• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Oxford Üniversitesi’den dünyayı ayağa kaldıran açıklama! Aşı için zaman verildi, 500’den fazla gönüllü olacak

2020-04-09 18:13:33
Oxford Üniversitesi’den dünyayı ayağa kaldıran açıklama! Aşı için zaman verildi, 500’den fazla gönüllü olacak

İngiltere’de aşı çalışmalarının merkezinde bulunan Oxford Üniversitesi ekibi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 6 ay içinde hazır olabileceğini duyurdu. Araştırmacılar, 18 ile 55 yaşları arasındaki 500'den fazla kişinin testler için gönüllü olduğunu ve eylül sonuna kadar çalışmaların tamamlanabileceğini açıkladı.

#1
Foto - Türkiye dahil 200’ün üstünde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs nedeniyle meydana gelen ölümlerin sayısı 89 bini aştı, vaka sayısı ise bir milyon 520 binin üzerine yükseldi. Pek çok ülkede virüsü yayılmaya yönelik sıkı önlemler uygulanırken bilim insanları Kovid-19’a karşı aşı çalışmalarını hızlandırıyor. İngiltere’de Kovid-19’a karşı geliştirilen aşı çalışmalarının başında bulunan ekip, 6 ay içinde aşıyı geliştirebileceklerini duyurdu.

Türkiye dahil 200’ün üstünde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs nedeniyle meydana gelen ölümlerin sayısı 89 bini aştı, vaka sayısı ise bir milyon 520 binin üzerine yükseldi. Pek çok ülkede virüsü yayılmaya yönelik sıkı önlemler uygulanırken bilim insanları Kovid-19’a karşı aşı çalışmalarını hızlandırıyor. İngiltere’de Kovid-19’a karşı geliştirilen aşı çalışmalarının başında bulunan ekip, 6 ay içinde aşıyı geliştirebileceklerini duyurdu.

#2
Foto - The Telegraph gazetesine konuşan araştırmacalar, “İnsan testlerinin üçüncü aşamasının ardından aşının etkinliği ve büyük dozlarda üretim yapılabilme kapasitesi hakkında sonuçlara sahip olacağız. En iyi ihtimalle elimizde eylül ayında hastalığı durduracak bir aşı olabilir” ifadelerini kullandı.

The Telegraph gazetesine konuşan araştırmacalar, “İnsan testlerinin üçüncü aşamasının ardından aşının etkinliği ve büyük dozlarda üretim yapılabilme kapasitesi hakkında sonuçlara sahip olacağız. En iyi ihtimalle elimizde eylül ayında hastalığı durduracak bir aşı olabilir” ifadelerini kullandı.

#3
Foto - Ancak, araştırmacılar, aşıyı geliştirmek için önlerinde bazı engeller olduğunu belirttiler:

Ancak, araştırmacılar, aşıyı geliştirmek için önlerinde bazı engeller olduğunu belirttiler:

#4
Foto - “Şu anda kimin daha önce enfekte olduğunu belirlemek mümkün değil, virüs insanlar arasında hızlı bir şekilde yayılıyor ve deneye katılacak sağlıklı insanları bulmak ileriki aşamalarda zorlaşabilir. Kovid-19 zirve yaptıktan sonra test yapmak da başka sorunlar yaratabilir. Çünkü, birçok insan o zamana kadar doğal bir bağışıklık geliştirmiş olacak, bağışıklık geliştiremeyenleri tespit etmek ise kolay olmayacak.”

“Şu anda kimin daha önce enfekte olduğunu belirlemek mümkün değil, virüs insanlar arasında hızlı bir şekilde yayılıyor ve deneye katılacak sağlıklı insanları bulmak ileriki aşamalarda zorlaşabilir. Kovid-19 zirve yaptıktan sonra test yapmak da başka sorunlar yaratabilir. Çünkü, birçok insan o zamana kadar doğal bir bağışıklık geliştirmiş olacak, bağışıklık geliştiremeyenleri tespit etmek ise kolay olmayacak.”

#5
Foto - Diğer taraftan; bilim insanları, hala potansiyel ilacın üretimini büyütmek ve kitlelere dağıtmak için fon almakta zorlandıklarını söyledi.

Diğer taraftan; bilim insanları, hala potansiyel ilacın üretimini büyütmek ve kitlelere dağıtmak için fon almakta zorlandıklarını söyledi.

#6
Foto - Şu anda aşı çalışmalarına katılmak isteyen 18-55 yaşları arasında 500’den fazla gönüllü bulunuyor.

Şu anda aşı çalışmalarına katılmak isteyen 18-55 yaşları arasında 500’den fazla gönüllü bulunuyor.

#7
Foto - Araştırmacılar, katılımcıların altı ay boyunca Oxford Aşı Merkezinde tarama ve aşılama faaliyetlerine katılacağını aktardı.

Araştırmacılar, katılımcıların altı ay boyunca Oxford Aşı Merkezinde tarama ve aşılama faaliyetlerine katılacağını aktardı.

#8
Foto - İngiltere'nin Baş Bilimsel Danışmanı Sir Patrick Vallance, daha önce bir aşının geliştirilip kitlelere dağıtılmasının 12 ile 18 ay sürebileceğini açıklamıştı.

İngiltere'nin Baş Bilimsel Danışmanı Sir Patrick Vallance, daha önce bir aşının geliştirilip kitlelere dağıtılmasının 12 ile 18 ay sürebileceğini açıklamıştı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı