• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

İran yaptı yine yapacağını!

15 Nisan 2024
A


Muhammet Kutlu İletişim:

7 Ekim’den bu yana Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırımı sürdüren siyonist İsrail’in 1 Nisan’da İran’ın Şam Büyükelçiliğine yönelik füze saldırısı bölgede gerginliği artırmış, İran’ın bir haftadır yaptığı intikam açıklamalarıyla da büyük çaplı bir saldırı beklentisi oluşmuştu.

İran, o büyük ve “kahredici” saldırısını Pazar gecesi gerçekleştirdi. İran’dan ateşlenen 300’den fazla kamikaze dron ve füze, bölgede büyük bir savaşın başladığı endişesini uyandırdı. 

İşin enteresan tarafı, İran’ın “cezalandırma saldırısını” İsrail’e varışı 9 saat kadar sürecek olan kamikaze dronlarla başlatmasıydı.

Saldırının duyurusunu da İsrail tarafı yaptı. Öyle trajikomik bir durum ki, İsrail kaynakları, “İran bize kamikaze dron saldırısı başlattı. Bütün tedbirlerimizi aldık. Gelir gelmez vuracağız” gibi tuhaf bir açıklamayla olayı bütün dünyaya duyuruyordu.

Sonra herkes ekranlarının başında saatlerce İran dronlarının İsrail’e varacağı anı beklemeye başladı. Önce dronların geçtiği Irak ve Suriye’deki vatandaşlarının sevinç çığlıklarıyla cep telefonu kameralarına kaydettikleri titrek görüntüler elimize ulaştı.

İran tarafından “ateşlenen” kamikaze dronlar “hırhırhır” sesleri çıkararak “Kafir” İsrail’e doğru aheste aheste yol alıyordu… Dronların bir kaz sürüsü hızında hareket ettiğini görerek herkes saatine baktı, biraz hesapla, birkaç saat sonra İsrail’in cezasını bulacağına hükmetti.

Bu arada, İsrail tarafı o kadar rahattı ki, Tel Aviv, Hayfa, Kudüs gibi şehirlerden gelen görüntülerde hiçbir karartma uygulanmadığı, hatta trafiğin bile normal akışında seyrettiği dikkat çekiyordu.

Ardından, saatler sonra İsrail’in demir kubbe hava savunma sistemi çalışmaya başladı. İsrail’e varmayı başaran yorgun dronlar bir bir havada imha edildi.

Bölgedeki uçak gemileri ve üslerden havalanan ABD ve İngiltere savaş uçakları da Suriye, Ürdün ve Irak hava sahası üzerindeki dron ve füzeleri imha etti.

İsrail’e varan ve yerleşim yerine isabet etmeyeceği için demir kubbenin dikkate almadığı bazı füzeler ise boş arazilere düşerek İsrail’in taşlı arazilerine zarar verdi.

İran’ın ateşlediği yüzlerce dron ve füze hiçbir stratejik ya da askeri hedefi tutturamazken, havada imha edilen bir füzeden düşen şarapnel parçası, İsrail’in güneyindeki Arad kentine bağlı bir Bedevi kasabasındaki 10 yaşında bir Müslüman çocuğun yaralanmasına neden oldu. Yani İran onca debdebe ile İsrail’e karşı gerçekleştirdiği saldırıda yine Müslüman kanı akıtmış oldu.

İran’ın saldırısı o kadar karavanaydı ki, İsrail tarafı saldırının aslında “baya bi saldırı” olduğunu göstermeye çalıştı. Yediot Aharonot gazetesinin Eski İsrail Genelkurmay Başkanı Müsteşarı Tuğgeneral Ram Aminah'ın değerlendirmelerine yer verdiği haberinde, İsrail'in önceki geceki savunma maliyetinin 4-5 milyar şekel (1,08 - 1,35 milyar dolar) olduğu ifade edildi. Bu rakamın sadece İran tarafından fırlatılan füzelerin düşürülmesi için harcanan savunma maliyeti olduğuna işaret eden Aminah, füzelerin isabet ettiği boş arazilerde yol açtığı hasarın bu rakama dahil olmadığına dikkati çekti.

Ya, işte böyle… Gülsek mi ağlasak mı… İran gerçekleştirdiği büyük saldırı dalgasıyla hepimizi iki arada bir derede bıraktı…

Şimdi saldırının sonuçlarını ele alalım: ABD ve İngiltere derhal bölgeye yeni savaş uçakları ve füzeler gönderme kararı aldılar. Sevkiyat süratle başlatıldı. Onlarca uçak ve füze şimdiden bölgeye ulaştı. ABD ve İngiltere bölgede yeni üsler kurmaya karar verdiklerini duyuracaklar… Süratle de kuracaklar…

İran’ın saldırısı İsrail’e savaşı genişletme imkanı sağladı. Şimdi İsrail, İran destekli grupların kendisine karşı üslendiğini iddia ederek Suriye ve Lübnan’a girecek. Lübnan’ın güneyini işgal edecek.

Bir yandan PKK/YPG’yi harekete geçirecekler. İsrail Şam’ın güneyinden Suriye’nin içlerine ilerlerken, PKK/YPG de Kuzeydoğu’dan yola çıkarak Güneybatı’ya inecek. Ortada bir yerde İsrail ordusuyla karşılaşacaklar. Sarmaş dolaş olacaklar. İsrailli subaylar PKK’lı teröristlerin başını okşayacak. Çil çil dolarlar dağıtılacak. Yeni silah ve mühimmatlar verilecek. Böylece terör koridoru da tamamlanmış olacak.

Bu arada Lübnan’ın güneyini alan İsrail, oradan İdlib’e devam ederek orada bulunan sözde İran yanlısı grupları dağıtmak üzere yeni bir harekat başlatacak. Bölgeden kaçan en az üç-dört milyon mülteci Türkiye’ye sığınacak. Türkiye ve Türkmenler yine bölgede mevzi kaybedecek.

Türkiye’ye yönelik terör saldırıları artacak. Bu arada PKK’lı teröristler, İran’ın bir süre önce kendilerine verdiği kamikaze dronlarını Türkiye’ye göndermeye başlayacak… Bu yaz kıyamet gibi sıcak geçecek…

İsrail, dünyanın dikkati diğer bölgelerdeki çatışmalardayken Gazze’de soykırımını hızlandıracak. Gazze’yi bu yaz Filistinlilerden tamamen temizlemeye çalışacak.

Yani ABD ve İsrail kafa kafaya verse ancak böyle tıkır tıkır işleyecek şeytani bir plan yapabilirdi…

Belki de öyle oldu… Çıkar yakında kokusu… 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Erzincanli.

Muhammet bey,İnşaallah hemşerim Akit yazarı Ali bey'de bu yazınızı okur.İran da iktidar savaşı var ve İsrail bu savaş da tarafdır:İran devrim muhafızlarını tasfiye planına İsrail yardımcı oluyor.Yakın da İran da karışıklık çıkarsa hiç şaşmayın.

Gal

Evet çok doğru. Bizdende hır hır gemi sesleriyle ticaret yapiliyor. Affedersim ama 9 tane șehidin kani yerdeyken hala bir hır hır yollayamadik varmi o cesaret bizde. Neyin kafasi bu ?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23