• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
"Kiliseye benzediği için" inşası duran camiden güzel haber

2024-06-23 13:10:24
"Kiliseye benzediği için" inşası duran camiden güzel haber

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Karşıyaka Mahallesi'nde yapımına 2006 yılında başlanan ve mimarisi nedeniyle kiliseye benzetilen ve bu nedenle bağışların kesilmesi nedeniyle inşası bir süre duran Molla Halil Camisi, gerekli değişikliklerin yapılmasıyla tamamlanarak ibadete açıldı.

#1
Foto - "Kiliseye benzediği için" inşası duran camiden güzel haber

Konuyla ilgili konuşan Karşıyaka Molla Halil Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Bilal Şahin, eleştiri hedefi olan minarelerdeki farklı görüntünün değiştirilip Osmanlı mimarisine uygun, göze iyi görünecek şekilde sivriltildiğini belirterek daha güzel bir görünüme kavuşturulduğunu kaydetti.

#2
Foto - "Kiliseye benzediği için" inşası duran camiden güzel haber

Caminin minaresinin mimari olarak aslına uygun yapıldığını belirten Şahin, "Burası yıkılan eski cami derneği üzerine yapıldı. Yer bulunamadığından dolayı yeni yapılacak olan cami yeri olarak burası tespit edildi. Daha sonra yönetim devir alıp parayı buraya aktardılar. Uzun süre sonra para bittikten sonra inşaat durdu. Daha sonra farklı haberler çıktıktan sonra camimiz karalandı ancak mimari olarak aslında güzel bir cami. Tamamen bitince ibadete açıldı ve çok güzel bir cami olarak hizmet vermeye başladı. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Yurt içinden yurt dışından yardım aldık pandemi dönemine denk geldi o halde bile camiyi bitirdik" dedi.

#3
Foto - "Kiliseye benzediği için" inşası duran camiden güzel haber

Minarelerin Osmanlı mimarine uygun göze iyi hitap edecek şekilde inşa edildiğini ifade eden Şahin, "Minareler çok eleştirildi, kiliseye benzetildi. Arabistan'a gittik hacılığa gittik şükürler olsun oradaki mimarilere bakılırsa genelde hepsi kare şeklindedir. Ancak Trabzon gibi bir yerde böyle haberler çıktı, önemli olan bizim için içerisinde ibadetin yapılması. Allah'a şükürler olsun ibadete açtık. Minarelerdeki kötü görüntüyü kaybetmek için küçük minareleri kalıp koyarak yuvarlak kubbe haline getirdik. Öndeki iki minareyi uzatıp sivrilttik. Normal Osmanlı mimarisine uygun görünecek göze iyi hitap edecek şekilde sivrilttik, daha güzel olduğunu düşündük" diye konuştu.

#4
Foto - "Kiliseye benzediği için" inşası duran camiden güzel haber

Vatandaşlardan Celal Tütenk, "Caminin çok güzel bir mimarisi var, hoşumuza gitti. Minaresi için eleştiriler oldu, neden kiliseye benzettiklerini anlamadım. Eleştirilen aslında pek hoş değildi, sonuç olarak güzel bir cami oldu" dedi.

#5
Foto - "Kiliseye benzediği için" inşası duran camiden güzel haber

Buğra Çağlar da caminin dışı ve içinin çok güzel olduğunu kaydederek, "Caminin içerisi ve dış görünüşü çok güzel. Yeni yapıldı. Eskiden böyle değildi, şimdi daha güzel oldu. Minareleri daha önce farklıydı, şimdi daha güzel" diye konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

KÜRŞAT Zarif

Mimarişsi yenilenmesdi acaba neye benzeyecekti Şimdiki hali sanki çok mu gü zel ? Gösteriş budalaları, Türk İstlam mimarisini tanımayan basit adamlara HİÇ BİR PROJE HAZIRLATMAYIN ! Çirkin, kaba, basit bir mimari bu !

Adem

Diyanetin bir standart mahalle camii projeleri yokmu . Cami-i plânlarını onaylayan bir birimi yokmu. Herkes kafasına göre cami-i yapıyor birşey söyleyene de burası modern camii diye tafra yapiyor. Kimi cami-i lerin minaresi yok bir beton dikiyorlar iki hoporler modern camiye modern minare diye de ahkâm kesiyorlar. Yada mahalle veya köy camisine 3 şerefeli minare yapıyorlar. Bunları denetleyecek onay verecek bir kurum olmalı. Bu din kimsenin malı ve dilediği gibi oynayacağı bir din degil.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23