Türk-Yahudi Diasporası

30 Temmuz 2019 Salı

Yahudi Diasporası yüzyıllar boyunca İsrail Devleti var olmadan önce, özellikle de Osmanlı İmparatorluğu döneminde toparlanmış, varlığını sürdürmüş ve İsrail’in kurulmasına sağlamıştır. Her ne kadar Türkiye’de Filistin-Gazze meselelerinden ötürü, İsrail’in barbarlığı ön plana getirilip Siyonizm ile Yahudilik iç içe geçiyorsa da; hakikat bu değil. Yahudi olup İsrail’den ve Siyonizm’den nefret eden veya katılmayan milyonlarca Yahudi’nin olduğunu da unutmamak gerek.

Yahudiler, Siyonizm’in etkisiyle İsrail’i ortak vatan kabul ederek, bugünkü yapılarını oluşturdular. 

Siyonizm, Yahudiliğin dini değil daha çok milli boyutunu öne çıkardı. Bu durum anti-semitizmin artmasına neden oldu. Antisemitizm tehdidi de Yahudi çevrelerce Soykırımın günümüzdeki versiyonu gibi algılanmaktadır. Dolayısıyla Antisemitizm tehdidi Yahudi(leri) Diasporasını birbirine kenetlemekte ve aralarındaki işbirliğini arttırmaktadır. Bu yüzden de birbirine karşı ama aynı kaynaktan ötürü Holokost, Antisemitizm, Siyonizm, İsrail, Yahudilerin isteyerek veya istemeyerek kenetlenmelerine yol açmaktadır.

Oysa Holokost ve Antisemitizm bir trajediden beslenirken; İsrail ve Siyonizm ise barbarlığa karşılık gelir. Tarihsel olarak Holokost ve Antisemitizme Hıristiyan vandallığı sebep olmuşken, İsrail ve Siyonizm ise Müslümanları katletmektedir. Tabi bu durum antisemitizmin hortlamasına ve İsrail’in de bunu kullanmasına neden olmaktadır. İsrail dünyadaki en kalabalık Yahudi nüfusuna sahiptir. İsrail’de kabaca 6 milyon Yahudi yaşarken, ABD 5,5 milyonla ikinci en büyük Yahudi popülasyonuna ev sahiptir. Tüm dünyada ise; 14-15 milyon civarında Yahudi yaşamaktadır. Görünürde mütevazı sayıda görünse de; medya, siyaset, eğitim, TV-Sinema, gıda-tarım, savunma sanayii, tarım ve uluslararası ilişkiler ve ticarette ABD’de ve dünyada bir hegemonya kurmuşlardır.

Norman G. Finkelstein, Türkçe’ye Soykırım Enstitüsü olarak çevrilen kitabı The Holocaust Industry’de soykırım mağduriyetinin Siyonist Yahudi Diasporası tarafından kullanılmasına şiddetli eleştiriler getirdi. Finkelstein’a göre Siyonist Yahudiler, kendi kimliklerini şekillendirme konusunda da soykırım trajedisinden faydalanmaktadır. Yahudi halklar temelde; önce Kohen ailesi sonrasında da Aşkenaz ve Sefarad olarak ayrılsalar da, alt başlıklarda derin keskin uçurumlar var. 

Aşkenazlar: (Almanya, Fransa ve Doğu Avrupa’da yaşayan ve soyundan gelenler) 

Sefaradlar: (İspanya, Portekiz, Kuzey Afrika, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de yaşayan ve onların soyundan gelenler) 

Mizrahiler: (Irak, Mısır, Lübnan, Kürt Yahudileri, Libya, Gürcü, İran Yahudileri ve diğer gruplar) sayılmaktadır.

Etiyopya Yahudileri: Falaşalar (Beta İsrail) Aşkenazlar, Sefaradlar ve Mizrahiler’den sonra İsrail’de yaşayan en az kayda değer siyahi Etiyopya Yahudileridir. Bu kast sistemi hem İsrail’de; hem ABD’de; hem de dünyanın çeşitli ülkeleri arasındaki yazılı olmayan sözle söylenmeyen kuraldır.

