• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Dünya üzerindeki en tehlikeli barajlar

2019-11-05 08:31:22
Dünya üzerindeki en tehlikeli barajlar

Üç Boğaz Barajı: Çin'in Hubei şehrinde bulunan Üç Boğaz Barajı, elektril üretimi açısından dünyanın en büyük hidroelektrik barajıdır. Diğer barajlara göre oldukça yükek bir kapasiteye sahip olan bu barajın ürettiği enerji tamı tamına 22.500 Megavat olarak ölçülmüştür. 37 milyon amerikan doları gibi fahiş bir rakama inşa edilen bu barajın Amerika'daki rakibi Hoover Barajına göre 11 kat daha fazla enerji üretebildiği kayıtlara geçmiştir.

#1
Foto - Barajlar uzun yıllardır hidroelektrik enerjisi üretmek için kullanıyorlar. Teknolojik gelişmeler sayesinde zamanla devasa boyuttaki barajların inşasına başlanmış. Geçmişten bugüne inşa edilen en büyük ve en tehlikeli barajlardan bahsedeceğiz.

Barajlar uzun yıllardır hidroelektrik enerjisi üretmek için kullanıyorlar. Teknolojik gelişmeler sayesinde zamanla devasa boyuttaki barajların inşasına başlanmış. Geçmişten bugüne inşa edilen en büyük ve en tehlikeli barajlardan bahsedeceğiz.

#2
Foto - Itaipu Barajı Itaipu Barajı: Çin'deki Üç Boğaz Barajı açılmadan önce elektrik üretii açısından dünyanın en büyük hidroeletirk barajı olan İtaipu barajı dünya çapında bir numarada bulunmaktaydı. Brezilya ve Paraguay sınırında yer alan ve 14 bin megavat kapasiteye sahip olan İtaipu barajı, güçlü elektrik üretimi ile çeşitli dünya rekorlarının da sahibi durumdadır. Bu rekorların en önemlisi ise 2016 yılında 103.098.366 MW saat ürettiği zaman gerçekleşmiştir. Baraj, Paraguay'ın yüzde 75'lik enerji ihtiyacını karşılarken, Brezilya elektrik ihtiyacının ise yüzde 25'ini tek başına sağlamaktadır.

Itaipu Barajı Itaipu Barajı: Çin'deki Üç Boğaz Barajı açılmadan önce elektrik üretii açısından dünyanın en büyük hidroeletirk barajı olan İtaipu barajı dünya çapında bir numarada bulunmaktaydı. Brezilya ve Paraguay sınırında yer alan ve 14 bin megavat kapasiteye sahip olan İtaipu barajı, güçlü elektrik üretimi ile çeşitli dünya rekorlarının da sahibi durumdadır. Bu rekorların en önemlisi ise 2016 yılında 103.098.366 MW saat ürettiği zaman gerçekleşmiştir. Baraj, Paraguay'ın yüzde 75'lik enerji ihtiyacını karşılarken, Brezilya elektrik ihtiyacının ise yüzde 25'ini tek başına sağlamaktadır.

#3
Foto - Robert-Bourassa Barajı: Dünyanın en güçlü barajlarından bir tanesi olan Robert- Bourassa Barajı, dünyanın en büyük yeraltı istasyonunun üzerinde yer almaktadır. Kanada'nın Quebec bölgesinde gerçekleşen James Bay Projesi'nin bir parçası olan bu baraj 230 MW elektrik kapasitesine sahiptir. İlk olarak 1974 yılında inşaasına başlanan ve 1981 yılında resmi olarak açılışı yapılan bu baraj, aynı zamanda çecredeki doğanın ve su rezervuarının tadını çıkarmaya gelen turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Robert-Bourassa Barajı: Dünyanın en güçlü barajlarından bir tanesi olan Robert- Bourassa Barajı, dünyanın en büyük yeraltı istasyonunun üzerinde yer almaktadır. Kanada'nın Quebec bölgesinde gerçekleşen James Bay Projesi'nin bir parçası olan bu baraj 230 MW elektrik kapasitesine sahiptir. İlk olarak 1974 yılında inşaasına başlanan ve 1981 yılında resmi olarak açılışı yapılan bu baraj, aynı zamanda çecredeki doğanın ve su rezervuarının tadını çıkarmaya gelen turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

#4
Foto - Krasnoyarsk Barajı: Rusya'nın Divognorsk kentinde yer alan Krasnoyarsk Barajı, Rusya adına o kadar önemlidir ki Ruslar paralarından bir tanesinin arkasına bu barajın resmini bile basmışlardır. Devasa büyüklükteki yapı, yapıldığı 1971 yılında dünyanın en büyük barajı olarak kabul ediliyordu Ancak Amerika'daki devas barajın inşasından sonra Rusya'daki bu baraj ünvanını kaybetmiştir. Günümüzde, 6000 megawatt kapasitesi ile dünyanın en güçlü on barajından bir tanesi olan baraj bölgenin iklimni ciddi bir şekilde değiştirmiştir.

Krasnoyarsk Barajı: Rusya'nın Divognorsk kentinde yer alan Krasnoyarsk Barajı, Rusya adına o kadar önemlidir ki Ruslar paralarından bir tanesinin arkasına bu barajın resmini bile basmışlardır. Devasa büyüklükteki yapı, yapıldığı 1971 yılında dünyanın en büyük barajı olarak kabul ediliyordu Ancak Amerika'daki devas barajın inşasından sonra Rusya'daki bu baraj ünvanını kaybetmiştir. Günümüzde, 6000 megawatt kapasitesi ile dünyanın en güçlü on barajından bir tanesi olan baraj bölgenin iklimni ciddi bir şekilde değiştirmiştir.

#5
Foto - Longtan Barajı: Çin'in dünyadaki en güçlü barajlardan bir kaçına ev sahipliği yaptığı bilinen bir gerçektir. Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ndeki Longtan Barajı, 6,426 megavatlık bir kapasiteye sahip olup dünyanın en güçlü on barajı arasında yer alıyor. Bununla birlikte elektrik üretimi bu barajı diğerlerinden ayıran tek özelliği değildir. longtam Barajı bunun yanı sıra içeriğindeki devasa gemi asansörü sayesinde Çin genelindeki navigasyon ve ticaret yollarının iyileştirilmesini de sağlamaktadır.

Longtan Barajı: Çin'in dünyadaki en güçlü barajlardan bir kaçına ev sahipliği yaptığı bilinen bir gerçektir. Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ndeki Longtan Barajı, 6,426 megavatlık bir kapasiteye sahip olup dünyanın en güçlü on barajı arasında yer alıyor. Bununla birlikte elektrik üretimi bu barajı diğerlerinden ayıran tek özelliği değildir. longtam Barajı bunun yanı sıra içeriğindeki devasa gemi asansörü sayesinde Çin genelindeki navigasyon ve ticaret yollarının iyileştirilmesini de sağlamaktadır.

#6
Foto - Büyük Coulee Barajı: Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyelatinde yer alan Büyük Coulee Barajı, Amerika'daki yedi inşaat mügendisliği harikasından biri olarak adlandırılmaktadır. İnşaatında 9,17 milyon metreküp beton kullanılan baraj 1942 yılında 2. Dünya savaşı sırasında alüminyum edilmesi için gereken enerjiyi sağlamak üzere inşa edilmiştir. 6809 MW kurulu güce sahip olan hidroelektrik santrali Franklin D. Roosevelt Gölü üzerinde kurulmuştur.

Büyük Coulee Barajı: Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyelatinde yer alan Büyük Coulee Barajı, Amerika'daki yedi inşaat mügendisliği harikasından biri olarak adlandırılmaktadır. İnşaatında 9,17 milyon metreküp beton kullanılan baraj 1942 yılında 2. Dünya savaşı sırasında alüminyum edilmesi için gereken enerjiyi sağlamak üzere inşa edilmiştir. 6809 MW kurulu güce sahip olan hidroelektrik santrali Franklin D. Roosevelt Gölü üzerinde kurulmuştur.

#7
Foto - Xiluodu Barajı: Xiluodu Barajı, Üç Boğaz Barajı'ndan sonra, Çin'in en büyük ikinci hidroelektrik barajı olarak öne çıkmaktadır. Yunnan eyelatindeki Jinsha Nehri üzerinde yer alan ve 285 metre yüksekliğe sahip olan bu barajın ürettiği elektrik ise 13 bin megavat olarak ölçülmüştür. Xiluodu elektrik üretimi açısından dünyanın üçüncü, yükseklik bakımından ise dördüncü büyk hidroelektrik tesisi olarak kayıtlara geçmiştir.

Xiluodu Barajı: Xiluodu Barajı, Üç Boğaz Barajı'ndan sonra, Çin'in en büyük ikinci hidroelektrik barajı olarak öne çıkmaktadır. Yunnan eyelatindeki Jinsha Nehri üzerinde yer alan ve 285 metre yüksekliğe sahip olan bu barajın ürettiği elektrik ise 13 bin megavat olarak ölçülmüştür. Xiluodu elektrik üretimi açısından dünyanın üçüncü, yükseklik bakımından ise dördüncü büyk hidroelektrik tesisi olarak kayıtlara geçmiştir.

#8
Foto - Kariba Barajı: Kariba barajı, Afrika'nın en güçlü barajlarından biri olmasına rağmen, son yıllarda bir çok tartışma ve zorlukların konusu haline gelmiştir. Zimbabwe ve Zambiya arasında yer alan baraj, en büyük insan yapımı barajdır. 128 metre yüksekliğinde ve 579 metre uzunluğundadır. 1626 MW'lik bir kapasiteye sahip olan bu devasa baraj şu anda daha fazla enerji elde etmek için ekstradan genişletilmektedir. 2016 yılından itibaren devam eden restarosyan çalışmalarının barajın tehlikeli yapısından dolayı günümüzde halen devam etmesi, bir çok komplo teorisinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Kariba Barajı: Kariba barajı, Afrika'nın en güçlü barajlarından biri olmasına rağmen, son yıllarda bir çok tartışma ve zorlukların konusu haline gelmiştir. Zimbabwe ve Zambiya arasında yer alan baraj, en büyük insan yapımı barajdır. 128 metre yüksekliğinde ve 579 metre uzunluğundadır. 1626 MW'lik bir kapasiteye sahip olan bu devasa baraj şu anda daha fazla enerji elde etmek için ekstradan genişletilmektedir. 2016 yılından itibaren devam eden restarosyan çalışmalarının barajın tehlikeli yapısından dolayı günümüzde halen devam etmesi, bir çok komplo teorisinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

#9
Foto - Hoover Barajı: Amerika Birleşik Devletlerinin Nevada eyelatinde yer alan Hoover Barajı, dünyanın en ünlü ve en tanınan barajlarından bir tanesidir. 20. yüzyıldan kalma harika bir mühendislik eseri olan bu baraj aynı zamanda turistler arasında popüler bir nokta haline gelmiştir. 2080 Mw'lik kapasitesiyle dünyanın en güçlü barajlarından bir tanesi olan bu barajın geleceği ise büyük bir tehlike altındadır. Uzun bir kuraklık sonucu Mead Gölü'nün su seviyesinin düşmesi ve Colorado nehrinden alınan suya olan talebin artması ile birlikte barajın verimliliği her geçen gün azalmaktadır.

Hoover Barajı: Amerika Birleşik Devletlerinin Nevada eyelatinde yer alan Hoover Barajı, dünyanın en ünlü ve en tanınan barajlarından bir tanesidir. 20. yüzyıldan kalma harika bir mühendislik eseri olan bu baraj aynı zamanda turistler arasında popüler bir nokta haline gelmiştir. 2080 Mw'lik kapasitesiyle dünyanın en güçlü barajlarından bir tanesi olan bu barajın geleceği ise büyük bir tehlike altındadır. Uzun bir kuraklık sonucu Mead Gölü'nün su seviyesinin düşmesi ve Colorado nehrinden alınan suya olan talebin artması ile birlikte barajın verimliliği her geçen gün azalmaktadır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23