• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

2024-04-16 00:22:49
Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

İran Büyükelçisi Muhammed Hasan Habibullahzadeh'tan Türkiye ile ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

#1
Foto - Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

İran'ın İsrail'e düzenlediği harekatla ilgili İran Büyükelçisi Muhammed Hasan Habibullahzadeh soruları yanıtladı. Büyükelçi, İsrail'in Şam Konsolosluğu'na düzenlediği terör saldırısını hatırlattı. BMGK'nın hem Şam saldırısı hem de Gazze saldırıları karşısında kınama dışında bir adım atmadığını kaydeden Habibullahzadeh "İran İslam Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. Maddesine uyarınca, Siyonist rejimi meşru müdafaa çerçevesinde cezalandırmaktan başka seçeneği yoktu." ifadelerini kullandı.

#2
Foto - Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'yle ilgili değerlendirmelerde de bulunan İran Büyükelçisi, "Büyük Ortadoğu projesi, bölge ülkelerini İsrail'in yörüngesine dayalı tek bir sistem haline getirmeyi amaçlıyordu. Bu planın uygulanması, zayıflıkları nedeniyle genellikle İsrail'in müttefiki haline gelen küçük ülkelerin doğmasına yol açıyordu. Bu arada ülkeler arasındaki bölgesel, etnik, dinsel konulardaki farklılıklar da bu projenin önemli bir parçası. Ayrıca bölge dışı ülkelerin terörizmi destekleme, silahlandırma ve huzursuzluk çıkarma amacıyla bölgede aşırıcılığı teşvik etme yönündeki yıkıcı müdahaleleri de bu projenin bir diğer önemli parçası olarak değerlendiriliyor." dedi.

#3
Foto - Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

Siyonist rejimin 1 Nisan 2024'te İran İslam Cumhuriyeti'nin Şam Konsolosluğu’na düzenlediği terör saldırısı, uluslararası hukukun, Birleşmiş Milletler Şartı'nın ve özellikle bu Şart'ın 2(4) maddesinin ve temsilciler ile diplomatik ve konsolosluk binalarının dokunulmazlığı ilkesinin ağır bir ihlali olarak değerlendirilmektedir. İran İslam Cumhuriyeti, bölgede gerilimin tırmanmasını önlemek amacıyla öncelikle hukuki, uluslararası ve diplomatik yola odaklandı ve ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bu suç ve terör eylemini kınamasını ve bu cinayetin faillerini yargılamak ve ülkelerin diplomatik yerlerine karşı bu tür korkunç suçların tekrarını önlemek için kararlı ve uygun önlemler almasını talep etti.

#4
Foto - Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

Ne yazık ki, daimi üyesi olan üç batılı ülkenin yaklaşımı nedeniyle Güvenlik Konseyi bu eylemi kınamayı başaramadı ve İsrail rejiminin uluslararası hukukun temel ilkelerini ihlal etmesine izin verdi. Üstelik Gazze Şeridi'nde cinayetlerin başlamasından bu yana geçen 7 ayı aşkın süre boyunca İsrail rejimine karşı Filistin halkına yönelik işlenen suçları durdurmak için ciddi bir adım atılmadı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu eylemi kınayan tek bir açıklama yapmaması karşısında, İran İslam Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. Maddesine uyarınca, Siyonist rejimi meşru müdafaa çerçevesinde cezalandırmaktan başka seçeneği yoktu.

#5
Foto - Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

İran İslam Cumhuriyeti çok itidalli davrandı ama sonunda Siyonist rejimin yaptıklarının bedelini alması gereken bir aşamaya geldi. İsrail rejiminin mevcut politikası, iktidarı korumak ve hesap vermekten kaçınmak için çatışmayı genişletmek ve yoğunlaştırmaktır. Ne yazık ki Güvenlik Konseyi maksimum eylemsizlik gösterdi. Birleşmiş Milletler, bu kurumun haydut bir rejimin hırsları ve onu destekleyen Batılı ülkelerin siyasi çıkarları tarafından rehin tutulmasına izin vermemelidir. Güvenlik Konseyi, sorumluluğunu yerine getirmeli ve uluslararası barış ve güvenliğe yönelik gerçek tehditle mücadele etmeli ve İsrail rejiminin uluslararası yasaları ihlal etme ve bu rejimi yaptırıma zorlama konusundaki pervasızlığına yanıt olarak Birleşmiş Milletler Şartı'nın yedinci bölümü kapsamındaki taahhütlerinizi yerine getirmelidir.

