• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

Sanki dernek kongresi…

02 Kasım 2023
A


Muhammet Kutlu İletişim:

Bugüne kadar 19'u olağanüstü 56 kurultay yapan CHP'nin, 38. Olağan Kurultay'ı, “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” sloganıyla 4-5 Kasım tarihlerinde Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Deniz Baykal'ın ABD aparatı FETÖ’nün kurduğu kaset kumpasıyla istifası sonrası 2010'daki 33. Olağan Kurultay'dan bu yana genel başkanlık görevini sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu bu kurultaya 14-28 Mayıs seçimlerinde aldığı ağır yaralarla giriyor.

Kılıçdaroğlu, 37. Olağan Kurultay'da tek aday gösterilerek yeniden genel başkanlığa seçilmişti.

Ancak bu kez büyük seçim hezimetinin yarattığı buhran ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun öncülüğünü yaptığı “değişim” talebiyle kurultaya gidiliyor.

Bu nedenle bu kez işi hiç kolay değil.

Üstelik kurultayın divan başkanlığını sus payı olarak Kılıçdaroğlu’nun önerisiyle Ekrem İmamoğlu yapacak.

Seçim yenilgisinin ardından kazan kaldırıp parti yöneticileriyle çevrim içi toplantılara başkanlık eden İmamoğlu, hafta ortasından itibaren Ankara’ya kamp kurdu.

Kemal Kılıçdaroğlu’na çalışmadığını ise herkes çok iyi biliyor.

Kurultayda, 1368 kurultay delegesi yeni genel başkanı ve PM üyelerini belirleyecek. CHP Genel Başkanlığına aday olabilmek için 65, Parti Meclisi üyeliğine aday olabilmek için de 10 delegenin imzası gerekiyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun delegeler tarafından yeniden aday gösterilmesi, Manisa Milletvekili Özgür Özel'in de aday olabilmek için gerekli imzayı bularak onun karşısına çıkması bekleniyor.

Buraya kadar her şey tamam da, benim takıldığım şey; ana muhalefet partisi olarak iktidar namzeti olması beklenen bir partinin, her ne kadar son on seçimi kaybetmiş olsa da kurultayının ana fikrini ortaya koyması beklenen sloganı…

“İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” olarak belirlenen slogan ne bileyim, sanki bir ana muhalefet partisinin değil de, herhangi bir hemşeri derneğinin sloganı izlenimi veriyor.

Kim ne derse desin bu sloganın hiçbir iddiası yok. İddialı bir tarafı yok. İçinde “ikinci yüzyıl”, “demokrasi”, “birlik” kavramları var. Ama bu sloganın bir ruhu, hedefi, etkileyiciliği yok. Sanki bir slogan olması gerektiği en son akla gelmiş de, orada bulunanlar alelacele uydurmuş gibi.

İktidara yürüme, iktidarı devralarak Türkiye’ye çağ atlatma, halkın refahını artırma, toplumun mutluluğunu, kıvancını yükseltme gibi bir kaygı, bir hedef yok.

Tamam Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve onun kurduğu AK Parti var. Ülkemizin makûs talihini kırarak her alanda yirmi yıl içinde on kat, yirmi kat gelişmeye imza attı. Büyük kazanımlar sağladı. Büyük hedeflere yürüme, ülkemizi dünyanın sayılı devletleri arasına sokma hedefini bütün halkımıza hissettirdi, benimsetti.

Ama insan bir ana muhalefet partisinin daha azimli, daha iddialı, daha üretken olmasını ve bunun da iktidara kendisini sürekli yenileme, yeni projelerle ülkemizi daha da ileriye götürme konusunda daha fazla çalışmaya zorlamasını bekliyor.

Ama CHP’de o yok. Bu yüzden kimsenin artık CHP’den bir beklentisi de yok. Bu nedenle ana muhalefet partisi için son derece kritik olan bir kurultay toplumda gündem bile olmuyor. Bu parti ümit vaat etmiyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YILMAZ DURMUŞ

Chpkk lideri olmak Türkiye'de bir lüks, anamuhalefet parti lideri oluyorsunuz, iktidar sorumluluğu yok, her protokolde yerin hazır, güya iktidar olmak için at atabildiğin kadar, bu vesile ile iktidar partisini de zora sokabiliyorsun, ondan sonra keka yan gel yat, lüküs hayat vallahi başka hiç bir demogratik ülkede yok, en az 10 kez seçim kaybet, sonra çok pişkince aday olmaktan imtina etme, pes doğrusu. .
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23