• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Motosiklette vergi oyunu deşifre oldu!

2024-06-11 15:11:56
Motosiklette vergi oyunu deşifre oldu!

Düşük motor hacmine sahip motosikletlerin ithal edildiği ve daha sonra yurtiçinde motor hacimlerinin yükseltildiği tespit edildi. Bu yöntem ile motosikletlerin vergi dışı tutulduğu ifade edildi. Bakan Şimşek, konuya ilişkin "Kayıt dışılıkla her alanda mücadele!" dedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurtdışından getirilen motosikletlerdeki vergi oyununun peşine düştü.

#1
Foto - Motosiklette vergi oyunu deşifre oldu!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Kayıt dışılıkla her alanda mücadele!" ifadesini kullandı. Edinilen bilgiye göre ithalatçı, vergiden kaçmak için 50 cc silindir hacmine sahip motoru Türkiye’ye getiriyor. Motoru 100 cc kapasitenin üzerine çıkaracak piston kiti gibi parçalar ise ayrıca ithal ediliyor. Türkiye’de yapılan montajla 125 cc silindirli motorlar piyasada satışa sunuluyor.

#2
Foto - Motosiklette vergi oyunu deşifre oldu!

TRAFİK SİGORTASI ALINMIYOR Hürriyet'in haberine göre 50 cc altı motor silindir hacminde Türkiye’ye gelen motosikletin 125 cc kapasiteye çıkarılması resmi olmayan yöntemlerle yapılıyor.

#3
Foto - Motosiklette vergi oyunu deşifre oldu!

Böylece 100 cc altındaki motosikletler Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) tabi olmadığı için bu oyunla piyasaya sürülüyor. MTV'nin yanı sıra 50 cc veya daha düşük motor silindir hacmine sahip motosikletlerin trafik sigortası zorunluluğu da bulunmuyor.

#4
Foto - Motosiklette vergi oyunu deşifre oldu!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konuya odaklandığı belirtiliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Murat gözükara

Bu yıllardır yapılıyor..bayi sana 70 sisi motoru satar..sonra bayi para almadan sana 125 sisi yapar ve teslim eder yeni bir şey değil sağır sultan bile biliyor...maliye uyuyor...bütün motorlar bu şekilde satılıyor...maliye sadece uyur bu ülkede...

Enişte

Artık para bittiği için iktidar ne yapacağını şaşrdı. Şimdi de milleti ihbarcı yapıyorlar. Bunlar halkın değil sizin işiniz. Şimşek ne iş yapıyor onuda hiç anlamadık
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23