• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
ABD’den Türkiye’nin kardeş ülkesine Taliban tehdidi

2021-09-14 12:53:16
ABD’den Türkiye’nin kardeş ülkesine Taliban tehdidi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen Afganistan’dan çekilmeye ilişkin oturumda Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

#1
Foto - Her iki partiden üyeler, Başkan Joe Biden yönetimini, son 20 yıldır Taliban hareketini desteklemekle suçlanan İslamabad konusunda daha iddialı olmaya çağırdı.

Her iki partiden üyeler, Başkan Joe Biden yönetimini, son 20 yıldır Taliban hareketini desteklemekle suçlanan İslamabad konusunda daha iddialı olmaya çağırdı.

#2
Foto - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban hareketi uluslararası toplumun beklentilerini karşılamadıkça Pakistan’ın yeni Afgan hükümetini tanımamasını talep etti. Pakistan’ı Taliban üyelerine sığınak yardımı üzerinden eleştiren ABD, Türkiye’nin kardeş ülkesini üstü kapalı yaptırımlarla tehdit etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban hareketi uluslararası toplumun beklentilerini karşılamadıkça Pakistan’ın yeni Afgan hükümetini tanımamasını talep etti. Pakistan’ı Taliban üyelerine sığınak yardımı üzerinden eleştiren ABD, Türkiye’nin kardeş ülkesini üstü kapalı yaptırımlarla tehdit etti.

#3
Foto - Pakistan, ABD’nin NATO dışı müttefikleri arasında bulunuyor ve bu sayede her yıl milyarlarca dolar yardım alıyordu.

Pakistan, ABD’nin NATO dışı müttefikleri arasında bulunuyor ve bu sayede her yıl milyarlarca dolar yardım alıyordu.

#4
Foto - Blinken, “Pakistan dahil tüm ülkelerin, uluslararası toplumun Taliban liderliğindeki hükümete herhangi bir meşruiyet veya destek vermeden önce beklentilere uymaları konusunda ısrar etmeliyiz” diyerek, bu önceliklerin başında Taliban’ın Afganistan’dan ayrılmak isteyenlere izin verme sözünü yerine getirmesi, kadın ve azınlık haklarına saygı göstermesi ve terörle mücadelesi olduğunu açıkladı. Bakan Blinken, “Bu nedenle Pakistan’ın bu amaçlara yönelik çalışma ve bu beklentileri destekleme konusunda uluslararası toplumun geniş bir çoğunluğuyla aynı çizgide olması gerekiyor” diye konuştu.

Blinken, “Pakistan dahil tüm ülkelerin, uluslararası toplumun Taliban liderliğindeki hükümete herhangi bir meşruiyet veya destek vermeden önce beklentilere uymaları konusunda ısrar etmeliyiz” diyerek, bu önceliklerin başında Taliban’ın Afganistan’dan ayrılmak isteyenlere izin verme sözünü yerine getirmesi, kadın ve azınlık haklarına saygı göstermesi ve terörle mücadelesi olduğunu açıkladı. Bakan Blinken, “Bu nedenle Pakistan’ın bu amaçlara yönelik çalışma ve bu beklentileri destekleme konusunda uluslararası toplumun geniş bir çoğunluğuyla aynı çizgide olması gerekiyor” diye konuştu.

#5
Foto - Blinken, Afganistan’ın komşusu Pakistan’ın, Hakkaniler de dahil olmak üzere Taliban üyelerine sığınak sağlamasını da eleştirdi.

Blinken, Afganistan’ın komşusu Pakistan’ın, Hakkaniler de dahil olmak üzere Taliban üyelerine sığınak sağlamasını da eleştirdi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23