• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Sahurda ne yesem? tok tutan yiyecekler hangileri

2020-04-23 15:15:47
Sahurda ne yesem? tok tutan yiyecekler hangileri

Tok tutan yiyeceklerin hangileri olduğu, sahur öncesi sıklıkla araştırılıyor. Özellikle ilk oruç gününde sorunsuz bir gün geçirmek, açlık hissini en aza indirmek isteniyor. Peki ama tok tutan besinler hangileri? Hangi besinleri yediğimizde acıkma gecikir? Acıkmayı geciktirici besinler hangileri? Sahurda ne yenmeli? İşte uzun süreli tok tutan yiyecekler ve sahurda tüketilmesi gereken besinler...

#1
Foto - Sahurda yumurta yemek, özellikle haşlanmış yumurta, tok tutma özelliğine sahiptir. Fakat hiçbir besin 10 saat tok tutamayacağı için, geçici bir tokluk verecektir.

Sahurda yumurta yemek, özellikle haşlanmış yumurta, tok tutma özelliğine sahiptir. Fakat hiçbir besin 10 saat tok tutamayacağı için, geçici bir tokluk verecektir.

#2
Foto - Badem tüketimi, içerisindeki doğal yağ sayesinde oldukça faydalıdır. Belirli oranlarda tüketilen badem -günde bir avuç kadar- bağırsak dengesini sağlayacak ve acıkma hissini geciktirecektir.

Badem tüketimi, içerisindeki doğal yağ sayesinde oldukça faydalıdır. Belirli oranlarda tüketilen badem -günde bir avuç kadar- bağırsak dengesini sağlayacak ve acıkma hissini geciktirecektir.

#3
Foto - Vitamin ve mineral bakımından zengin olan chia tohumu; 2 yemek kaşığında, 139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gram lif içeriyor.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan chia tohumu; 2 yemek kaşığında, 139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gram lif içeriyor.

#4
Foto - Ispanak, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve lahana, brokoli gibi kükürtlü sebzeler yüksek posa ve su içeriyorlar. Bu gibi sebzeler uzun süre tokluk hissi verir.

Ispanak, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve lahana, brokoli gibi kükürtlü sebzeler yüksek posa ve su içeriyorlar. Bu gibi sebzeler uzun süre tokluk hissi verir.

#5
Foto - Bağırsak dostu olan yoğurt, iyi bakterilerin üremesini sağlar. Bu sayede daha sağlıklı bir bağırsak yapısının oluşmasına sebep olur. Süt ve yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin ve B12 vitamini olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir

Bağırsak dostu olan yoğurt, iyi bakterilerin üremesini sağlar. Bu sayede daha sağlıklı bir bağırsak yapısının oluşmasına sebep olur. Süt ve yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin ve B12 vitamini olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir

#6
Foto - Doymamış yağların bakımından çok iyi bir kaynak olan avokado, aynı zamanda lif içeriği de yüksektir. 1 adet avokado yaklaşık 12-13 gram lif bulundurur ve bu günlük ihtiyacımızın yaklaşık yarısını karşılamaya yetiyor.

Doymamış yağların bakımından çok iyi bir kaynak olan avokado, aynı zamanda lif içeriği de yüksektir. 1 adet avokado yaklaşık 12-13 gram lif bulundurur ve bu günlük ihtiyacımızın yaklaşık yarısını karşılamaya yetiyor.

#7
Foto - kalsiyum fosfor ve B12 açısından zengin olan peynir, engeli karbonhidrat ve proteinin özelliği sayesinde

kalsiyum fosfor ve B12 açısından zengin olan peynir, engeli karbonhidrat ve proteinin özelliği sayesinde

#8
Foto - Yulaf ezmesi yüksek lif içeriği ve yüksek su emme kapasitesinden dolayı tok tutma gücü oldukça yüksek bir tam tahıl. Yulafta bulunan beta-glukan gibi çözünebilir lifler midenizde su çekerek yoğunlaşıyor ve mide boşalmasını geciktirerek uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor.

Yulaf ezmesi yüksek lif içeriği ve yüksek su emme kapasitesinden dolayı tok tutma gücü oldukça yüksek bir tam tahıl. Yulafta bulunan beta-glukan gibi çözünebilir lifler midenizde su çekerek yoğunlaşıyor ve mide boşalmasını geciktirerek uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor.

#9
Foto - Antioksidanlardan zengin olan tatlı patates yüksek su ve posa içeriğiyle aynı enerjideki diğer besinlere göre daha uzun süre tok kalmanıza ve bir sonraki öğünde daha az yemenize destek oluyor.

Antioksidanlardan zengin olan tatlı patates yüksek su ve posa içeriğiyle aynı enerjideki diğer besinlere göre daha uzun süre tok kalmanıza ve bir sonraki öğünde daha az yemenize destek oluyor.

#10
Foto - Bu besinlerin yanı sıra; elma, ananas, portakali, kinoa ve bulgurda

Bu besinlerin yanı sıra; elma, ananas, portakali, kinoa ve bulgurda

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23