Türk Yahudi lobiciliği de, Türkiye’nin Amerikan siyasi sisteminin başkanlık-senato ve temsilciler meclisi üzerindeki etki eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Türk Yahudi lobiciliği, Türkiye diasporasının lokomotifidir. Bu bağlamda da Türk dış siyasetine de etkisi yüksektir. Yahudi Diasporası dünyayı etkileme kapasitesi ve dünyanın ekonomik ve askeri bakımdan en gelişmiş ülkesi ABD’deki etki gücü bakımından oldukça önemlidir. İsrail bu diasporayı kendi amaçları ve suçlarını gizlemek için kullanmaktadır.

Ancak Türk Yahudi lobisinin, Türk dış ilişkileri/politikası üzerindeki etkisinin muhafazakâr siyaseti ekarte/gözardı etmesi, AK Parti döneminde sürekli tartışma konusu oldu. Bugünün Türkiye’sinde Gazze ve Kudüs meselelerinden ötürü İsrail ve Siyonizm barbarlığı düşman görülüyor. Dolayısıyla kaçınılmaz bir şekilde Antisemitizm artışı da yaşanıyor. 

Yahudi Türk toplumu ile Türkiye diasporası arasındaki problemlerin göbeğinde İsrail terörizmi bulunsa da; Türk Yahudiliği ve Siyonist olmayan Yahudilerin İsrail vahşetini onaylamadıklarını biliyoruz. 

Yahudi diasporası, Ermeni diasporası ve Afrika diasporasını sürgün diasporalardır. Duygusal bir yakınmaları olduğu gibi özlemleri de vardır. İngiliz, İspanyol, Suud, Rus, Lübnan ve Yunan diasporaları emperyalist ve servet diasporalarıdır. Çin, Japon, Hispanik, Hindistan, İtalyan, Türk diasporaları emek göçü neticesinde ortaya çıkan diasporalarıdır. Bu bağlamda Yahudi Lobisi en eski ve en güçlü olanıdır. Dolayısıyla Türkiye kendi kültürü, tarihi, sanatını bir paydaşı olan Türk Yahudilerini (Musevi) İsrail’in hizmetine sunması kabul edilebilir değil.

Zira Türk Yahudi toplumu, Türkiye’nin ABD’ye olan bağımlılığından kurtarabilecek en önemli aygıttır. Türk Yahudi toplumu aynı zamanda Türkiye’nin ve Ortadoğu’daki tüm Yahudi topluluklarının güvenlik ihtiyaçlarına, Türkiye ile kuracağı ittifakla güvence altına alabilir. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu’nda olduğu gibi… Türk Yahudi toplumu/lobiciliği de bilir ki; Ortadoğu’da Yahudi milletiyle kültürel ve sosyal ortak yaşam alanlarında en iyi anlaşabildikleri millet, Türklerdir. Türk Yahudi lobiciliği, Türk dış politikasına müdahale etmemesini makul gerekçelerle izah ederek; ‘taş yerinde ağırdır’ prensibinden herkesin yetki sınırları ‘baştan belirlenmelidir. İsrail’in gelecekte enerji güvenliği münhasır ekonomik alanları, Türkiye olmadan İsrail güvenliği geçici olacaktır.

