• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
40
Çok şaşıracaksınız! Çağrı filminin hiç bilinmeyen özellikleri

2020-11-25 20:19:12
Çok şaşıracaksınız! Çağrı filminin hiç bilinmeyen özellikleri

Yayınlandığı dönemden, günümüze kadar bir çok insanın hayranlıkla izlediği, sinema tarihinde şaheser olarak yerini alan Çağrı filminin hiç bilinmeyenleri...

#1
Foto - Çekimleri dahi ayrı bir film konusu olan Çağrı filmi vizyona girdiğinde gerek İslam dünyasında gerekse Batı'da yer yerinden oynadı.

Çekimleri dahi ayrı bir film konusu olan Çağrı filmi vizyona girdiğinde gerek İslam dünyasında gerekse Batı'da yer yerinden oynadı.

#2
Foto - Yıllar geçse de filme ve müziğine olan ilgi hala taptaze olan Çağrı filmi, Mustafa Akkad'ın yönetmenliğinde yapıldı.

Yıllar geçse de filme ve müziğine olan ilgi hala taptaze olan Çağrı filmi, Mustafa Akkad'ın yönetmenliğinde yapıldı.

#3
Foto - Akad filmin senaryosunu önce İslam alimlerine yollayacak ve fikirlerini alacaktı. Senaryo hakkında en güçlü dayanak noktası ise aynı zamanda arkadaşı olan İslam alimi Halid Ebu Fadl’dı. Yüzlerce kez yazılan senaryo tekrar tekrar değiştirildi.

Akad filmin senaryosunu önce İslam alimlerine yollayacak ve fikirlerini alacaktı. Senaryo hakkında en güçlü dayanak noktası ise aynı zamanda arkadaşı olan İslam alimi Halid Ebu Fadl’dı. Yüzlerce kez yazılan senaryo tekrar tekrar değiştirildi.

#4
Foto - Yıllarca bıkmadan usanmadan gözyaşlarıyla izlenecek olan film hazır hale getirildiğinde ise tarih 1970’lerin başıydı.

Yıllarca bıkmadan usanmadan gözyaşlarıyla izlenecek olan film hazır hale getirildiğinde ise tarih 1970’lerin başıydı.

#5
Foto - Mustafa Akad'ın bu konudaki çalışmaları ise dillere destan hale gelmişti. Anthony Quinn gibi bir oyuncunun İslam’ı konu alan bir filmde rol alması kolay olmayacaktı elbet ve Akad bunu da başaracaktı.

Mustafa Akad'ın bu konudaki çalışmaları ise dillere destan hale gelmişti. Anthony Quinn gibi bir oyuncunun İslam’ı konu alan bir filmde rol alması kolay olmayacaktı elbet ve Akad bunu da başaracaktı.

#6
Foto - 28 ayrı ülkeden oyuncu ve set elemanı görev aldı.

28 ayrı ülkeden oyuncu ve set elemanı görev aldı.

#7
Foto - Dönemin Mekke'sine benzetilen setin hazırlanması bile 4.5 ay sürdü

Dönemin Mekke'sine benzetilen setin hazırlanması bile 4.5 ay sürdü

#8
Foto - Setin inşasında 300'den fazla kişi çalıştı milyarlarca kişi defalarca izledi.

Setin inşasında 300'den fazla kişi çalıştı milyarlarca kişi defalarca izledi.

#9
Foto - Aynı zamanda ve aynı sette farklı oyuncularla filmin İngilizce ve Arapça olmak üzere iki versiyonu çekildi. Tek sette aynı filmi iki farklı oyuncu kadrosu ve iki ayrı dilde çekmeyi da başarmıştı Akkad.

Aynı zamanda ve aynı sette farklı oyuncularla filmin İngilizce ve Arapça olmak üzere iki versiyonu çekildi. Tek sette aynı filmi iki farklı oyuncu kadrosu ve iki ayrı dilde çekmeyi da başarmıştı Akkad.

#10
Foto - Efsanevi boksör Muhammed Ali, Bilal Habeşi rolünde oynamak istedi. Ancak, yönetmen Mustafa Akkad böyle bir hamle filmin vereceği mesajın önüne geçer diye bu isteği reddetti.

