• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
İran füzeleri ateşledi! Son gelen açıklama bölgeyi tedirgin etti

2021-01-18 17:48:15
İran füzeleri ateşledi! Son gelen açıklama bölgeyi tedirgin etti

Geçtiğimiz günlerde "Büyük Peygamber 15" isimli tatbikata başlayan İran'ın resmi devlet ajansı IRNA'dan yeni görüntüler geldi. Tahran yönetimi yarın yeni bir adıma imza atacak.

#1
Foto - İran Devrim Muhafızları Ordusu, ülkenin orta bölgesindeki Kevir Çölü’nde füze ve insansız hava araçlarıyla başlattığı geniş çaplı tatbikatın son görüntülerini kamuoyu ile paylaştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ülkenin orta bölgesindeki Kevir Çölü’nde füze ve insansız hava araçlarıyla başlattığı geniş çaplı tatbikatın son görüntülerini kamuoyu ile paylaştı.

#2
Foto - İran devlet televizyonuna göre,

İran devlet televizyonuna göre, "Büyük Peygamber 15" adı verilen tatbikata Devrim Muhafızları Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami ve Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade ile üst düzey komutanlar da katılım göstermişti.

#3
Foto - Ülkenin merkezindeki Kevir Çölü'nde yapılan tatbikatın ilk aşamasında, onlarca yeni nesil karadan karaya balistik füzeler, bombardıman uçakları ve İHA'lar kullanılarak, belirlenen temsili hedeflere eş zamanlı saldırılar gerçekleştirildi. Devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde, onlarca füzenin aynı anda hedeflerine doğru fırlatıldığı görüldü.

Ülkenin merkezindeki Kevir Çölü'nde yapılan tatbikatın ilk aşamasında, onlarca yeni nesil karadan karaya balistik füzeler, bombardıman uçakları ve İHA'lar kullanılarak, belirlenen temsili hedeflere eş zamanlı saldırılar gerçekleştirildi. Devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde, onlarca füzenin aynı anda hedeflerine doğru fırlatıldığı görüldü.

#4
Foto - Tatbikatta, çıkarılabilir savaş başlıklarına, atmosferin dışına yönlendirilebilme ve düşman füze kalkanlarını etkisiz hale getirme kapasitelerine sahip olduğu iddia edilen orta menzilli Zülfikar, Dezful ve Zilzal balistik füzelerinin de test edildiği belirtildi.

Tatbikatta, çıkarılabilir savaş başlıklarına, atmosferin dışına yönlendirilebilme ve düşman füze kalkanlarını etkisiz hale getirme kapasitelerine sahip olduğu iddia edilen orta menzilli Zülfikar, Dezful ve Zilzal balistik füzelerinin de test edildiği belirtildi.

#5
Foto - İran, ABD ve İsrail ile gerginliğin yüksek olduğu son günlerde art arda askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor.

İran, ABD ve İsrail ile gerginliğin yüksek olduğu son günlerde art arda askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor.

#6
Foto - 5 Ocak'ta Simnan eyaletinde yüzlerce İHA ile saldırı tatbikatı düzenlenmişti. İran ordusu, 13 Ocak'ta da Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nu kapsayan geniş bir bölgede donanmaya bağlı savaş gemileri, denizaltılar ve füzelerle manevralar gerçekleştirmişti. Tatbikat kapsamında çeşitli menzile sahip füze ve torpidolar denenmişti.

5 Ocak'ta Simnan eyaletinde yüzlerce İHA ile saldırı tatbikatı düzenlenmişti. İran ordusu, 13 Ocak'ta da Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nu kapsayan geniş bir bölgede donanmaya bağlı savaş gemileri, denizaltılar ve füzelerle manevralar gerçekleştirmişti. Tatbikat kapsamında çeşitli menzile sahip füze ve torpidolar denenmişti.

#7
Foto - Sürdürdüğü balistik füze programı konusunda ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerle sorun yaşayan Tahran yönetimi, füze faaliyetlerinin kısıtlanmasına ilişkin herhangi bir müzakerede bulunmayacağını duyurmuştu.

Sürdürdüğü balistik füze programı konusunda ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerle sorun yaşayan Tahran yönetimi, füze faaliyetlerinin kısıtlanmasına ilişkin herhangi bir müzakerede bulunmayacağını duyurmuştu.

#8
Foto - İran Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiyumers Haydari, yarından itibaren Mekran sahillerinde “İktidar-99” isimli önemli tatbikat düzenleneceğini belirterek, “ Tatbikat 55.Havadan Tugayları ve 65.Havadan Özel Kuvvetler Tugaylarının katılımıyla düzenlenecek” dedi. Tatbikatın saldırılara karşılık vermek için hazır olmak amacıyla düzenleneceğini ifade eden Tuğgeneral Haydari, tatbikatta kullanılacak tün taktiklerin yerli ve ordunun yapısına uygun olduğunu belirtti. Söz konusu tatbikat İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Seyyid Abdurrahim Musevi ve Silahlı Kuvvetler Genelkurmay komutanlarının katılımıyla düzenlenecek.

İran Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiyumers Haydari, yarından itibaren Mekran sahillerinde “İktidar-99” isimli önemli tatbikat düzenleneceğini belirterek, “ Tatbikat 55.Havadan Tugayları ve 65.Havadan Özel Kuvvetler Tugaylarının katılımıyla düzenlenecek” dedi. Tatbikatın saldırılara karşılık vermek için hazır olmak amacıyla düzenleneceğini ifade eden Tuğgeneral Haydari, tatbikatta kullanılacak tün taktiklerin yerli ve ordunun yapısına uygun olduğunu belirtti. Söz konusu tatbikat İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Seyyid Abdurrahim Musevi ve Silahlı Kuvvetler Genelkurmay komutanlarının katılımıyla düzenlenecek.

#9
Foto - ABD'nin iki B-52 bombardıman uçağının bölgeye gelişinin ve geri dönüşünün önemli bir operasyonel değeri olmadığını belirten General Bakıri, 'Geçen ay içinde, ABD uçak gemisi, ve helikopter taşıyıcı gemisi ile Georgia denizaltısı, Fars Körfezi bölgesini terk etti ve İran kıyılarının bin kilometre açıklarında konuşlanmıştır' dedi.

ABD'nin iki B-52 bombardıman uçağının bölgeye gelişinin ve geri dönüşünün önemli bir operasyonel değeri olmadığını belirten General Bakıri, 'Geçen ay içinde, ABD uçak gemisi, ve helikopter taşıyıcı gemisi ile Georgia denizaltısı, Fars Körfezi bölgesini terk etti ve İran kıyılarının bin kilometre açıklarında konuşlanmıştır' dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23