• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

Kahvehanenin önünde oturan fesat amcalar…

03 Ekim 2023
A


Muhammet Kutlu İletişim:

Köy, kasaba kahvehanelerinin önünde oturup gelene geçene hasetle bakan, arkalarından atıp tutan yaşını başını almış amcalar vardır. Yüzleri sirke satar. Yaşlandıkça daha da huysuzlaşırlar. Koca bir ömür geçmiş, hayatta hiçbir şeyi başaramamış, beklentileri hep boş çıkmıştır. Bu da onların içindeki haseti büyüttükçe büyütmüştür. 

Bazen gurbetten bir genç gelir, iyi bir üniversiteyi kazanmış okuyordur. Ya da okulunu bitirmiş şehirde iyi bir iş tutmuştur. Geleceği parlaktır. Köyün, kasabanın çok şey beklediği, parmakla gösterdiği iyi bir gençtir. 

Kahvehanenin önünde bu amcaları görür, yanlarına saygıyla gelir ellerini öper. Hal hatır sorar. Bizim fesat amcalar, yüzleri sirke satarak ona takılır, yakışıksız sözlerle mukabele eder. Genç bozuntuya vermez, müsaade isteyerek arkadaşlarının yanına geçer. Ama içinde bir şey ölmüştür. Bu yaşlı amcaların tuhaf davranışlarına anlam veremez. Arkadaşlarıyla çayını yudumlarken göz ucuyla onları süzer, “Allah şifa versin” diye iç geçirir. 

İşte 1 Ekim’deki TBMM 28. Dönem 2. Yasama yılının açılışında, Genel Kurul salonunda siyasi parti liderlerine ayrılmış locada yan yana oturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun durumu tam da o kahvehanenin önündeki fesat amcaları andırıyordu. 

Karşı çaprazlarında bulunan basın locasından uzun uzun onları gözlemledim. Yüzleri tam manasıyla sirke satıyordu. Adeta kapkara olmuşlardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurul salonuna girdiğinde tıpkı CHP ve HDP /Yeşil Sol Parti milletvekilleri gibi ayağa kalkmadılar. Boş gözler ve asık suratla boşluğa baktılar. Adeta hayatlarının en kötü anlarını yaşıyor gibiydiler. 

Bilindiği gibi Kemal Kılıçdaroğlu, onca emekle yedi düvelin desteğini arkasına alıp altılı masalar, yedili ittifaklar kurmuş, yetmemiş firari FETÖ’cülerin, PKK’sının, DHKP’sinin, milyonlarca bot hesabın harekete geçirilmesiyle, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı karalama kampanyalarıyla desteklenmiş, fakat seçimden yine mağlubiyetle çıkmıştı. Seçimi kazansaydı Cumhurbaşkanı olacak, 1 Ekim’de TBMM Genel Kurul Salonu’na “teşrif edip” konuşarak yeni yasama yılının açılışını o yapacaktı. Fakat feraset sahibi milletimiz, yine kendisine geçit vermemişti. Belki içinde kopan fırtınaları, isyanı, hayal kırıklığını bir yönüyle anlamak mümkün olabilir. Ama Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Başkomutanı, TBMM’nin yeni yasama yılının açılış oturumu için Genel Kurul salonuna girdiğinde ayağa kalkmak onu küçültmez, aksine yüceltirdi. Milletin takdirini kazandırırdı. Ama o, bizim köy kahvehanelerinin önünde oturan fesat amcalar gibi davranmayı tercih etti. 

Yanında oturan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na ise bu tavır hiç ama hiç yakışmadı. O davranışı, milletimizin içinden bir şeyler kopardı. Merhum başbakanlardan, Milli Görüş’ün kurucusu Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın kurduğu son parti olan, Milli Görüş’ün mirasçısı olduğunu iddia eden bir partinin Genel Başkanı’nın, Türk-İslam ananelerine, örfüne, kültürüne taban tabana zıt bir davranışa imza atması herkesin içini acıttı. Tamam, koca bir ömrü tüketmiş, istediğiniz yerlere gelememiş olabilirsiniz. Allah’ın takdiridir. Olmayınca olmuyor işte. Fakat Milli Görüş’ün mirasçısı olduğunu iddia ettiğiniz bir partinin başındaysanız, davranışlarınıza, siyasi duruşunuza herkesten çok dikkat etmelisiniz. Bunu en azından geleceğimizin teminatı genç nesillere kötü örnek olmamak için yapmalısınız.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ADSIZ

Günaydın kutlu bey Bu memleketde 30 yıldır semavi dinler masalı dinledik bu ülkede Bende sormuştum kendime acaba Allah yanlışmı göndermişdi hz resulü ne gereği vardı isa var musa varken mis gibi diyolok varmış hepimiz aynı seviyede imiş Yıllarca Abantda kızılcahamamda konuştular kaynaştılar brlki sizlerde orada idiniz Neden sesiniz çıkmadı dilsiz ş.....

Ilhami

Evet, kalkmamasi isabetli olmus. Yoksa KK den farki olurdu. Hani o zata kéfil ne de olsa.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23