• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
SGK toptan ödeme şartı toptan ödemeyi kimler alabilir? Toptan ödeme nasıl hesaplanır?

2020-02-08 16:24:27
SGK toptan ödeme şartı toptan ödemeyi kimler alabilir? Toptan ödeme nasıl hesaplanır?

SGK toptan ödeme talebinde bulunmak isteyenler SGK toptan ödeme şartlarını merak etmekte. Emeklilik için yaşı geldiği halde prim ödeme gün sayısı yeterli olmayanlar istemeleri halinde SGK’dan ödedikleri sigorta primlerini geri alabilirler. Emeklilik geri ödeme nasıl olacağı vatandaşlar tarafından sorgulanmakta. Emekli olamayan sigortalılar bu hizmetten yararlanmaktadır. 1 Ekim 2008 itibari ile uygulanmaya başlamış olan bir hizmettir.

#1
Foto - 4A, 4B ve 4C sigorta kolunda çalışmış olan kişiler bunun için başvuruda bulunabilmektedirler. Peki SGK toptan ödeme şartı nedir? Toptan ödemeyi kimler alabilir? Toptan ödeme nasıl hesaplanır? İşte sigorta primini toptan ödeme haberine ilişkin detaylar.

4A, 4B ve 4C sigorta kolunda çalışmış olan kişiler bunun için başvuruda bulunabilmektedirler. Peki SGK toptan ödeme şartı nedir? Toptan ödemeyi kimler alabilir? Toptan ödeme nasıl hesaplanır? İşte sigorta primini toptan ödeme haberine ilişkin detaylar.

#2
Foto - Emekli geri ödemesi (toptan ödeme),sigortalıların emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme gün sayısı ve/veya sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması durumunda, sigortalının talebi üzerine adına yapılan prim ödemesinin kendisine toplu olarak iadesi şeklindeki bir uygulamadır.

Emekli geri ödemesi (toptan ödeme),sigortalıların emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme gün sayısı ve/veya sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması durumunda, sigortalının talebi üzerine adına yapılan prim ödemesinin kendisine toplu olarak iadesi şeklindeki bir uygulamadır.

#3
Foto - SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor.

SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor.

#4
Foto - SGK sigorta geri ödeme şartları neler? Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor:

SGK sigorta geri ödeme şartları neler? Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor:

#5
Foto - 1) Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak.

1) Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak.

#6
Foto - 2) Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. Toptan ödemeyi kimler alabilir?

2) Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. Toptan ödemeyi kimler alabilir?

#7
Foto - Primleri eksik ve tamamlama imkanı olmayan sigortalılar paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Fakat kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Primleri eksik ve tamamlama imkanı olmayan sigortalılar paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Fakat kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

#8
Foto - Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmak suretiyle parayı talep etme hakkınız var. SGK durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmak suretiyle parayı talep etme hakkınız var. SGK durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor.

#9
Foto - Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

#10
Foto - Sağlık için ödenen primler(GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Eğer paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez de ‘ihya’ sistemi devreye giriyor. Geri aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz.

Sağlık için ödenen primler(GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Eğer paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez de ‘ihya’ sistemi devreye giriyor. Geri aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz.

#11
Foto - Bu ödemelerde SGK geçmişten bu güne kadar geçen zaman için bir faiz işletmiyor. Ancak yatırdığınız primler güncelleme katsayısına göre yeniden belirlenip miktardaki düşüşler gideriliyor.

Bu ödemelerde SGK geçmişten bu güne kadar geçen zaman için bir faiz işletmiyor. Ancak yatırdığınız primler güncelleme katsayısına göre yeniden belirlenip miktardaki düşüşler gideriliyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı