• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Starship motoru patladı! Başları beladan kurtulmuyor

2024-05-24 22:50:27
Starship motoru patladı! Başları beladan kurtulmuyor

Starship için onlarca deneme yapan SpaceX firması denemelerinde bir türlü başarılı olamadı. Son olarak Starship'in raptor motoru büyük bir gürültüyle patladı.

#1
Foto - Starship motoru patladı! Başları beladan kurtulmuyor

SpaceX CEO'su Elon Musk çok kısa bir süre önce Starship'in dördüncü uçuş testi olan IFT-4'e sayılı günler kaldığını duyurdu. Ancak firmanın fırlatma tesisinde roket motoru patladı. SpaceX CEO'su Elon Musk çok kısa bir süre önce Starship'in dördüncü uçuş testi olan IFT-4'ün 10 gün içerisinde gerçekleştirileceğini paylaştı. Bu önemli dönüm noktasına çok az bir süre kalmışken, SpaceX görünüşe bakılırsa bir aksilikle karşı karşıya. Zira paylaşılan görüntülerde Starship’te de kullanılan Raptor motorunun test sırasında şiddetli bir şekilde patladığı görüldü.

#2
Foto - Starship motoru patladı! Başları beladan kurtulmuyor

SpaceX şu anda, şirketin dünyanın en büyük ve en güçlü roketi olan Starship adlı yeni nesil roketinde kullanılacak olan Raptor roket motorlarının zorlu testlerden geçiriyor. Elon Musk liderliğindeki şirket bir süredir Raptor motorları üzerinde araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütüyor ve Starship'in merakla beklenen dördüncü fırlatılışı öncesinde motor tasarımında ince ayarlar ve değişiklikler yapmaya devam ediyor gibi görünüyor. Öte yandan SpaceX, Teksas'ın güneyindeki Boca Chica Starbase tesislerinde meydana gelen patlamayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Görüntülerde SpaceX'in motor test rampasının patlamanın ardından alevler içinde kaldığı görülüyor. Test rampasında hasar oluşmuş olması da oldukça olası. Bununla birlikte patlamanın Raptor motoru kapandıktan sonra yaşandığı belirtiliyor.

#3
Foto - Starship motoru patladı! Başları beladan kurtulmuyor

Yaşanılan bu olayın Starship’in dördüncü fırlatma testi için bir risk oluşturup oluşturmayacağı bilinmese de bunun için olasılık oldukça düşük. Bilindiği üzere SpaceX, Raptor motorlarını Starship'e takmadan önce her zaman kalifikasyon testlerinden geçiriyor ve bol miktarda yedek parça bulunduruyor. Ek olarak Starship’te 33 tane Raptor roketi yer alıyor.

#4
Foto - Starship motoru patladı! Başları beladan kurtulmuyor

Dediğimiz gibi, SpaceX henüz bir açıklama yapmamış olsa da gerçekleştirilen testteki Raptor motorunun ikinci nesil olduğu düşünülüyor. Bunlar henüz kullanılmıyorlar ve deniz seviyesinde 500 bin lbs itme gücüne sahip oldukları belirtiliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23