• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
16
Değirmenin öyle bir özelliği var ki! Gören, duyan hayret ediyor

2020-10-24 11:39:15
Değirmenin öyle bir özelliği var ki! Gören, duyan hayret ediyor

Antalya'nın Kaş ilçesinde yaşayan İbrahim Aktaş, ilerleyen yaşına rağmen yöre halkının mahsullerini su değirmeninde öğüterek ata mesleği değirmenciliği yarım asırdır devam ettiriyor.

#1
Foto - Yuvacık Mahallesi'nde mesleğini yürüten 72 yaşındaki Aktaş, 1973'te yaptırdığı değirmenle buğday öğüterek yöre halkına hizmet veriyor.

Yuvacık Mahallesi'nde mesleğini yürüten 72 yaşındaki Aktaş, 1973'te yaptırdığı değirmenle buğday öğüterek yöre halkına hizmet veriyor.

#2
Foto - Geleneksel yöntemle çalışan değirmen, gelişen teknoloji ve un sanayisine rağmen yöre sakinlerinden ilgi görüyor. Günde ortalama 150 kilogram buğday öğüten Aktaş, ömrünün yarısından fazlasını geçirdiği su değirmenin çarkının dönmesi için büyük uğraş veriyor.

Geleneksel yöntemle çalışan değirmen, gelişen teknoloji ve un sanayisine rağmen yöre sakinlerinden ilgi görüyor. Günde ortalama 150 kilogram buğday öğüten Aktaş, ömrünün yarısından fazlasını geçirdiği su değirmenin çarkının dönmesi için büyük uğraş veriyor.

#3
Foto - İşini sürdürmekteki azmiyle çevresindekilerin takdirini toplayan Aktaş, kendisinden sonra da değirmeninin çarkının döndürülmesini istiyor.

İşini sürdürmekteki azmiyle çevresindekilerin takdirini toplayan Aktaş, kendisinden sonra da değirmeninin çarkının döndürülmesini istiyor.

#4
Foto - - Değirmenden gelen ses huzur ve mutluluk veriyor

- Değirmenden gelen ses huzur ve mutluluk veriyor

#5
Foto - Aktaş, AA muhabirine, dedesinin yanında ilkokul yıllarında ilk adımını attığı değirmencilik mesleğini amcaları ve babasının da yıllarca yaptığını söyledi.

Aktaş, AA muhabirine, dedesinin yanında ilkokul yıllarında ilk adımını attığı değirmencilik mesleğini amcaları ve babasının da yıllarca yaptığını söyledi.

#6
Foto - Tarihi değirmenin gelişen teknolojiye rağmen hala müşterileri olduğuna işaret eden Aktaş, yıllarca ekmek parasını kazandığı değirmene vefa borcu olduğunu dile getirdi.

Tarihi değirmenin gelişen teknolojiye rağmen hala müşterileri olduğuna işaret eden Aktaş, yıllarca ekmek parasını kazandığı değirmene vefa borcu olduğunu dile getirdi.

#7
Foto - Tüm çabasının iyi bir hizmet vermek olduğunu anlatan Aktaş,

Tüm çabasının iyi bir hizmet vermek olduğunu anlatan Aktaş, "Buraya gelen her bir kişi benim için çok değerli. Onların buradan memnun ayrılması çok önemli.

#8
Foto - Biz atalarımızdan bu şekilde öğrendik.

Biz atalarımızdan bu şekilde öğrendik.

#9
Foto - Ailemizde üç kuşaktır, yani ortalama 150 yıldır değirmencilik mesleği yapılıyor.

Ailemizde üç kuşaktır, yani ortalama 150 yıldır değirmencilik mesleği yapılıyor.

#10
Foto - İnşallah oğlum benden sonra bu geleneği sürdürecek. Tabi oğlumun da bunu istemesi gerekiyor.

İnşallah oğlum benden sonra bu geleneği sürdürecek. Tabi oğlumun da bunu istemesi gerekiyor." diye konuştu.

#11
Foto - Öğütme ücreti olarak bir çuvaldan 7,5 lira aldığını ifade eden Aktaş,

Öğütme ücreti olarak bir çuvaldan 7,5 lira aldığını ifade eden Aktaş, "Bazen de buğday karşılığı çalışıyoruz.

#12
Foto - Değirmenden gelen ses bana huzur ve mutluluk veriyor.

Değirmenden gelen ses bana huzur ve mutluluk veriyor." dedi.

#13
Foto - Mahalle Muhtarı Selahattin Bektaşoğlu ise çocukluk yıllarında değirmende iki gün sıra beklediklerini hatırladığını ifade etti.

Mahalle Muhtarı Selahattin Bektaşoğlu ise çocukluk yıllarında değirmende iki gün sıra beklediklerini hatırladığını ifade etti.

#14
Foto - Günümüzde ilginin biraz azaldığını anlatan Bektaşoğlu, İbrahim Aktaş'ın her şeye rağmen mesleğini severek ve isteyerek sürdürdüğünü kaydetti.

Günümüzde ilginin biraz azaldığını anlatan Bektaşoğlu, İbrahim Aktaş'ın her şeye rağmen mesleğini severek ve isteyerek sürdürdüğünü kaydetti.

#15
Foto - Değirmen içinden bir görüntü...

Değirmen içinden bir görüntü...

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23