• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

Para anayla kızı ayırır…

23 Kasım 2023
A


Muhammet Kutlu İletişim:

Ankara kulisleri, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve aile üyelerinin banka hesaplarının İP Sakarya Milletvekili ve partinin eski Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır tarafından inceletildiğine yönelik iddialarla çalkalanıyor haftalardır. 

İddialar, bizzat Meral Akşener’in 8 Kasım’da basına açık grup konuşmasında kendi ağzından dökülen, “Toprak bizde, iklim bizde, su bizde ama parayı başkaları kazanıyor. Bu eğri düzeni mutlaka değiştireceğiz. İsterse en yakınım olsun. Vallahi billahi değiştireceğim. En yakınım olsun, en güvendiğim olsun. Kazık atan herkesi buradan silmezsem adımı değiştireceğim” sözleriyle gündeme gelmişti. 

Akşener’in kimleri kast ettiği de partili bazı isimler tarafından basına servis edilmiş, Akşener’in hedefinde Ümit Dikbayır ve Genel Sekreter Uğur Poyraz olduğu anlaşılmıştı. 

Akşener’in hedefindeki isimlerden Ümit Dikbayır da, hem partiye hem de savcılığa başvurarak soruşturma açılmasını istediğini belirterek, “Bankaya başvurulsun. Hangi şubeden, hangi memur araştırdı, açığa çıksın. Böyle bir şerefsizlik olur mu? Suç bu. Belediyelerle iş yaptığım yalan. Çıkarsınlar en ufak bir şey varsa. Milletvekilliğinden istifa ederim” sözleriyle kendisini savunmuştu. 

Siyaset kulisleri İP’teki akçalı tartışmalarla çalkalanırken birkaç gün sonra da Dikbayır kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi. 

Dikbayır, devrettiği kasa parasıyla ilgili iddialara da, “26 Haziran’da yapılan kongremizde partinin mali işlerinden sorumlu kişisi olarak gelen yönetime 132 milyon lirayı bıraktım. Meclis açıldıktan sonra, yeni yönetim, milletvekillerini maddi durumlarına göre sınıflandırıp, kiminden 250 bin lira, kiminden 500 bin lira, kiminden 1 milyon lira partiye yardım istedi. Bu durum bazı milletvekillerinin, ‘Partinin parası mı yok, bizden para istendi?’ diye sormalarına ve eleştirmelerine neden oldu. Bana soran milletvekilleri oldu. Kendilerine, ‘Delegeler de bütçemizi ibra etti.132 milyon lira civarında parayla devrettik. 10 Ocak 2024’de partiler devlet yardımı alacak. Bıraktığım para o tarihe kadar rahat rahat yeter’ dedim” sözleriyle karşılık verdi. Bu da herkesin dikkatini daha çok partiye yöneltti. 

Daha sonra sözlerini düzelten Akşener, kendisinin değil, eşinin ve gelininin hesaplarının incelendiğini söyledi. Gelinin hesaplarının incelendiği detayı da aslında, seçim dönemlerinde medya kuruluşlarına paraları bölüştürdüğü söylenen oğlu Fatih Akşener’in hedef alındığı ihtimalini gündeme getirdi. 

İP odaklı akçalı atışmalar böylece sürüp gidiyor…

İP, 25 Ekim 2017’de kurulan yeni bir parti olmasına rağmen daha kurulmadan milyonlar partinin etrafında uçuşmaya başlamıştı. 

Hatta daha Akşener’in MHP’den henüz koptuğu sıralarda, İstanbul’da ABD ile iş yapan çok sayıda holding patronunun, okyanus ötesinden gelen işaretle bir araya gelerek, parti çalışmaları için milyonlarca dolar bağış yaptığı da konuşulmuştu kulislerde… 

Hatırlarsanız 2018 seçimlerine girebilmesi için CHP’li 15 milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kendisine ödünç verilmişti. 

CHP’nin ikram ettiği milletvekilleri sayesinde İP, seçimler öncesinde devletin hazinesinden 25 milyon lira yardım almaya hak kazanmıştı. Partiler birbirlerine milletvekili ikram edip, yetim hakkı olan milyonlarca lirayı da peşkeş çekiyorlardı. Nasıl olsa devletin malı denizdi... 

Üstelik cennetmekân BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu yıllar önce partisine bir-iki milletvekili transfer etmek isteyince, “Hazine yardımı almak için yapıyor” diye dünyayı ayağa kaldıran medya guruları hala hayatta ve dipçik gibiydi… 

Yine, Meral Akşener ve kurmaylarının parti hazırlıkları ve seçim dönemlerinde özel uçaklarla, son model arabalarla gezmeleri de kamuoyunda “Bu değirmenin suyu nereden geliyor?” gibi yorumlara neden olmuştu. 

Yerel seçimlerden sonra belediyelerde dönen para pul işleri de gündemi hayli meşgul etmişti…

“Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” misali biz de İP’in paralarını konuşanlar arasına katıldık farkında olmadan. 

Bu kadar para pul işlerinin döndüğü bir partide çatlak da tabi ki paradan puldan çıkacaktı, normal bir şey bu… 

Meral Hanım’ın kurmaylarıyla arasını açan akçalı işler akla, “Para anayla kızı ayırır” sözünü getiriyor… Hatta, “Para ile saadet olmaz” dedirtiyor…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali

Para en ...diyeni bile hırsız yapar

Okur

128 milyar dolar ne oldu?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23