Efsanevi boksör Muhammed Ali, Bilal Habeşi rolünde oynamak istedi. Ancak, yönetmen Mustafa Akkad böyle bir hamle filmin vereceği mesajın önüne geçer diye bu isteği reddetti.

#11
Foto - Er Risale filminde Hamza rolünde Abdullah Gheith, Hind rolünde Mouna Wasef oynamıştı.

Er Risale filminde Hamza rolünde Abdullah Gheith, Hind rolünde Mouna Wasef oynamıştı.

#12
Foto - Filmin en dikkat çeken yanı ise Abdullah Gheith'in filmdeki performansının diğer versiyonda yer alan Anthony Quinn'den daha başarılı olmasıydı.

Filmin en dikkat çeken yanı ise Abdullah Gheith'in filmdeki performansının diğer versiyonda yer alan Anthony Quinn'den daha başarılı olmasıydı.

#13
Foto - Er Risale filmi Çağrı'ya göre daha uzundur ve Çağrı'da olmayan bir çok sahne bu filmde yer almıştır. Ayetler orjinal haliyle Arapça olarak sahnelenmiştir.

Er Risale filmi Çağrı'ya göre daha uzundur ve Çağrı'da olmayan bir çok sahne bu filmde yer almıştır. Ayetler orjinal haliyle Arapça olarak sahnelenmiştir.

#14
Foto - Film, Fas'ta çekilmeye başlanmışsa da çeşitli dedikodular nedeniyle Suudi Arabistan'ın hedefi haline gelmişti. Suud rejiminin filmin çekilmesini istememesi üzerine film ekibi Fas'tan sınır dışı edilmişti.

Film, Fas'ta çekilmeye başlanmışsa da çeşitli dedikodular nedeniyle Suudi Arabistan'ın hedefi haline gelmişti. Suud rejiminin filmin çekilmesini istememesi üzerine film ekibi Fas'tan sınır dışı edilmişti.

#15
Foto - “Hz. Muhammed karakterini Charlton Heston oynayacak” şeklinde çeşitli iftiralarla Müslümanların kışkırtılarak kısa sürede İslam ülkelerini karıştıracaktı.

“Hz. Muhammed karakterini Charlton Heston oynayacak” şeklinde çeşitli iftiralarla Müslümanların kışkırtılarak kısa sürede İslam ülkelerini karıştıracaktı.

#16
Foto - Söz konusu iddia için her ne kadar Arap medyasına böyle bir şeyin olmadığını açıklasa da bu iftira Akkad’ın başına büyük işler açacaktı.

Söz konusu iddia için her ne kadar Arap medyasına böyle bir şeyin olmadığını açıklasa da bu iftira Akkad’ın başına büyük işler açacaktı.

#17
Foto - Marakeş’teki üç aylık bir emekle kurulan çekim seti Fas kralının emriyle resmen yerle bir edilmişti. Ancak bundan daha trajik olan ise yıllar sonra Çağrı setinin kurulduğu alanda bir Hollywood filmi olan Game Of Thrones filminin çekilecek olmasıydı.

Marakeş’teki üç aylık bir emekle kurulan çekim seti Fas kralının emriyle resmen yerle bir edilmişti. Ancak bundan daha trajik olan ise yıllar sonra Çağrı setinin kurulduğu alanda bir Hollywood filmi olan Game Of Thrones filminin çekilecek olmasıydı.

#18
Foto - Mustafa Akad tüm bu yaşananların ardından yarım kalan filmi tamamlamak için yanına usta oyuncu Anthony Quinn’i alarak çektiği 15 dakikalık tanıtım film ile Libya Lideri Muammer Kaddafi’yi ziyaret etti.

Mustafa Akad tüm bu yaşananların ardından yarım kalan filmi tamamlamak için yanına usta oyuncu Anthony Quinn’i alarak çektiği 15 dakikalık tanıtım film ile Libya Lideri Muammer Kaddafi’yi ziyaret etti.

#19
Foto - Kaddafi filme çok sıcak baktı ve 10 milyon dolarlık destek verdi. Ancak onun da bazı şartları olacaktı. Bunlardan en önemlisi kesinlikle filmin yapımında ismi geçmeyecekti ve Ezher Üniversitesi’nden yazılı belge alınacak ve Ezher ismi filmin başına konulacaktı.

