• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Asgari ücret 6 bin lira olacak mı? Asgari ücrete zam olacak mı?

2022-06-26 14:01:51
Asgari ücret 6 bin lira olacak mı? Asgari ücrete zam olacak mı?

Asgari ücret tahminleri Temmuz 2022 | Ocak 2022'de tarihi bir artış yapılan asgari ücrete temmuz ayında ek zam uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyor. Bu sebeple asgari ücretli çalışanlar "Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?" sorusunun cevabını araştırıyor. Peki, asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücret zam kararı ne zaman açıklanır?

#1
Foto - Asgari ücrete her yıl bir kez zam uygulanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl aralık ayında dört önemli toplantı yapar ve senenin son günlerinde belirlenen ücret açıklanırdı. Geride bıraktığımız aralık ayında toplantı süreci çok hızlı tamamlandı ve yüzde 50'lik zam kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Ancak son altı aylık enflasyon rakamları çalışanlarda zam beklentisine yol açtı. Bu sebeple

Asgari ücrete her yıl bir kez zam uygulanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl aralık ayında dört önemli toplantı yapar ve senenin son günlerinde belirlenen ücret açıklanırdı. Geride bıraktığımız aralık ayında toplantı süreci çok hızlı tamamlandı ve yüzde 50'lik zam kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Ancak son altı aylık enflasyon rakamları çalışanlarda zam beklentisine yol açtı. Bu sebeple "Asgari ücrete zam olacak mı?" sorusunun cevabı araştırılıyor.

#2
Foto - Asgari ücrete bir zam yapılması için yasal düzenlemenin yapılması gerekiyor. Geride bıraktığımız günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret ek zam çalışmlarına ilişkin önümüzdeki haftayı işaret etmişti. Bakan Bilgin'in 27 Haziran Pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısında yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum yapması bekleniyor. Toplantıda asgari ücret zammının enine boyuna konuşulması ardından da alınan kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Asgari ücrete bir zam yapılması için yasal düzenlemenin yapılması gerekiyor. Geride bıraktığımız günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret ek zam çalışmlarına ilişkin önümüzdeki haftayı işaret etmişti. Bakan Bilgin'in 27 Haziran Pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısında yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum yapması bekleniyor. Toplantıda asgari ücret zammının enine boyuna konuşulması ardından da alınan kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

#3
Foto - Asgari ücrete yüzde 40 zam yapılırsa maaşlar 4954 liraya yükselecek. Yüzde 45'lik bir zam gelirse maaşlar 6 bin 166 TL'ye yükselecek.

Asgari ücrete yüzde 40 zam yapılırsa maaşlar 4954 liraya yükselecek. Yüzde 45'lik bir zam gelirse maaşlar 6 bin 166 TL'ye yükselecek.

#4
Foto - Öte yandan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücrete ek zam konusunda konuştu.

Öte yandan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücrete ek zam konusunda konuştu.

#5
Foto - Avdagiç,

Avdagiç, "Yılbaşında Cumhurbaşkanımız asgari ücrette önemli bir açılım yaptı. Yılın ikinci yarısında yapılacak iyileştirmede yine kamunun vereceği bazı katkılar ile özel sektörün bir miktar kaynak aktarması bir araya gelerek ücretlerin enflasyon karşısındaki kayıplarının telafi edilmesi noktasında beraber adım atılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

#6
Foto - BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Habertürk'e konuştu. Asgari ücret zammı konusunda Destici,

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Habertürk'e konuştu. Asgari ücret zammı konusunda Destici, "Biz yılbaşından itibaren enflasyonun yükselmesiyle birlikte Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 6 ayda bir toplanmasını istemiştik. Haziran enflasyon oranları da belli olduktan sonra Temmuz ayı başında hesaplanacak ve asgari ücretlilerimize bir artış yapılacak. İnşallah bunun yapılmasını bekliyoruz. Asgari ücret yüzde 50 oranında arttırılmıştı. Şimdi en az yüzde 23 verilmesi talebimizdir. Eldeki imkanlara göre bu yüzde 40'lara çıkarılabilir. En az yüzde 23 oranının olması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

#7
Foto - 2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

#8
Foto - Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23