Türk Yahudi lobiciliğinin, biliyoruz ki Ermeni ve Yunan lobiciliğine karşı; ayrıca Soğuk Savaş döneminde Kıbrıs, Balkanlar, Ortadoğu meselelerinde ‘Türkiye lehine’ çok önemli çalışmalar yapmıştır. Elbette Türkiye’nin de benzer şekilde Türk Yahudi toplumuna benzer veya farklı iltimaslar geçtiğini biliyoruz. Bu bağlamda Türk Yahudi toplumu, bir şekilde Türkiye Müslümanlarıyla aynı dili kullanacak politik refleksi; hem Müslüman ahalinin hassasiyetiyle; hem de Erdoğan hükümetiyle ortak bir noktada buluşmalı/çalışmalıdır. Vesselam. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • abdulmetinabdulmetin2 ay önce
  Nureddin Zengioğlu; "Zulme rıza göstermek de zulümdür" öyle değil mi? sen şimdi birilerinin dediği gibi bizimle yahudi/siyonların da aynı ırktan olduğumuzu da iddia edersin.. haksızlık karşısında susanın ne olduğunu da bilirsin, çok okuduğunu bilgili olduğunu ima ediyorsun, iblis de çok biliyordu, onun için Hz. Yakub a.s. ile Hz. Yusuf a.s.'mı karıştırma işin içine, yoksa Pensilvanya daki kaçak herif gibi "Dinler arası hoşgörü, diyalog, ehli kitap v.s." gibi saçma şeylerle insanların kafalarını karıştırmayın.. ha! açıkça derseniz ki! benim doğrum benim iddialarımdır, o zaman başka..
 • Nureddin ZengioğluNureddin Zengioğlu2 ay önce
  berzah_Sahiden okuduğunu anlıyor musun? Senin soyun ne bilmiyorum Ama biz Âdem AS’ın soyundanız. Aynada kendini görürsün. Okuduğun yazılar da aynalardır. Siyonistlere karşı çıkan Yahudilerden haberin yoksa bu senin cehlin. Cehlinle bin yaşa.Yahudiye söversen Hz. Yakub’a Hz. Yusuf’a da sövmüş olmuyor musun? Kimseye medhiye düzen yok. İftira etme. Hain haindir hainin mümini kâfir olmaz. Ama bil ki her Yahudi, senin işine gelmese de, Siyonist değildir. Yahudiye veya başkalarına sövmekle cennete gideceğini sanıyorsan ibadete ne gerek var kuzum, beş vakit küfredersin olur biter. Sövmek Müslümana yakışmaz. Ne zamandan beri sadece küfrediyor, hakaret ediyor, cehliniz yüzünden iftira ediyorsunuz. Ne kazandınız, ne kazanacaksınız. Gavuru seven yok, ama gavura da âdil olmak Müslümanın şanındandır Elhamdülillah. Bilmediğiniz hususlarda bileni dinleseniz ne güzel olur. Sahi din nasihat değil miydi? Fakat yazarı da benim yazdıklarımı da anlayan birine bir daha okutun. Size zanlarınızın yersiz olduğunu söyleyecektir.
 • hercaihercai2 ay önce
  Yahudiler arasinda Tevrata ve Talmuda inananlar vardir, Tevrata insan eli degmistir ama yine de Allah'in sozleri icindedir. Talmud ise Tevratin aciklamasidir. Cogu Yahudiler Talmuda iman ediyorlar, Talmudun icinde ise her pislik var. Siyonistlerin cogu aslinda hristiyandir, yahudi degil.
 • berzah_berzah_2 ay önce
  burda yahudilere methiye düzenler sakın yahudi soyundan olmasınlar,siyonizm diyorlar siyonistlerin yaptıklarına kaç yahudi ses çıkarıyor,biri bağnaz diğeri çağdaş farkı ne,biri zulümle gasp yapıyor diğeri zıkkımlanıyor,biri ev yıkıyor diğeri gelip konuyor,ben yemem ben oturmam demiyor,bırakın bu oyunları,medinedeki 3 yahudi kabilesinden hangisi medinede kaldı resül s.a.v hangi kabileyi medinede kalmasına izin verdi,hepsi düşmanlık etti,ikisi sürgün edildi,bir kabile kılıçtan geçirildi,açında tarih okuyun,müslüman mahallesinde salyangoz satmayın,ha yahudi vatandaşı zimmi olarak tc devletinde yaşıyor kendi halinde etliye sütlüye karışmıyor ibadetini yapıyor kendince kimseye düşmanlığı yok,vergisini veriyor ona kim ne der,ama vatandaş görünüpte hainlik yapanlar var,dumanlı havayı bekleyenler var,gezide gördük,adı ahmet,mehmet,nazlı olanları isimlere kanmayın,uyanık olun,bu gavur sevgisindende vazgeçin,lakin kişi sevdiğiyle haşr olunur bunu bilesiniz
 • Nureddin ZengioğluNureddin Zengioğlu2 ay önce
