• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Avrupa ülkesinden olay mektup! Kral soykırımı kabul etti

2020-06-30 18:41:54
Avrupa ülkesinden olay mektup! Kral soykırımı kabul etti

Belçika Kralı Philippe, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'ye, Kongo'da sömürgeci dönemde yaşanan "şiddet olayları" ve "neden oldukları acılardan" derin üzüntü duyduğunu bildiren mektup gönderdi. Mektup, Belçika'nın kanlı ve kirli sömürgecilik tarihini yeniden gündeme getirdi.

#1
Foto - Belçika Kralı Philippe, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'ye, Kongo'da sömürgeci dönemde yaşanan ve Kral 2. Leopold'ın sebep olduğı

Belçika Kralı Philippe, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'ye, Kongo'da sömürgeci dönemde yaşanan ve Kral 2. Leopold'ın sebep olduğı "şiddet olayları" ve "neden oldukları acılardan" derin üzüntü duyduğunu bildiren mektup gönderdi.

#2
Foto - ABD'de yaşanan George Floyd cinayetinden sonra siyahilere yönelik şiddet ve ayrımcılık faaliyetleri, geçmişte yaşanan sömürgecilik faaliyetlerini yeniden gündeme getirdi. Sömürgecilik faaliyetlerive kirli geçmişleri gün yüzüne çıkan devetlerden biri de Belçika oldu.

ABD'de yaşanan George Floyd cinayetinden sonra siyahilere yönelik şiddet ve ayrımcılık faaliyetleri, geçmişte yaşanan sömürgecilik faaliyetlerini yeniden gündeme getirdi. Sömürgecilik faaliyetlerive kirli geçmişleri gün yüzüne çıkan devetlerden biri de Belçika oldu.

#3
Foto - Belçika Kralı'nın bahsettiği Leopold olayları vahşetle dolu bir dönemi yeniden gün yüzüne çıkardı. Özellikle sömürgecilik faaliyetlerinin yanı sıra işkence ve zulümle pek çok siyahinin ölümüne yol açan Leopold dönemi yeniden gündeme geldi

Belçika Kralı'nın bahsettiği Leopold olayları vahşetle dolu bir dönemi yeniden gün yüzüne çıkardı. Özellikle sömürgecilik faaliyetlerinin yanı sıra işkence ve zulümle pek çok siyahinin ölümüne yol açan Leopold dönemi yeniden gündeme geldi

#4
Foto - 1800'lerin sonuna doğru sömürge altında bulunan bugünkü Kongo Demokratik Cumhuriyeti, dönemin en önemli üretim ihtiyaçlarından kauçuğuın merkezi konumundaydı.

1800'lerin sonuna doğru sömürge altında bulunan bugünkü Kongo Demokratik Cumhuriyeti, dönemin en önemli üretim ihtiyaçlarından kauçuğuın merkezi konumundaydı.

#5
Foto - Otomobil ve bisiklet endüstrilerinin lastik yapımında kullandığı kauçuğa duyulan ihtiyaç, Belçika Kralı Leopold'ı harekete geçirdi. Yardım etme bahanesiyle ele geçirilen Kongo'da tarihin en büyük vahşetlerinden biri yaşandı.

Otomobil ve bisiklet endüstrilerinin lastik yapımında kullandığı kauçuğa duyulan ihtiyaç, Belçika Kralı Leopold'ı harekete geçirdi. Yardım etme bahanesiyle ele geçirilen Kongo'da tarihin en büyük vahşetlerinden biri yaşandı.

#6
Foto - Kauçuk deryası olan ülkeye giren Belçika Kralı, kısa süre içerisinde asıl amacını belli etti ve üretim tesislerinde Kongoluları adeta köle gibi kullandı. Ülkeyi devasa bir çalışma kampına dönüştüren Leopold, Kongoluları acımasızca, insanlık dışı bir ortamda çalışmaya zorladı.

Kauçuk deryası olan ülkeye giren Belçika Kralı, kısa süre içerisinde asıl amacını belli etti ve üretim tesislerinde Kongoluları adeta köle gibi kullandı. Ülkeyi devasa bir çalışma kampına dönüştüren Leopold, Kongoluları acımasızca, insanlık dışı bir ortamda çalışmaya zorladı.

#7
Foto - Ağır çalışma koşulları yüzünden her gün pek çok insan ölüyordu. Leopold ise bu süreçte yalnızca cebini daha çok doldurmanın peşindeydi. Yeterince hızlı çalışmayan veya isyan çıkarmaya niyetlenen kişilerin ceza olarak elleri ve ayakları kesiliyordu.

Ağır çalışma koşulları yüzünden her gün pek çok insan ölüyordu. Leopold ise bu süreçte yalnızca cebini daha çok doldurmanın peşindeydi. Yeterince hızlı çalışmayan veya isyan çıkarmaya niyetlenen kişilerin ceza olarak elleri ve ayakları kesiliyordu.

#8
Foto - Vahşet bununla da sınırlı değildi. Özellikle bölgenin güvenliğini sağlamak için sömürge birlikleri, sınırlı sayıda verilen mühimmatlarınn harcanmaması adına, öldürülen, cezalandırılarn Kongoluların uzuvlarını Kraliyete gönderiyordu.

Vahşet bununla da sınırlı değildi. Özellikle bölgenin güvenliğini sağlamak için sömürge birlikleri, sınırlı sayıda verilen mühimmatlarınn harcanmaması adına, öldürülen, cezalandırılarn Kongoluların uzuvlarını Kraliyete gönderiyordu.

#9
Foto - Bunun yanı sıra Kongo'da bulunan şirketlerin daha acımasız yöntemler geliştirdi. Artık az çalışan ve borcunu ödeyemeyen yerlilerin kadınları rehin alınabiliyordu, üstelik bunu rahatça yapabilmeleri için bir yasa bile çıkarıldı.

Bunun yanı sıra Kongo'da bulunan şirketlerin daha acımasız yöntemler geliştirdi. Artık az çalışan ve borcunu ödeyemeyen yerlilerin kadınları rehin alınabiliyordu, üstelik bunu rahatça yapabilmeleri için bir yasa bile çıkarıldı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı