• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
13
ABD'li askerlere şaşırtan ceza! Bu konuda espri yapmak yasak

2020-11-30 20:23:51
ABD'li askerlere şaşırtan ceza! Bu konuda espri yapmak yasak

ABD ordusun şaşırtan bir ceza uygulaması olduğu ortaya çıktı. ABD'li askerlerin bu konuda espri yapması halinde para cezası uygulanıyor.

#1
Foto - Donanma pilotu Pete Mitchell'ın (Maverick) Top Gun onur ödülünü almak için verdiği mücadeleyi konu alan Tom Cruise'lu Top Gun isimli Hollywood filmi, vizyona girdiği dönemde fırtınalar estirmiş ve ABD ordusu açısından da etkileri olmuştu.

Donanma pilotu Pete Mitchell'ın (Maverick) Top Gun onur ödülünü almak için verdiği mücadeleyi konu alan Tom Cruise'lu Top Gun isimli Hollywood filmi, vizyona girdiği dönemde fırtınalar estirmiş ve ABD ordusu açısından da etkileri olmuştu.

#2
Foto - Top Gun 1986’da yayımlandığında büyük bir başarı elde etmiş ve izleyiciler karşısında elde ettiği başarıların yanı sıra hem ABD Hava Kuvvetleri’ni hem de ABD Donanması’nı belli açılardan etkilemişti.

Top Gun 1986’da yayımlandığında büyük bir başarı elde etmiş ve izleyiciler karşısında elde ettiği başarıların yanı sıra hem ABD Hava Kuvvetleri’ni hem de ABD Donanması’nı belli açılardan etkilemişti.

#3
Foto - Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı Top Gun, Amerikan ordusuna dair algının uluslararası açıdan olumlu olmadığı bir dönemde ordunun havacılık programlarının reklamını yapan bir propaganda filmi işlevi görmüştü.

Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı Top Gun, Amerikan ordusuna dair algının uluslararası açıdan olumlu olmadığı bir dönemde ordunun havacılık programlarının reklamını yapan bir propaganda filmi işlevi görmüştü.

#4
Foto - Film ABD ordusunun kamusal algısını etkilemesinin yanı sıra ordu içinde de değişiklik yapılmasına ve kural konmasına neden olmuştu.

Film ABD ordusunun kamusal algısını etkilemesinin yanı sıra ordu içinde de değişiklik yapılmasına ve kural konmasına neden olmuştu.

#5
Foto - Business Insider'ın haberine göre ABD donanmasına pilotlarının Top Gun filminden alıntı yapması 5 dolara mâl oluyor.

Business Insider'ın haberine göre ABD donanmasına pilotlarının Top Gun filminden alıntı yapması 5 dolara mâl oluyor.

#6
Foto - Guy

Guy "Bus" Snodgrass isimli emekli komutan ve TOPGUN olarak bilinen ABD Donanması Saldırı Savaşları Taktikleri Eğitmen Programı’nda eğitmen yaptığı açıklamada filmden alıntı yapanlara para cezası verildiğini söyledi.

#7
Foto - Snoodgrass kimsenin okul dışında filme atıfta bulunarak şaka yapmasına izin verilmediğini ve mesleğin şaka malzemesine dönüştürülmesine müsaade edilmediğini belirtti.

Snoodgrass kimsenin okul dışında filme atıfta bulunarak şaka yapmasına izin verilmediğini ve mesleğin şaka malzemesine dönüştürülmesine müsaade edilmediğini belirtti.

#8
Foto - Öte yandan Screen Rant'in haberine göre Top Gun’ın başarısı ABD’de Hava Kuvvetleri’ne yapılan başvurularda yüzde 500’lük artışa doğrudan katkıda da bulunmuştu ve bu esasen bir film için benzeri görülmemiş bir etkiye işaret ediyor.

Öte yandan Screen Rant'in haberine göre Top Gun’ın başarısı ABD’de Hava Kuvvetleri’ne yapılan başvurularda yüzde 500’lük artışa doğrudan katkıda da bulunmuştu ve bu esasen bir film için benzeri görülmemiş bir etkiye işaret ediyor.

#9
Foto - Bununla birlikte filmin yapımcıları her ne kadar kuruluşla doğrudan bağlantılı olmasalar da askeri yetkilileri gerginliğini azaltmak ve gerçek ekipmanlara erişim sağlamak için filmde ayarlamalar yapmıştı. Bu, yapımda herhangi bir gerçek askeri malzeme kullanmadan önce senaryoların Pentagon tarafından onaylanması gereken standart bir uygulama.

Bununla birlikte filmin yapımcıları her ne kadar kuruluşla doğrudan bağlantılı olmasalar da askeri yetkilileri gerginliğini azaltmak ve gerçek ekipmanlara erişim sağlamak için filmde ayarlamalar yapmıştı. Bu, yapımda herhangi bir gerçek askeri malzeme kullanmadan önce senaryoların Pentagon tarafından onaylanması gereken standart bir uygulama.

#10
Foto - Ayrıca film ABD ordusunun havacılık kısmının kamusal algısını büyük oranda değiştirmişti.

Ayrıca film ABD ordusunun havacılık kısmının kamusal algısını büyük oranda değiştirmişti.

#11
Foto - ABD’nin Vietnam işgalinin sonra ermesinden 12 yıl sonra Top Gun’ı izleyen genç izleyiciler Amerikan ordusunun dış müdahale tarihini sert protestolar ve uluslararası karmaşayla ilişkilendirerek büyümeyecekti.

ABD’nin Vietnam işgalinin sonra ermesinden 12 yıl sonra Top Gun’ı izleyen genç izleyiciler Amerikan ordusunun dış müdahale tarihini sert protestolar ve uluslararası karmaşayla ilişkilendirerek büyümeyecekti.

#12
Foto - Top Gun hem aksiyon filmleri açısından hem de ABD ordusu açısından özel bir konumda olmaya devam ediyor.

Top Gun hem aksiyon filmleri açısından hem de ABD ordusu açısından özel bir konumda olmaya devam ediyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23