• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
22
Rusya sallandı! 'Putin Türk şokunu atlatamadı'

2020-10-19 17:13:32
Rusya sallandı! 'Putin Türk şokunu atlatamadı'

Azerbaycan, bugün 13 köyü daha Ermenistan işgalinden kurtardı. Rus medyası ise Türkiye'nin eski Sovyet topraklarındaki etkisini açık ve net olarak gözler önüne serdi. Dağlık Karabağ savaşında yirmi üçüncü güne girilirken Telegram'dan yayınlanan bir görüntü Ermenistan ordusunun halini net şekilde ortaya koydu. BBC Moskova muhabiri Steve Rosenberg ise, Rus basınındaki Türkiye haberlerini derledi.

#1
Foto - İkinci ateşkesin başlamasından dakikalar sonra yine ateş açan Ermenistan, 24 saat içinde Azerbaycan şehirlerini hedef alan 231 bir ihlal gerçekleştirdi.

İkinci ateşkesin başlamasından dakikalar sonra yine ateş açan Ermenistan, 24 saat içinde Azerbaycan şehirlerini hedef alan 231 bir ihlal gerçekleştirdi.

#2
Foto - Hızı ve Ağcabadi'ye üç füze ateşleyen Ermenistan ordusu, Terter, Goranboy ve Ağdam gibi sivil yerleşim yerlerine ise top atışları gerçekleştirdi.

Hızı ve Ağcabadi'ye üç füze ateşleyen Ermenistan ordusu, Terter, Goranboy ve Ağdam gibi sivil yerleşim yerlerine ise top atışları gerçekleştirdi.

#3
Foto - Ancak tüm saldırganlığa rağmen Azerbaycan ordusu Cebrail'e bağlı 13 köyü daha 27 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtardı.

Ancak tüm saldırganlığa rağmen Azerbaycan ordusu Cebrail'e bağlı 13 köyü daha 27 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtardı.

#4
Foto - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Twitter hesabından Soltanlı, Emirvarlı, Maşanlı, Hasanlı, Alikeyhanlı, Kumlak, Hacılı, Göyerçinveyselli, Niyazgullar, Keçel Memmedli, Şahvelli, Hacı İsmayıllı ve İsaklı köylerinin özgürlüğüne kavuşturulduğunu duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Twitter hesabından Soltanlı, Emirvarlı, Maşanlı, Hasanlı, Alikeyhanlı, Kumlak, Hacılı, Göyerçinveyselli, Niyazgullar, Keçel Memmedli, Şahvelli, Hacı İsmayıllı ve İsaklı köylerinin özgürlüğüne kavuşturulduğunu duyurdu.

#5
Foto - Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ise,

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ise, "Ele geçirilen 13 köy ile birlikte işgalden kurtarılan yerleşim yeri sayısı 78'e ulaştı" mesajını paylaştı.

#6
Foto - Ermenistan ordusu ise, Terter'e bağlı Karakoyunlu kasabasındaki bir pamuk fabrikasını hedef aldı. Demirören Haber Ajansı'na (DHA) konuşan yetkililer, fabrikaya yedi top mermisinin isabet ettiğini söyledi.

Ermenistan ordusu ise, Terter'e bağlı Karakoyunlu kasabasındaki bir pamuk fabrikasını hedef aldı. Demirören Haber Ajansı'na (DHA) konuşan yetkililer, fabrikaya yedi top mermisinin isabet ettiğini söyledi.

#7
Foto - İşgal altındaki Dağlık Karabağ yönetiminin son yaptığı açıklamaya göre, savaşın başından bu yana 710 Ermenistan askeri öldü. Yalnızca Pazar günü 37 asker Azerbaycan tarafından öldürüldü.

İşgal altındaki Dağlık Karabağ yönetiminin son yaptığı açıklamaya göre, savaşın başından bu yana 710 Ermenistan askeri öldü. Yalnızca Pazar günü 37 asker Azerbaycan tarafından öldürüldü.

#8
Foto - Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği D-20 obüsün etrafında çekilen kayıtta, çok sayıda ölü Ermenistan askerinin yerde yattığı görüldü.

Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği D-20 obüsün etrafında çekilen kayıtta, çok sayıda ölü Ermenistan askerinin yerde yattığı görüldü.

#9
Foto - Yerel medya, cephe hattında Ermenistan ordusundan ele geçirilen top mermilerinin, silahların Irak'ın kuzeyindeki PKK'lı teröristlerden geldiğini gösterdiğini bildiriyor.

Yerel medya, cephe hattında Ermenistan ordusundan ele geçirilen top mermilerinin, silahların Irak'ın kuzeyindeki PKK'lı teröristlerden geldiğini gösterdiğini bildiriyor.

#10
Foto - Dağlık Karabağ savaşının başlangıç günlerinde yüzlerce PKK'lı teröristin Ermenistan'a taşındığı yönünde yine yerel medyada haberler yer almıştı.

Dağlık Karabağ savaşının başlangıç günlerinde yüzlerce PKK'lı teröristin Ermenistan'a taşındığı yönünde yine yerel medyada haberler yer almıştı.

#11
Foto - Güneydeki İran sınırında ise bir insansız hava aracının Aslan Düz semalarında uçtuğu görüldü, görüntü sosyal medyadan paylaşıldı.

Güneydeki İran sınırında ise bir insansız hava aracının Aslan Düz semalarında uçtuğu görüldü, görüntü sosyal medyadan paylaşıldı.

#12
Foto - İranlılar ise Dağlık Karabağ'daki savaşı sınır hattındaki yüksek tepelere çıkarak takip ediyorlar, İran medyası çok sayıda fotoğrafı servis etti.

İranlılar ise Dağlık Karabağ'daki savaşı sınır hattındaki yüksek tepelere çıkarak takip ediyorlar, İran medyası çok sayıda fotoğrafı servis etti.

#13
Foto - Sınırda çekilen bir başka çarpıcı video kaydında, Aras Nehri'nin diğer tarafındaki İranlıların Azerbaycanlı askerlere destek sloganları atması yer aldı.

Sınırda çekilen bir başka çarpıcı video kaydında, Aras Nehri'nin diğer tarafındaki İranlıların Azerbaycanlı askerlere destek sloganları atması yer aldı.

#14
Foto - BBC Moskova Muhabiri Steve Rosenberg, Dağlık Karabağ'daki çatışmaların ışığında Rus basınında Türkiye ile Rusya ilişkilerini ele alan haberleri derledi. Rus basınında, Türkiye'nin, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği topraklarında Rusya'nın etkisine karşı meydan okuma girişimlerine dikkat çekiliyor.

BBC Moskova Muhabiri Steve Rosenberg, Dağlık Karabağ'daki çatışmaların ışığında Rus basınında Türkiye ile Rusya ilişkilerini ele alan haberleri derledi. Rus basınında, Türkiye'nin, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği topraklarında Rusya'nın etkisine karşı meydan okuma girişimlerine dikkat çekiliyor.

#15
Foto - Moskovsky Komsomolets gazetesi şu ifadelere yer veriyor:

Moskovsky Komsomolets gazetesi şu ifadelere yer veriyor: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Kırım'ı Rusya'nın parçası olarak tanımayı reddettiğini ilan etti. Bu yeni bir şey değil. Yeni olan, Erdoğan'ın Kırım ile ilgili ifadelerinin, Moskova'nın daima sadece kendi alanı olarak gördüğü siyasi alana Türkiye'nin görülmemiş bir atılımda bulunduğu anda geliyor olması. Bu da Ankara'nın açıklamalarını daha da kaygı verici kılıyor.

#16
Foto - Erdoğan Kırım'ı Rus olarak görmüyor. Ama aynı zamanda Ukrayna'ya ait olarak da görmüyor. Erdoğan'a göre, Rusya 1783'te Kırım'ı haksız bir şekilde Osmanlı İmparatorluğu'ndan aldı ve bu toprakların imparatorluğun devamı olan modern Türkiye'ye geri verilmesi gerekiyor.

Erdoğan Kırım'ı Rus olarak görmüyor. Ama aynı zamanda Ukrayna'ya ait olarak da görmüyor. Erdoğan'a göre, Rusya 1783'te Kırım'ı haksız bir şekilde Osmanlı İmparatorluğu'ndan aldı ve bu toprakların imparatorluğun devamı olan modern Türkiye'ye geri verilmesi gerekiyor.

#17
Foto - Türkiye eski Sovyet topraklarının birçoğunda güçlü bir mevzi kazandı. 2020 sonbaharı, Erdoğan'ın ne kadar etki elde ettiğini gösterdi. Dışarıdan bakıldığında, Türkiye'nin desteğiyle Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı yeniden ele geçirme girişimleri, Moskova açısından hala atlatamadığı bir şok oldu.

Türkiye eski Sovyet topraklarının birçoğunda güçlü bir mevzi kazandı. 2020 sonbaharı, Erdoğan'ın ne kadar etki elde ettiğini gösterdi. Dışarıdan bakıldığında, Türkiye'nin desteğiyle Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı yeniden ele geçirme girişimleri, Moskova açısından hala atlatamadığı bir şok oldu.

