurum kıyısında ibadet! Görenler hayrete düşüyor

Sivas'ın Divriği ilçesindeki kalenin içine, Mengücekliler döneminde yaptırılan Kale Camisi, görenleri hayrete düşürüyor. Bölgeye hakim noktada 840 yıldır ayakta duran camiye gelen cemaat zorlu tırmanışa rağmen ibadetini gerçekleştiriyor.

#1
Foto - Sivas'ın Divriği ilçesindeki kalenin içine, Mengücekliler döneminde yaptırılan Kale Camisi, hakim noktada 840 yıldır ayakta duruyor.

Sivas'ın Divriği ilçesindeki kalenin içine, Mengücekliler döneminde yaptırılan Kale Camisi, hakim noktada 840 yıldır ayakta duruyor.

#2
Foto - Türklerin Anadolu'daki en eski yapılarından biri olan cami, restore edildi. Mağara, merdiven, patika yol ve uçurum kenarından geçerek camiye ibadete giden halk,

Türklerin Anadolu'daki en eski yapılarından biri olan cami, restore edildi. Mağara, merdiven, patika yol ve uçurum kenarından geçerek camiye ibadete giden halk, "Buradaki manevi huzur, yaşadığımız zorluk ve yorgunluğa değiyor" diyor.

#3
Foto - Unesco Dünya Mirası Listesi'ndeki Ulu Camii ve Darüşşifa başta olmak üzere Selçuklu medeniyetinden izlerin olduğu açık hava müzesi durumundaki Divriği, dikkat çekiyor.

Unesco Dünya Mirası Listesi'ndeki Ulu Camii ve Darüşşifa başta olmak üzere Selçuklu medeniyetinden izlerin olduğu açık hava müzesi durumundaki Divriği, dikkat çekiyor.

#4
Foto - Mengücekliler döneminde, 1180 yılında Süleyman Şah'ın oğlu Emir İshak tarafından yaptırılan cami, uçurum kıyısındaki konumu ile dikkat çekiyor. Kale Camisi; Türklerin Anadolu'yu fethinden sonra yapılan minberli cuma cami özgün mimariye sahip.

Mengücekliler döneminde, 1180 yılında Süleyman Şah'ın oğlu Emir İshak tarafından yaptırılan cami, uçurum kıyısındaki konumu ile dikkat çekiyor. Kale Camisi; Türklerin Anadolu'yu fethinden sonra yapılan minberli cuma cami özgün mimariye sahip.

#5
Foto - 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce restore edilen camide derzlerle örülen caminin taç kapısı, duvarları ve taş oyma sanatından örnekler taşıması vatandaşın ilgi odağı oldu.

2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce restore edilen camide derzlerle örülen caminin taç kapısı, duvarları ve taş oyma sanatından örnekler taşıması vatandaşın ilgi odağı oldu.

#6
Foto - Caminin, daha önce var olan; ancak yıkılan minaresi ise bugün bulunmuyor. İbadet etmek isteyen vatandaş 1 kilometrelik zorlu yolculuk yapıyor.

Caminin, daha önce var olan; ancak yıkılan minaresi ise bugün bulunmuyor. İbadet etmek isteyen vatandaş 1 kilometrelik zorlu yolculuk yapıyor.

#7
Foto - Divriği Ulu Camisi'nin bulunduğu alandan, kale girişine gelen vatandaşlar, burada kale suru duvarında bulunan ve sadece 1 kişinin sığdığı oyuktan içeri giriyor.

Divriği Ulu Camisi'nin bulunduğu alandan, kale girişine gelen vatandaşlar, burada kale suru duvarında bulunan ve sadece 1 kişinin sığdığı oyuktan içeri giriyor.

#8
Foto - Mağaranın içinden geçen vatandaşlar yukarı doğru tırmanıyor. Belirli merdiven kullanılan alandan bir tarafı uçurum olan yamaçta patika yol kullanılıyor. Sonrasında zirveye ulaşılıp camiye giriliyor.

Mağaranın içinden geçen vatandaşlar yukarı doğru tırmanıyor. Belirli merdiven kullanılan alandan bir tarafı uçurum olan yamaçta patika yol kullanılıyor. Sonrasında zirveye ulaşılıp camiye giriliyor.

#9
Foto - Kale Camisi'nde cuma namazı kılmak için zorlu bir tırmanış yapan Necati Yıldırım,

Kale Camisi'nde cuma namazı kılmak için zorlu bir tırmanış yapan Necati Yıldırım, "Zorlu bir yoldan geçiyoruz kale içerisindeki mağaradan, patika yoldan geçiyoruz camiye kadar. Bu cami açıldığından itibaren ben her cuma buraya geliyorum. Manevi olarak iyi hissettiriyor. Namazı kıldıktan sonra cemaatle sohbet ediyoruz’’ dedi.

#10
Foto - Namaz için camiye tırmanan Mustafa Zorlu ise,

Namaz için camiye tırmanan Mustafa Zorlu ise, "Divriği Ulu Cami şu anda tadilatta kullanamıyoruz. Kale Cami, Divriği'nin zirvesinde ibadete açıldı. Zorlu bir yoldan geçiyoruz, buraya çıkmak için mücadele veriyoruz. Caminin yapılış tarzı bu. Arkada 40 merdivenimiz var, oraya merdiven demeye şahit ister’’ dedi.

#11
Foto - Said Gürlüoğlu de,

Said Gürlüoğlu de, "69 yaşındayım. Kale Camisi'ne cumaya geldik. Huşu içinde namazımızı kılmaya geldik. Allah kabul etsin. Yorulduk tabi, yokuş çıktık. Cuma için bu yolculuğa değer" ifadelerini kullandı.

#12
Foto - Cami imamlarından Ömer Ülger ise

Cami imamlarından Ömer Ülger ise "Şu an pandemi sürecinde olduğumuz için eskiye oranla daha az geliyorlar ama onun dışında doluyor camimiz. Divriği Kaymakamlığımıza teşekkür ediyorum Kale Cami'mizi açtığı için. Buranın atmosferi yeter’’ ifadelerini kullandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23