#6
Foto - Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

İran İslam Cumhuriyeti'nin gerekli ve orantılı olarak yapıldı ve yalnızca Şam'daki İran Konsolosluğu’na yönelik terör saldırısında kullanılan askeri hedefler hedef alındı. İran silahlı kuvvetleri herhangi bir ekonomik yeri veya sivillerin yaşadığı bir bölgeyi hedef almadı. Bu operasyonun amacı karşı tarafa net bir mesaj iletmekti. İran İslam Cumhuriyeti bölgedeki çatışmayı tırmandırmaya çalışmıyor. Dolayısıyla operasyondan sonra bu konunun İran açısından kapandığını ancak Siyonist rejimin karşı önlem alması halinde tepkisinin hızlı ve kapsamlı olacağını açıkladı. İran İslam Cumhuriyeti, İsrail rejiminin herhangi bir askeri macerasına karşı uyarıda bulunurken, Tahran'ın egemenlik, toprak bütünlüğü ve halkın savunulması, güvenlik ve ulusal çıkarların ihlallerinin önlenmesi konusundaki kararlılığını ve uluslararası hukuka uygun şekilde her türlü tehdide yanıt vereceğini vurguladı.

#7
Foto - Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

Şüphesiz İsrail rejimi yayılmacılık arayışındadır. Bu rejim 1948'den bu yana uluslararası kararları görmezden gelerek, Filistin topraklarını daha fazla işgal etmektedir. Önce sınırlı bir toprak istediler, sonra Filistin topraklarının yarısını aldılar, sonra Filistin topraklarının tamamını işgal etmeyi gündeme getirdiler, ardından Filistin'in komşu ülkelerini işgal edip onların topraklarından bir parça aldılar. Şu anda bile Siyonizmin temel hedefi daha büyük bir İsrail oluşturmaktır. Ancak direniş gücü sayesinde Nil'den Fırat'a hayalini gerçekleştirmeye çalışanlar bugün Gazze Şeridi'ne battı.

#8
Foto - Gerilim tırmanırken İran'dan şaşırtan çıkış: Türkiye o ülkenin hedefinde

Kuşkusuz 20. yüzyılın başında olduğu gibi İslam ülkelerinde yeniden parçalanma projesini harekete geçirme ve bir dönüşüm süreci yaratma yönünde uzun yıllardan beri planlar yapılıyordu. Bazı alanlarda değişikliklere yol açan, ancak önemli başarısızlıkları da beraberinde getiren Büyük Ortadoğu projesi bu planlardan biriydi. Büyük Ortadoğu projesi, bölge ülkelerini İsrail'in yörüngesine dayalı tek bir sistem haline getirmeyi amaçlıyordu. Bu planın uygulanması, zayıflıkları nedeniyle genellikle İsrail'in müttefiki haline gelen küçük ülkelerin doğmasına yol açıyordu. Bu arada ülkeler arasındaki bölgesel, etnik, dinsel konulardaki farklılıklar da bu projenin önemli bir parçası. Ayrıca bölge dışı ülkelerin terörizmi destekleme, silahlandırma ve huzursuzluk çıkarma amacıyla bölgede aşırıcılığı teşvik etme yönündeki yıkıcı müdahaleleri de bu projenin bir diğer önemli parçası olarak değerlendiriliyor. ABD'nin hedefinin Türkiye ve İran'ı parçalamak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İran İslam'a ve bölgenin huzurunu tercih etseydi bugün İsrail bu kadar rahat at koşturamazdı.

İran Maalesef dolaylı olarak batıya destek veriyor

Yavuz

İran büyükelçisi, sen boş konuşuyorsun ! Irak'ı İsrail değil sen parçaladın, Suriye'de Beşar denilen vahşi iti sen silahalandırıp masum insanları perişan ettin. Suriyede,İranlı generaller dahil binlerce İran askeri öldürüldü.Yeman'de Husi dediğin katilleri sen kullandıyor ve Yemen halkı açlık, yokluktan ağaç yaprakları ile çocuklarını doyurmaya çalışıyor. Lünanda yıllarca beslediğin terör kafalı budalalar senden başka kime hizmet ettiler... İran, senin bütün sözlerin yalan.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23