• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

Kemal Kılıçdaroğlu “Değişmez Genel Şef” ilan edilmelidir!

28 Eylül 2023
A


Muhammet Kutlu İletişim:

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) “Değişmez Genel Şefi” ilan edilmelidir. Ömrü yettiği sürece, sağlığı elverdiğince partinin başında kalmalıdır. Bunu sonuna kadar hak etmektedir.

Hemen tepki göstermeyin. Önce siyasi hayatındaki inanılmaz “kaybederek” yükselişi bir inceleyelim, hepiniz bana hak vereceksiniz.
Kemal Kılıçdaroğlu, önce 2009 yerel seçimlerine CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı. Seçimleri AK Parti'nin adayı Kadir Topbaş, yüzde 44,7 oy oranıyla kazandı. Kılıçdaroğlu ise yüzde 36,80 oy alabildi. Seçimi kaybetti. Ama normal siyasi partilerde, demokratik teamüllerin işlediği her ülkede seçim kaybetmek yenilgidir, başarısızlıktır. Ama CHP’de işler hiç de öyle işlemiyor.
Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010 tarihinde, FETÖ kumpasıyla saf dışı bırakılan Deniz Baykal'dan boşalan CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturdu. 4 ay sonra genel başkan olarak ilk kez milletin karşısına çıktı. 12 Eylül 2010 tarihinde 26 maddeden oluşan anayasa referandumu millete soruldu. Kılıçdaroğlu büyük bir hışımla “hayır” kampanyası yürüttü. CHP işi öyle bir boyuta taşıdı ki, herkes adeta referandumun AK Parti ve CHP arasında bir iktidar mücadelesi olduğunda hemfikirdi. Ancak referandum sonucunda yüzde 57,88 “evet”, yüzde 42,12 “hayır” oyu çıktı. Yani referandumu onur meselesi haline getiren Kılıçdaroğlu kaybetti. Ama Türkçedeki “kaybetmek”le Kılıçdaroğlu’nun lügatindeki kaybetmek aynı şeyleri ifade etmiyordu.

Referandumun ardından sırada milletvekilliği seçimi vardı. Kılıçdaroğlu,12 Haziran 2011 genel seçimlerinden de mağlubiyetle ayrıldı. AK Parti'nin rekor bir oyla, yüzde 49,83 ile kazandığı seçimde, Kılıçdaroğlu'nun liderliğindeki CHP yüzde 26,34 oy alabildi.

30 Mart 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde de sonuç değişmedi. AK Parti yüzde 42,87 oranında oy alırken, CHP sadece yüzde 23,08 oy alabildi. Bu da bir yenilgiydi. Ancak CHP’de “yenilgi”, “kaybetmek” kavramlarının karşılığı pek halk arasında bilindiği gibi değildi.

Yerel seçimlerden yaklaşık 5 ay sonra, 10 Ağustos 2014 tarihinde sandıklar bu kez Cumhurbaşkanlığı seçimi için kuruldu. Kılıçdaroğlu'nun liderliğindeki CHP Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına Ekmeleddin İhsanoğlu'nu çıkardı. Erdoğan, yüzde 51,79 oy oranı ile ilk turda seçimi kazandı. Kılıçdaroğlu'nun adayı İhsanoğlu ise yüzde 38,44 oy alarak seçimi kaybetti.

Ardından 2015 yılında biri Haziran, diğeri ise Kasım aylarında olmak üzere peş peşe iki genel seçim yapıldı. Kılıçdaroğlu her iki seçimde de AK Parti'nin gerisinde kaldı, ama yenilmedi!

Türkiye, 16 Nisan 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için anayasa referandumu gerçekleştirdi. Erdoğan ve MHP'nin desteklediği sistem değişikliğine Kılıçdaroğlu yine tüm gücüyle karşı çıktı. Kritik referandumdan, yüzde 51,41 evet oyu çıktı. Seçimde “hayır” diyenlerin oranı yüzde 48,59'da kaldı. Kılıçdaroğlu bu referandumda da yenildi ama kaybetmedi. Ya da öyle bir şey oldu.
Kılıçdaroğlu, takvimler 24 Haziran 2018'i gösterdiğinde bir yenilgi daha aldı. AK Parti ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı sandıktan zaferle çıktı. CHP ise yüzde 25,32 oy oranıyla Meclis'te 134 sandalye elde edebildi.

Türkiye, son olarak 14 Mayıs 2023'te cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için sandık başına gitti. Adeta yedi düvele karşı savaşan Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 49,52'sini aldı. Millet İttifakının adayı olarak seçime giren Kılıçdaroğlu yüzde 44,8 oy alabildi. Milletvekili Genel seçimlerinde de Cumhur İttifakı, yüzde 49,5 ile Meclis çoğunluğunu elde etti. Millet İttifakı yüzde 35 oy oranına ancak ulaşabildi.

İlk turda yeterli oyu alamayan iki aday, 28 Mayıs'ta ikinci tur seçimde son kez yarıştı. Altılı Masa’nın adayı Kılıçdaroğlu, seçimi Erdoğan'ın yaklaşık 5 puan gerisinde tamamladı.

Tüm bu seçim sonuçlarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yenildi, kaybetti, kazanamadı. Ne derseniz deyin. Ama genel başkanlık koltuğunu hep sağlamlaştırdı.

Son Mayıs hezimetinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bayrak açıp “değişim” falan dese de delege sopasını görerek İBB başkan adaylığına razı oldu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, tavşan aday olarak mizanseni tamamladı. Delege yapısı sayesinde yine en güçlü aday, yenilen ama kaybetmeyen, koltuğunu hep daha da sağlamlaştıran Kemal Kılıçdaroğlu.

Sizce de hiçbir seçim kazanmadığı halde ülkeyi 1950’ye kadar CHP’nin başında yöneten İsmet İnönü gibi bir paye hak etmiyor mu?

İsmet İnönü “Milli Şef”ti. 4-5 Kasım’da yapılacak olağan kurultay sonrasında Genel Başkanlığa yeniden seçilecek olan Kemal Kılıçdaroğlu da CHP’nin “Değişmez Genel Şefi” ilan edilmelidir. Bu onun en tabi hakkıdır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

gübrenin faydaları tartışılmaz

ben kemal kılıçtaroğlu faydasız bir adam demedim bi kere; at kavun tarlasına, bak kavunlar nasıl azıyor, nasıl tadından yenmez hale geliyor

Sanada bugün emredilen yazma konusu bu heralde....

Ülke varlıklarının harac mezat satılıp ,odiyemiyecegi iç dış borca batirildiktan sonra,,%70 80 enflasyonlarla yoksulluğa mahkum edilen ülke ve halkın içindeki vahim durum varken...ensenden tutulup bunu yaz denmiş olmalı....
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23