• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

Her Ramazan fiyatları şişirenler bizden değildir!

05 Mart 2024
A


Muhammet Kutlu İletişim:

Her Ramazan ayında aynı şeyleri yaşıyoruz. Her ne kadar “laik” dense de halkının yüzde 90’dan fazlası Müslüman olan bir ülkede, Ramazan ayı demek, beklenenin aksine, gıda ve et fiyatlarında astronomik artış demek. Bu yıllardır böyle…

Her şeyde onları örnek alıyoruz ya; Hıristiyan batılı ülkelerde Noel, Paskalya gibi dini günlerde alışveriş merkezleri ve marketler bütün ürünlerde indirime gidiyor. Hem de bizimkilerin yaptığı gibi etiketin üstüne yüksek bir rakam yazıp ondan fiyat düşürmüş gibi yapmıyorlar.

Gerçekten dini günleri öncesinde fiyatlar neyse onun üzerinden indirim yapıyorlar. İnsanlar da önemli dini günleri ve bayramları öncesinde gönül rahatlığıyla gidip alışverişlerini yapıyorlar, huzur içinde evlerine dönüp bayram hazırlıklarına başlıyorlar.

Peki bizde ne oluyor?

Ramazan öncesi çarşıya pazara çıkan dar gelirli Ayşe teyzemiz, Fatma ablamız fiyatları görünce şoktan şoka giriyor. Her Ramazan öncesi fiyatların nasıl böyle fırladığına anlam veremiyor. Evden çıkarken birkaç kilo et alacaksa, onda birine, beşte birine razı oluyor. Etin en ucuz yerlerinden almaya çalışıyor… Ramazan öncesi olduğu için diğer gıda ürünlerinin de yanına yaklaşamıyor. Sonuçta hayal kırıklığı ve moral bozukluğu içinde yutkuna yutkuna evine dönüyor. Evde de günlerce sofralarına kan doğrayanlara buğzediyorlar, Allah’a havale ediyorlar. Ramazana gönül kırıklığı içinde giriyorlar. Bayram da doğal olarak bayram gibi olmuyor. Sonra herkes “Nerede o eski bayramlar” muhabbeti yapıyor…

Bu, ellisini çoktan devirmiş biri olarak bildim bileli böyle. Bu işte bir iş var ama kimse ne olduğunu bilmiyor. Herkes “spekülatörlere”, aç gözlü zincir market sahiplerine saydırıyor… Sorunun çözümü bir türlü bulunamıyor.

Yeni Akit’te yayınlanan haberde, bu işin tam içindeki bir isim olarak et fiyatlarındaki artışla ilgili konuşan Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Bölge Başkanvekili Veysel Günal da et fiyatlarındaki artışa anlam veremeyenlerden.

Veysel Günal, et fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklamasında, “Son zamanlarda 1-2 ay içinde, ete ne olduysa birden zamlar art arda geldi. Karkas 260 liraya alırken 290 oldu. 310 oldu, şu anda 325 bandına geldi. En çok zam gelen ürün kuzu oldu. Aldı başını gidiyor. Kuzu oldu 450 lira. Kasaplar 550'ye satacak. Alan haklı, satan haklı. Peki vatandaş nasıl yiyecek? Yazıktır, günahtır. Bu vatandaşın üzerinden ellerini çeksinler. 3-5 tane firma spekülasyon yapıyor. Kesmeyin, dana 300 olacak, 320 olacak. Bugün et 500 liraya dayandı. Et ve kuzu şu anda yarışıyor. Çok şükür tavuk aynı fiyatta durdu. Bir de tavuk tırmanırsa vatandaşa günah. 330 liraya aldığın karkas sana 460-470 liraya mal oluyor. Peki neyi öngörüyoruz? Biz istiyoruz ki taban düşsün, vatandaşımız et yesin. Sayın Tarım Bakanımız, büyük çiftlikleri denetledi. Bizim yeteri kadar hayvanımız var” diyor.

Et sektörünün içindeki işin uzmanı, kompedanı olmuş bir uzman, et fiyatlarındaki Ramazan ayı öncesi ani artışa anlam veremiyorsa sade vatandaş ne desin? Ne düşünsün?

Ben, Veysel Günal’ın “Yazıktır, günahtır. Bu vatandaşın üzerinden ellerini çeksinler. 3-5 tane firma spekülasyon yapıyor” sözlerine takıldım…

Sektörün içinde önemli deneyimi ve pozisyonu olan bir isim “3-5 firmanın spekülasyonu” yüzünden et fiyatlarının Ramazan ayı öncesinde tırmandırıldığını söylüyorsa burada durup düşünmek lazım…

Kasıt aramak lazım. İnsanların huzur içinde bir Ramazan geçirmesine engel olan, sofralarına geleneksel yemeklerini koyabilmek için gerekli eti almalarını önleyen spekülatörlerin amacını sorgulamak lazım.

Ben hiç lafı uzatmadan aklıma gelen ihtimali söyleyeyim: Ramazan ayı öncesi et ve temel gıda ürünlerinin fiyatlarını şişirenler Müslüman düşmanıdır. Müslüman gibi görünüyorlarsa bile gizli İslam düşmanlarıdır. İslamla, Müslümanlarla, Türk halkıyla sorunları vardır.

Özetle; her Ramazan ayında fiyatları şişirenler, insanların bu rahmet ayına buruk girmesine neden olanlar, bizden değildir!

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Alim

Sayın yazar sizce iktidar bu durumun neresinde. Her fiyat artışından fırsatçıları sorumlu tutan iktidar bunlara fırsat vererek suça ortak olmuyor mu? Yıllardır limon ve domatesin tarladan markete serüvenini dinliyoruz herkes şikayetçi ama çözüm yok. Devlet ürün her el değiştirdiğinde vergi alıyor ve bu durumdan memnun. Ayrıca bu aracı zincirinden nemalanan çok sayıda siyasi var bence. Çünkü yaşanan durumun başka açıklaması yok. Bu arada Tarım Kredi Kooperatifleri fiyatları dengelesin diye açıldı sanmıştık orada herşey daha pahalı.

Ömer

Kardeşim tamam onlar vicdansız , fırsatçı karaborsacı hain ne dersen de tamam da , hükümetimiz neden tedbir alamıyor . Üç beş firmanın esiri mi olunmuş ? Bu ne iştir vur balyozu ithalat mı devlet firmaları mı müdahele edin bu kadar zor mu ? Her sene aynı . Et süt kurumu ne yapıyor niye sessiz ? Piyasaya ucuz et sürmekten aciz mi ? Yoksa mesele derin mi hayvan sayısı az mı ? Yetkililer ne iş yapar ?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23