• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Türkiye de açıklama yapmıştı! Dünyanın gözü orada… Ülkede tüm iletişim kesildi

2021-10-26 11:07:21
Türkiye de açıklama yapmıştı! Dünyanın gözü orada… Ülkede tüm iletişim kesildi

Sudan’da çıkan darbe sonrası peş peşe açılamalar geliyor. Dünya basınının yakından takip ettiği ülkede yeni gelişme yaşandı.

#1
Foto - Dün başkent Hartum’da düzenlenen darbe karşıtı protestolar sırasında askerlerin ateş açması sonucu 7 kişinin ölmesi ve 80’den fazla kişi yaralanmasının ardından, dün gece de ordunun iktidarı ele geçirmesi ve sivil ortakları iktidardan uzaklaştırılmasına yönelik protestolar devam etti.

Dün başkent Hartum’da düzenlenen darbe karşıtı protestolar sırasında askerlerin ateş açması sonucu 7 kişinin ölmesi ve 80’den fazla kişi yaralanmasının ardından, dün gece de ordunun iktidarı ele geçirmesi ve sivil ortakları iktidardan uzaklaştırılmasına yönelik protestolar devam etti.

#2
Foto - Diplomatlara göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün öğleden sonra Sudan konulu acil bir toplantı yapacak.

Diplomatlara göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün öğleden sonra Sudan konulu acil bir toplantı yapacak.

#3
Foto - Aynı kaynaklara göre, oturum İngiltere, İrlanda, Norveç, ABD, Estonya ve Fransa’nın talebi üzerine yapılacak.

Aynı kaynaklara göre, oturum İngiltere, İrlanda, Norveç, ABD, Estonya ve Fransa’nın talebi üzerine yapılacak.

#4
Foto - Suudi Arabistan merkezli Al-Hadath TV, Sudan’da ordunun iktidarı ele geçirmesinden bir gün sonra ülkedeki tüm iletişimin kesildiğini bildirdi. Ancak bu konuda Sudan tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Suudi Arabistan merkezli Al-Hadath TV, Sudan’da ordunun iktidarı ele geçirmesinden bir gün sonra ülkedeki tüm iletişimin kesildiğini bildirdi. Ancak bu konuda Sudan tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

#5
Foto - Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, dün sivil ve askerlerden oluşan Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshederek olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini açıkladı. Burhan ayrıca, anayasal belgenin bazı hükümleri üzerindeki çalışmaların askıya alındığını duyurdu.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, dün sivil ve askerlerden oluşan Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshederek olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini açıkladı. Burhan ayrıca, anayasal belgenin bazı hükümleri üzerindeki çalışmaların askıya alındığını duyurdu.

#6
Foto - Kültür ve Enformasyon Bakanlığı ise, dün sabah saatlerinde Başbakan Abdullah Hamduk’un yanı sıra geçiş hükümetinde bazı bakanlar ve ülkeyi yöneten koalisyon hükümeti ortağı parti liderlerinin ordu tarafından gözaltına alındığını ve bilinmeyen bir yere götürüldüğünü açıkladı.

Kültür ve Enformasyon Bakanlığı ise, dün sabah saatlerinde Başbakan Abdullah Hamduk’un yanı sıra geçiş hükümetinde bazı bakanlar ve ülkeyi yöneten koalisyon hükümeti ortağı parti liderlerinin ordu tarafından gözaltına alındığını ve bilinmeyen bir yere götürüldüğünü açıkladı.

#7
Foto - Türkiye de Sudan’daki darbeye ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada,

Türkiye de Sudan’daki darbeye ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Sudan'da 25 Ekim günü darbe teşebbüsünde bulunulduğu yönündeki haberleri derin endişeyle karşılıyoruz. Sudan'da tüm taraflarca Anayasal Bildiri kapsamındaki taahhütlere bağlı kalınması ve geçiş sürecinin sekteye uğratılmaması yönündeki güçlü beklentimizi vurguluyoruz." ifadesi yer aldı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23