• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Taliban duyurdu: Türkiye'den 4 talebimiz var

2021-09-15 11:39:56
Taliban duyurdu: Türkiye'den 4 talebimiz var

Afganistan'da Taliban kontrolü ele geçirdikten sonra ülkede önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye ile iyi ilişkiler kuracaklarını açıklayan Taliban'dan dikkat çeken bir talep geldi. Detaylar haberimizde. İşte Afganistan'dan son gelişmeler...

#1
Foto - Gazeteci Mete Sohtaoğlu'nun haberine göre, Taliban Emiri Hibetullah Ahundzade, halen Kandahar'da. Kabil'e planlanan girişi, güvenliğiyle ilgili endişeler nedeniyle ertelendi.

Gazeteci Mete Sohtaoğlu'nun haberine göre, Taliban Emiri Hibetullah Ahundzade, halen Kandahar'da. Kabil'e planlanan girişi, güvenliğiyle ilgili endişeler nedeniyle ertelendi.

#2
Foto - Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan'daki olaylar konusunda özeleştiri yaparak ders çıkarmaları gerektiğini, Taliban'ı tanımasalar bile ilişki kurma ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan'daki olaylar konusunda özeleştiri yaparak ders çıkarmaları gerektiğini, Taliban'ı tanımasalar bile ilişki kurma ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

#3
Foto - Taliban, Kabil'deki Çek Cumhuriyeti büyükelçiliğine girip alkol deposunu buldu ve bu evin Salahuddin Rabbani'nin evi olduğunu iddia etti. Rabbani, Eşref Ghani'nin hükümetinin çöküşünden sonra Kabil'den kaçan önde gelen bir Taliban karşıtı siyasi liderdi.

Taliban, Kabil'deki Çek Cumhuriyeti büyükelçiliğine girip alkol deposunu buldu ve bu evin Salahuddin Rabbani'nin evi olduğunu iddia etti. Rabbani, Eşref Ghani'nin hükümetinin çöküşünden sonra Kabil'den kaçan önde gelen bir Taliban karşıtı siyasi liderdi.

#4
Foto - Öte yandan Afganistan'da geçici hükümet kurma çalışmaları yürüten Taliban yönetimi içinde büyük anlaşmazlık çıktığı iddia edildi. Taliban yetkililerinden edinilen bilgiye göre tartışma cumhurbaşkanlığı sarayında grubun kurucularından Molla Abdulgani Baradar ile Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Mülteciler Bakanı Halil-ur-Rahman Hakkani arasında çıktı.

Öte yandan Afganistan'da geçici hükümet kurma çalışmaları yürüten Taliban yönetimi içinde büyük anlaşmazlık çıktığı iddia edildi. Taliban yetkililerinden edinilen bilgiye göre tartışma cumhurbaşkanlığı sarayında grubun kurucularından Molla Abdulgani Baradar ile Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Mülteciler Bakanı Halil-ur-Rahman Hakkani arasında çıktı.

#5
Foto - Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), Taliban'ın Afganistan'da kontrolü sağlamasının ardından bu ülkeye ilk uluslararası ticari uçuşu gerçekleştirdi.

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), Taliban'ın Afganistan'da kontrolü sağlamasının ardından bu ülkeye ilk uluslararası ticari uçuşu gerçekleştirdi.

#6
Foto - Özbekistan, Afganistan'a gıda ve temel ihtiyaç ürünleri ile giysi ve tıbbi malzemelerden oluşan 25 vagon insani yardım malzemesi gönderdi.

Özbekistan, Afganistan'a gıda ve temel ihtiyaç ürünleri ile giysi ve tıbbi malzemelerden oluşan 25 vagon insani yardım malzemesi gönderdi.

#7
Foto - Taliban’a yakınlığıyla bilinen Afganistan Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, Kudüs TV ekranlarında konuştu. Abidi, hiçbir sömürgeci güce Afganistan’da izin vermeyeceklerini kaydetti. Türkiye ile ilişkiler hakkında ise ‘4 talebimiz var’ diyerek bunları şöyle sıraladı: “Öncelikle Afganistan şu anda ambargo altında, gıda yardımına ihtiyacımız var. Büyükelçilik açıp hükümetimiz tanınmalı. Tarım alanında işbirliği yapmalıyız. Son olarak da eğitim alanında işbirliği yapmalıyız.”

Taliban’a yakınlığıyla bilinen Afganistan Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, Kudüs TV ekranlarında konuştu. Abidi, hiçbir sömürgeci güce Afganistan’da izin vermeyeceklerini kaydetti. Türkiye ile ilişkiler hakkında ise ‘4 talebimiz var’ diyerek bunları şöyle sıraladı: “Öncelikle Afganistan şu anda ambargo altında, gıda yardımına ihtiyacımız var. Büyükelçilik açıp hükümetimiz tanınmalı. Tarım alanında işbirliği yapmalıyız. Son olarak da eğitim alanında işbirliği yapmalıyız.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23