Kaddafi filme çok sıcak baktı ve 10 milyon dolarlık destek verdi. Ancak onun da bazı şartları olacaktı. Bunlardan en önemlisi kesinlikle filmin yapımında ismi geçmeyecekti ve Ezher Üniversitesi’nden yazılı belge alınacak ve Ezher ismi filmin başına konulacaktı.

#20
Foto - Filmin adı “Allah’ın elçisi Muhammed” ise de Ezher’in isteği ile Mesaj olarak değiştirilmiştir. Böylelikle filmin geri kalanı Libya’da tamamlanmıştır.

Filmin adı “Allah’ın elçisi Muhammed” ise de Ezher’in isteği ile Mesaj olarak değiştirilmiştir. Böylelikle filmin geri kalanı Libya’da tamamlanmıştır.

#21
Foto - Batı'da büyük ilgi çeken ve 1974 yılında başlanan film bir çok İslam ülkesinde yasaklansa da 1977'de gösterilmeye başlandı.

Batı'da büyük ilgi çeken ve 1974 yılında başlanan film bir çok İslam ülkesinde yasaklansa da 1977'de gösterilmeye başlandı.

#22
Foto - Filmde Hz Hamza’yı şehid eden Vahşi rolünde oynayan Salem Gedara'nın film sonrası yaşayacakları tam bir trajediydi.

Filmde Hz Hamza’yı şehid eden Vahşi rolünde oynayan Salem Gedara'nın film sonrası yaşayacakları tam bir trajediydi.

#23
Foto - Gedara Mustafa Akkad tarafından keşfedilmişti. O sıralar elektrik teknisyeni olarak görev yapan Gedara, Akad tarafından filme dahil edildi.

Gedara Mustafa Akkad tarafından keşfedilmişti. O sıralar elektrik teknisyeni olarak görev yapan Gedara, Akad tarafından filme dahil edildi.

#24
Foto - Film sinemalarda gösterildikten sonra Gedara, ülkesinde hedef haline getirildi, işinden kovuldu ve yüzlerce kez ölüm tehdidi aldı.

Film sinemalarda gösterildikten sonra Gedara, ülkesinde hedef haline getirildi, işinden kovuldu ve yüzlerce kez ölüm tehdidi aldı.

#25
Foto - Sokaklarda yürüyemez hale gelen Gedara'ya o gün maddi ve manevi anlamda Mustafa Akad sahip çıktı.

Sokaklarda yürüyemez hale gelen Gedara'ya o gün maddi ve manevi anlamda Mustafa Akad sahip çıktı.

#26
Foto - Hz. Hamza’nın şehid edildiği sahne diğer oyuncuların işi bozmaları yüzünden tam 5 kez tekrar çekiliyor. Zira, o kadar duygusal ve başarılı bir sahne ki oyuncular Vahşi’nin, Hz. Hamza’ya yaklaşmasına izin vermiyorlar ve bir şekilde çekimi bozup duruyorlar.

Hz. Hamza’nın şehid edildiği sahne diğer oyuncuların işi bozmaları yüzünden tam 5 kez tekrar çekiliyor. Zira, o kadar duygusal ve başarılı bir sahne ki oyuncular Vahşi’nin, Hz. Hamza’ya yaklaşmasına izin vermiyorlar ve bir şekilde çekimi bozup duruyorlar.

#27
Foto - Öte yandan Hz. Hamza rolündeki filmin başrol oyuncusu Anthony Quinn 3 saatlik filmin sadece yarısında görünüyor.

Öte yandan Hz. Hamza rolündeki filmin başrol oyuncusu Anthony Quinn 3 saatlik filmin sadece yarısında görünüyor.

#28
Foto - Filmi bitirebilmek için kaynak sağlayan Kaddafi, savaş sahnelerinde Libya ordusundan askerleri de seferber etti.

Filmi bitirebilmek için kaynak sağlayan Kaddafi, savaş sahnelerinde Libya ordusundan askerleri de seferber etti.

#29
Foto - Filmin bir diğer önemli özelliği ise müziğinin çok beğenilmesi... Maurice Jarre'nin film için bestelediği müzikler Akademi Ödüllerinde 'en iyi film müziği' dalında aday gösterildi. Ancak ne hikmettir bilinmez ödül Star Wars'a verildi.

Filmin bir diğer önemli özelliği ise müziğinin çok beğenilmesi... Maurice Jarre'nin film için bestelediği müzikler Akademi Ödüllerinde 'en iyi film müziği' dalında aday gösterildi. Ancak ne hikmettir bilinmez ödül Star Wars'a verildi.

#30
Foto - ÇAĞRI FİLMİNİN ÖNEMİ - Filmi çekilmeden önce çeşitli iftiralarla engellenmeye çalışılan, filmin yapımından sonra ise Batı'da birçok sinemada gösterime girmeyen İslam ülkelerinde ise iftiralarla izlenimi yasaklanan Çağrı sadece Müslümanlar için değil pek çok anlamda sinema için çok kritik bir öneme sahip.

ÇAĞRI FİLMİNİN ÖNEMİ - Filmi çekilmeden önce çeşitli iftiralarla engellenmeye çalışılan, filmin yapımından sonra ise Batı'da birçok sinemada gösterime girmeyen İslam ülkelerinde ise iftiralarla izlenimi yasaklanan Çağrı sadece Müslümanlar için değil pek çok anlamda sinema için çok kritik bir öneme sahip.

#31
Foto - Sinema teknolojisinin bu kadar gelişmesine rağmen İslam dünyası hala ne Mustafa Akad gibi bir yönetmeni yetiştirebilmiş ne de Çağrı gibi kaliteli bir yapıma imza atabilmiştir.

Sinema teknolojisinin bu kadar gelişmesine rağmen İslam dünyası hala ne Mustafa Akad gibi bir yönetmeni yetiştirebilmiş ne de Çağrı gibi kaliteli bir yapıma imza atabilmiştir.

#32
Foto - Öyle ki Akad’ın “Hz. Peygamberin suretinin gösterilmesi” meselesine bulduğu fevkalade çözüm bugün hala dillere destandır.

Öyle ki Akad’ın “Hz. Peygamberin suretinin gösterilmesi” meselesine bulduğu fevkalade çözüm bugün hala dillere destandır.

#33
Foto - Gerek cahiliye devri gerekse betimlemesi bu destansı yapıtın bir parçasıdır.

Gerek cahiliye devri gerekse betimlemesi bu destansı yapıtın bir parçasıdır.

#34
Foto - Böylesi destansı bir filmin finali de elbette muhteşem olacaktır. Zira Hz. Bilal’in ezanını günün Kabe görüntüleriyle bağlanması çok incelik gerektiren bir durumdur.

Böylesi destansı bir filmin finali de elbette muhteşem olacaktır. Zira Hz. Bilal’in ezanını günün Kabe görüntüleriyle bağlanması çok incelik gerektiren bir durumdur.

#35
Foto - Böylesi destansı bir filmin finali de elbette muhteşem olacaktır.

Böylesi destansı bir filmin finali de elbette muhteşem olacaktır.

#36
Foto - Zira Hz. Bilal’in ezanını günün Kabe görüntüleriyle bağlanması çok incelik gerektiren bir durumdur.

Zira Hz. Bilal’in ezanını günün Kabe görüntüleriyle bağlanması çok incelik gerektiren bir durumdur.

#37
Foto - Film gösteriminin ardından tüm dünyanın bilhassa Müslümanların manifestosuna dönüştü.

Film gösteriminin ardından tüm dünyanın bilhassa Müslümanların manifestosuna dönüştü.

#38
Foto - Çağrı filmi, İslam dünyasını adeta silkeleyerek kendisine getirdi.

Çağrı filmi, İslam dünyasını adeta silkeleyerek kendisine getirdi.

#39
Foto - Birçok insanın Müslüman olmasına sebep olan film, Müslümanlarla ilgili terörist funfamantalist gibi batı türü imajlara büyük darbe indirdi

Birçok insanın Müslüman olmasına sebep olan film, Müslümanlarla ilgili terörist funfamantalist gibi batı türü imajlara büyük darbe indirdi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23