#18
Foto - Bugün Güney Kafkasya'da herkes Rusya'ya karşı öfke duyuyor. 1990'lardan beri Gürcistan'da da durum böyle ve şimdilik bunun sonu görünmüyor. Şimdi de Ermeniler Rusya'nın kendilerini kaderlerine terk ettiğine ve iki tehlikeli düşmana karşı yalnız bıraktığına inanıyor. Azerbaycanlılar ise Moskova'nın aslında Erivan'ı desteklediğini düşünüyor.

Bugün Güney Kafkasya'da herkes Rusya'ya karşı öfke duyuyor. 1990'lardan beri Gürcistan'da da durum böyle ve şimdilik bunun sonu görünmüyor. Şimdi de Ermeniler Rusya'nın kendilerini kaderlerine terk ettiğine ve iki tehlikeli düşmana karşı yalnız bıraktığına inanıyor. Azerbaycanlılar ise Moskova'nın aslında Erivan'ı desteklediğini düşünüyor.

#19
Foto - Ne taraftan bakarsanız bakın Erdoğan avantajlı pozisyonda. Ermenistan ile iyi ilişkilere ihtiyaç duymuyor. Ve savaş nasıl sonlanırsa sonlansın, Azerbaycanlılar onu gerçek dost ve 'ağabey' olarak görecek. Türkiye'nin siyasi saldırısı da sadece bu bölgeyle sınırlı değil. Erdoğan Orta Asya'da da oldukça aktif… Bunlardan paniğe kapılıp casusluk fobisi atmosferi yaratmamalıyız... Ama 'Rusya'nın dostu Erdoğan'ı yakından gözlemek de iyi olur... Önceden uyarı en iyi önlemdir.

Ne taraftan bakarsanız bakın Erdoğan avantajlı pozisyonda. Ermenistan ile iyi ilişkilere ihtiyaç duymuyor. Ve savaş nasıl sonlanırsa sonlansın, Azerbaycanlılar onu gerçek dost ve 'ağabey' olarak görecek. Türkiye'nin siyasi saldırısı da sadece bu bölgeyle sınırlı değil. Erdoğan Orta Asya'da da oldukça aktif… Bunlardan paniğe kapılıp casusluk fobisi atmosferi yaratmamalıyız... Ama 'Rusya'nın dostu Erdoğan'ı yakından gözlemek de iyi olur... Önceden uyarı en iyi önlemdir."

#20
Foto - Nezavisimaya Gazeta ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin Türkiye ziyaretine yer vererek bu ziyaretin Kiev'in Ankara ile askeri alanda derin bir entegrasyona hazır olduğunu gösterdiğini ifade ediyor:

Nezavisimaya Gazeta ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin Türkiye ziyaretine yer vererek bu ziyaretin Kiev'in Ankara ile askeri alanda derin bir entegrasyona hazır olduğunu gösterdiğini ifade ediyor: "Ukrayna liderinin basın bürosuna göre, iki ülke geçen Cuma, Türk şirketlerin ileri teknoloji silah ve askeri araç geliştirme ve imalatı konusunda Ukrayna savunma sanayi ile ortak çalışmasına izin veren anlaşmalar imzaladı" Gazete, askeri bir uzmanın şu ifadelerine yer veriyor: "Bu sadece Rusya'nın değil, tüm uluslararası toplumun çıkarlarına bir darbe vuruyor."

#21
Foto - Rusya'nın askeri gazetesi Red Star ise Moskova'nın Hazar Denizi'nde planladığı askeri tatbikatları başlattığı haberine yer veriyor. Burası Dağlık Karabağ'daki çatışma bölgesinden uzak değil. Izvestia gazetesi ise Türkiye'den bir siyaset uzmanının şu görüşüne yer veriyor:

Rusya'nın askeri gazetesi Red Star ise Moskova'nın Hazar Denizi'nde planladığı askeri tatbikatları başlattığı haberine yer veriyor. Burası Dağlık Karabağ'daki çatışma bölgesinden uzak değil. Izvestia gazetesi ise Türkiye'den bir siyaset uzmanının şu görüşüne yer veriyor: "Karabağ çatışmasının sonucu, Türkiye'nin jeopolitik etkisini sağlamlaştırıp sağlamlaştıramayacağını ve Rusya'nın bölgedeki rakibi haline gelip gelemeyeceğini belirleyecek."

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23