  abdulmetin1Hangi “metîn”in kulu olursan ol okuduğunu anlama sıkıntısıyla malulsün. Senin aklından geçen bizim köyümüzden bile geçmiyor. Ehli kitap düşmanlığı «o mazlum filistinlilerin çocuklarının kanını kurtacaksa düşmanlığa, sövmeye, küfre klavye kahramanlığına devam edin. Kılıcınız keskin olsun. Fakat yazarı da benim yazdıklarımı da anlayan birine bir daha okutun. Size zanlarınızın yersiz olduğunu söyleyecektir.
 • engineerengineer2 ay önce
  yahudilerle araplar amca çocukları, nasıl mı?yahudilerHz.İbrahim as'ın eşi Sare validemizden olan oğlu , Hz.İshak as'ın çocukları çocukları, araplar ise Hz.İbrahimin eşi Hacer validemizden olan oğlu Hz.İsmail'in çocukları, ayrıca araplar ve yahudilere "sami kavimler" denir yani aynı kökenden geliyorlar, şimdi birbirlerini yiyorlar, yani amca çocukları birbirini yiyor, bizde yokmu böylesi, aynı aileden aynı kabileden aileler birbirine girip birbirini öldürmüyor mu Türkiye'de? trabzonda dedesi torunun 1500TL lık fındık parası yüzünden öldürmedi mi? masum ayaklarına yatanlar hamile kadının arabsının üstüne çıkıp tepinmedi mi seydioğlu kardeşler, şimdi de berat etmediler mi? yurtlarda çocukları istismar edip sonra da bir kereden birşey olmaz denmedi mi? bir şiirle bitirelim :Yaşanılası dünyanın /Ne tadı ne tuzu kaldı /Ömür denen şu zamanın /Çoğu gitti azı kaldı / Çalışmadan yiyenlerin /Derimizi giyenlerin /Nice benim diyenlerin /Ne izi ne tozu kaldı /Çürük ökçe yırtık taban/ Kurdu kuşu ettik çoban/ Gariban daha da gariban/ Ne çulu ne bezi kaldı/Bizden geçinen kalleşler /Döner geri bizi taşlar / Sıvıştı yaren yoldaşlar /Ne sözü ne özü kaldı/ Cahiller kendini aklar /Kamiller özünü yoklar/Kurudu çaylar ırmaklar /Serçeşme'nin gözü kaldı/ Dertli Divani'nin varı /Canandır canın öz yari /Geçti bu devrin baharı /Ne yazı ne güzü kaldı/ DERTLİ DİVANİ
 • abdulmetinabdulmetin2 ay önce
  Nureddin Zengioğlu; asıl sen klavye kahramanlığına soyunarak siyonist pisliklerini arkalamışsın, o mazlum filistinlilerin çocuklarının kanı seni boğmasın sakın
 • Nureddin ZengioğluNureddin Zengioğlu2 ay önce
  . Sabri Balaman doğru söylüyor. Müslümanlar Yahudi düşmanı değildir. Kuran ehli kitaba hoş bakar. Yahudi düşmanlığı Hristiyanlara mahsustur. Ama Türkiye’de bir takım aklı evveller Siyonistlerle Yahudileri birbirine karıştırmakla kalmadılar, Yahudi düşmanlığını da Hristiyanlardan devralmak istiyorlar. Her Yahudi Siyonist değildir. İsrail’i Siyonistler kurmuştur. Türk alicenaptır. Ecdadın Yahudileri İspanya’dan kurtarırken gösterdiği alicenaplığı tekrar göstermemiz mümkündür. Peygamberimiz Yahudilerle devlet kurmuştu. Yahudi’nin İngiliz’den, Amerikalıdan, Fransız’dan Almandan, Rus’tan ne farkı var. Gerektiğinde Yahudilerle meşru zeminlerde iş birliğinde ne kötülük var? Erbakan’ın İsrail’le imzaladığı anlaşmaları hatırlamıyor musunuz? Klavye kahramanları
 • Mehmet Nuri ÖztürkMehmet Nuri Öztürk2 ay önce
  Sayın Balaman siz Yahudilerle iş tutalım mı diyorsunuz?
 • hercaihercai2 ay önce
  Askenaz yahudilerihazar turklerinden olusur, Israil de su anda en fazla Askenaz yahudisi var, irk olarak turkturler ama dinen musevi.Turkiye de anlasilmayan birsey var, turk yahudisi dedikleriniz Israil de askere aliniyor. Turkiye bunun farkinda mi acaba? Bu vatan hainligi degilmidir mesela?
 • engineerengineer2 ay önce
  Abdulhamid'in büyük büyük babası Kanuni, ispanyadan kovulan yahudilere kucak açıyor, Abdülhamid ise tersine davranıyor, oysa yahudileri Filistinde kontrollü iskana tabi tutsa idi hem devletin borçlarını öder hem de israili kontrol altına alır idi, ama kaderin hükmü öyle değilmiş böyleymiş.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  Ne..diyorsun..Balaman..o..kadar..lafı..dolaştırıp..sonunda..tüy..diktin..Yeni..bir..yazı..ile..biraz..açıklık..getir..bakalım..neler..oluyor..

Günün Özeti