• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
15
İnsanoğlu B planını devreye soktu! Dünya tedirgin, bütün çaba ne için?

2020-10-13 16:31:53
İnsanoğlu B planını devreye soktu! Dünya tedirgin, bütün çaba ne için?

Yapay Zeka’nın kısmı insansı robotların çalışmaları hala istenilen düzeyde değil. Ancak insanoğlu bir B planını devreye soktu. Çip teknolojisi alanındaki çalışmaları, avantajları ve potansiyel tehlikeleri anlatıldı.

#1
Foto - Gelişen teknolojiye rağmen, insan beyninin karmaşık yapısına ve kapasitesine ulaşabilen bilgisayarlar henüz üretilemedi. İnsansı robotları üretmede en büyük engel, bu durum.

Gelişen teknolojiye rağmen, insan beyninin karmaşık yapısına ve kapasitesine ulaşabilen bilgisayarlar henüz üretilemedi. İnsansı robotları üretmede en büyük engel, bu durum.

#2
Foto - Bu sorunu çözmek için, beyin fonksiyonlarını taklit eden çipler üretilmeye çalışıyor. Ancak beynin sinir ağı kapasitesi, hızı, kendini sürekli yenilemesi, gelişmesi ve sağladığı enerji tasarrufu gibi etmenler bunu neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bu sorunu çözmek için, beyin fonksiyonlarını taklit eden çipler üretilmeye çalışıyor. Ancak beynin sinir ağı kapasitesi, hızı, kendini sürekli yenilemesi, gelişmesi ve sağladığı enerji tasarrufu gibi etmenler bunu neredeyse imkansız hale getiriyor.

#3
Foto - İşte bu noktada, yapay zeka alanında çalışan şirketler, B planınını devreye soktu. Bir yandan robotlar insanlaştırılırken, diğer taraftan insanları robotlaştırma.

İşte bu noktada, yapay zeka alanında çalışan şirketler, B planınını devreye soktu. Bir yandan robotlar insanlaştırılırken, diğer taraftan insanları robotlaştırma.

#4
Foto - Önce cep telefonlarımız, sonra televizyonlarımız, buz dolabımız, saatimiz hatta evimizin ışıkları. Yaşam alanımızdaki her şey, son 15 - 20 yılda yapay zekadan nasibi aldı.

Önce cep telefonlarımız, sonra televizyonlarımız, buz dolabımız, saatimiz hatta evimizin ışıkları. Yaşam alanımızdaki her şey, son 15 - 20 yılda yapay zekadan nasibi aldı.

#5
Foto - Şimdi sırada daha büyük bir adım var: İnsan beyni ile yapay zekayı birleştirmek. Konuyla ilgili en dikkat çekici adım, Elon Musk’ın insan beyni üzerinde çalışan şirketi Nueuralink’ten geldi.

Şimdi sırada daha büyük bir adım var: İnsan beyni ile yapay zekayı birleştirmek. Konuyla ilgili en dikkat çekici adım, Elon Musk’ın insan beyni üzerinde çalışan şirketi Nueuralink’ten geldi.

#6
Foto - Şirket, 2020’nin ilk haftalarında beyinle bilgisayar arasında iletişim sağlayabilecek bir mikroçipin maymunlar üzerinde test edildiğini ve başarı sağlandığını duyurdu.

Şirket, 2020’nin ilk haftalarında beyinle bilgisayar arasında iletişim sağlayabilecek bir mikroçipin maymunlar üzerinde test edildiğini ve başarı sağlandığını duyurdu.

#7
Foto - Testte beyne bağlanan, saçın dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplik ve onlara bağlı bir çip kullanıldı. Geçtiğimiz ağustos ayında ise işitme cihazı gibi kulak arkasına takılan çip yerine madeni para boyutunda olan ve doğrudan insan beynine bağlanan ara yüz kullanılacağı açıklandı. İlk denemeler ise domuzlarda yapıldı.

Testte beyne bağlanan, saçın dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplik ve onlara bağlı bir çip kullanıldı. Geçtiğimiz ağustos ayında ise işitme cihazı gibi kulak arkasına takılan çip yerine madeni para boyutunda olan ve doğrudan insan beynine bağlanan ara yüz kullanılacağı açıklandı. İlk denemeler ise domuzlarda yapıldı.

#8
Foto - İnsan kafatasına robot bir kol ile yerleştirilecek çip, bu elektrot ipliklerle beyindeki ilgili noktalara bağlanacak. Dışardan görünen hiçbir şey olmayacak.

İnsan kafatasına robot bir kol ile yerleştirilecek çip, bu elektrot ipliklerle beyindeki ilgili noktalara bağlanacak. Dışardan görünen hiçbir şey olmayacak.

#9
Foto - Ancak ara yüzün ticari bir ürün olmak için zamanı var. Çünkü öncesinde insan denemelerinin tamamlanması, ardından Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay alması gerekiyor.

Ancak ara yüzün ticari bir ürün olmak için zamanı var. Çünkü öncesinde insan denemelerinin tamamlanması, ardından Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay alması gerekiyor.

#10
Foto - Çip teknolojisi alanında çalışan şirketlere göre çalışmaların ilk hedefi, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların önüne geçmek. Ancak kullanım alanları elbette bununla sınırlı kalmayacak. Yemek siparişi için telefonunuz ya da bilgisayarınız mı gerekiyor? Artık değil.

Çip teknolojisi alanında çalışan şirketlere göre çalışmaların ilk hedefi, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların önüne geçmek. Ancak kullanım alanları elbette bununla sınırlı kalmayacak. Yemek siparişi için telefonunuz ya da bilgisayarınız mı gerekiyor? Artık değil.

#11
Foto - Bilgisayar oyunu mu oynamak istiyorsunuz? Konsolunuzu ve Joystick’inizi atın gitsin. Mail yazmak için klavye kullanmaya bile ihtiyacınız yok. Elon Musk’a göre tüm bunları, beyninize takılan akıllı bileklik benzeri, bir çip gerçekleştirecek.

Bilgisayar oyunu mu oynamak istiyorsunuz? Konsolunuzu ve Joystick’inizi atın gitsin. Mail yazmak için klavye kullanmaya bile ihtiyacınız yok. Elon Musk’a göre tüm bunları, beyninize takılan akıllı bileklik benzeri, bir çip gerçekleştirecek.

#12
Foto - Peki insanlara yardım eden ve onları süper kahramana dönüştüren bu teknoloji bu kadar masum kalacak mı? Teknoloji yazarlarına göre cevap hayır. Bu rahatlığın ağır bedelleri olacak. Beyinlerin hacklenme riski

Peki insanlara yardım eden ve onları süper kahramana dönüştüren bu teknoloji bu kadar masum kalacak mı? Teknoloji yazarlarına göre cevap hayır. Bu rahatlığın ağır bedelleri olacak. Beyinlerin hacklenme riski

#13
Foto - Kullanılan implantlar, beyin ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı bluetooth yoluyla sağlayacak. Ancak bu durum, siber güvenlik riskini sıfıra indirmiyor. Çünkü implantların yüklenmesi ve güncellenmesi, cep telefonu uygulamaları üzerinden yapılacak.

Kullanılan implantlar, beyin ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı bluetooth yoluyla sağlayacak. Ancak bu durum, siber güvenlik riskini sıfıra indirmiyor. Çünkü implantların yüklenmesi ve güncellenmesi, cep telefonu uygulamaları üzerinden yapılacak.

#14
Foto - Siber güvenlik uzmanlarına göre bu durum, implant kullanan zihinleri, siber korsanlara karşı savunmasız bırakma tehlikesi taşıyor. Bu ihlal, cep telefonu ya da banka hesaplarınızın hacklenmesinden daha büyük riskler taşıyabilir. Zira olası bir hacker saldırısı, hatırları, beyin becerilerini ve anıları silmek ya da onları ele geçirerek değiştirmek için kullanılabilir.

Siber güvenlik uzmanlarına göre bu durum, implant kullanan zihinleri, siber korsanlara karşı savunmasız bırakma tehlikesi taşıyor. Bu ihlal, cep telefonu ya da banka hesaplarınızın hacklenmesinden daha büyük riskler taşıyabilir. Zira olası bir hacker saldırısı, hatırları, beyin becerilerini ve anıları silmek ya da onları ele geçirerek değiştirmek için kullanılabilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23