• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

Gazı için Gazze’ye kıydılar…

26 Ekim 2023
A


Muhammet Kutlu İletişim:

Yıllar önce üst düzey bir bürokrat anlatmıştı… Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde Güneydoğu illerimizden birinde zengin petrol rezervi keşfedilmiş. Anavatan Partili bölge milletvekilleri de heyecanla Başbakan Turgut Özal’ın ziyaretine gelmişler. Heyecanla petrol rezervinin ne kadar fazla olduğunu, gravitesinin ne kadar yüksek olduğunu anlatmaya başlamışlar…

Zengin petrol rezervinin çıkarılmaya başlanmasıyla hem bölgenin, hem ülkemizin nasıl kalkınacağını, özetle çok zengin olacağımızı Başbakan Özal’a ballandıra ballandıra anlatmış ve ne zaman çalışmaların başlayacağını sormuşlar. 

Milletvekillerini endişeli gözlerle süzen Başbakan Turgut Özal ise, “Susun! Ne petrolü bizde petrol metrol yok” diye çıkışmış. 

Başbakan’ın bu sözleri karşısında şaşkınlığa uğrayan milletvekilleri, Özal’ın “Siz deli misiniz? Bu petrolü çıkarmaya kalkarsak, hatta bu işi örtbas etmez, petrolü gizleyemezsek uluslar arası büyük petrol şirketleri anında buraya üşüşür. Petrol çıkar, çıkar ama ne ülke kalır ne huzur. Sakın bir daha bu dediklerinizi başka yerde söylemeyin” sözleriyle işin ciddiyetini anlamışlar, hayal kırıklığı içinde makamdan ayrılmışlar…

Merhum Turgut Özal bu ülkeyi geliştirmek, halkını refaha kavuşturmak için gecesini gündüzüne katarak çalışmış, vatansever bir devlet adamıydı. Türlü imkansızlıklar içinde ülkeyi kalkındırmaya çalışırken zengin petrol rezervlerinin getireceği maddi imkanları o da isterdi. Ancak dünyayı okumak, tanımak liderlere atacakları adımların hesabını kırk kez yapma sorumluluğunu da yüklüyor demek ki. 

Son birkaç yıldır Türkiye’nin kendi hidrokarbon rezervlerini bulup çıkarmak üzere giriştiği çabalar akıllarda soru işareti oluşturmamalı. Çünkü Özal’ın başbakanlık yaptığı 1980’li yıllardan beri köprülerin altından çok sular aktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkemizi . Özal’ın dönemindeki gibi kendi petrolümüzü, gazımızı çıkarmaktan çekineceğimiz bir durum kalmadı. 

Önceki gün dünyayı iyi okuyan, dengeleri an be an takip eden Prof. Dr. Anıl Çeçen ile İsrail’in Gazze’ye yönelik soykırım boyutuna ulaşan saldırılarını görüşürken, işin perde arkasında Gazze’nin altında ve karasularında bulunan dev gaz rezervinin olduğundan bahsetti. 

Anıl hocanın dediğine göre uluslar arası petrol ve gaz kartelleri, Gazze ve Doğu Akdeniz’deki gazı çıkarıp bir an önce Avrupa’ya sevk etmek istiyor. Bu projenin arkasında Yahudi sermayeli ABD’li enerji lobisi bulunuyor. 

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin ardından, süratle ambargo kararları aldırarak Rus gazının Avrupa’ya akışını engelleyen ABD yönetimi, Avrupa’yı daha fazla gazsız bırakma riskini göze alamıyor. Şimdilik tankerlerle Avrupa’ya gaz sevk etmeye çalışıyorlar ama, taşıma suyla değirmen dönmüyor. Bu yüzden Doğu Akdeniz ve Gazze’deki gazı bir an önce çıkarıp sevk etmenin derdindeler. 

7 Ekim’de çatışmaların başladığı ilk anlarda ABD’nin bölgeye iki uçak gemisi görev grubu göndereceğini duyurduğunu hatırlayalım. Uçak gemileri bölgeye geldi, diğer stratejik silah teçhizat sevkiyatı ise durmaksızın sürüyor. 

ABD, bir bölgede yaşanan gerginliğe süratli bir şekilde donanmasını ve askerlerini gönderiyorsa bu orada büyük enerji kaynakları olduğunun bir göstergesidir. İnanmayan yakın geçmişte İran, Irak, Libya, Suriye gibi ülkelerde yaşanan savaşları şöyle bir hatırlasın.

Diğer yandan ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Kanada'nın liderleri, üç gün önce video konferans yöntemiyle yaptıkları görüşmede İsrail'i ve İsrail'in kendini savunma hakkını destekleyen ortak bildiriyi kabul etti. 

Bildiriyi kabul eden ülkelerden ABD, bahsettiğimiz gaz denkleminin sahibi olan ülke. Kanada ve İngiltere ABD’nin kadim ortakları. Diğerleri ise bölge gazını büyük bir iştahla bekleyen Avrupa ülkeleri…

Önceki gün de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Gazze’de savaşın uzun süreceğini belirterek, böyle bir savaşta sivil kayıpların normal olduğunu söyledi kameraların içine baka baka…

Öyle görünüyor ki, gazı için Gazze’ye kıydılar… Bunu normal gördüğümden yazmıyorum. Gözü dönmüş uluslar arası kartellerin planı bu. Onlar için insanların, insanlığın kıymeti yok. 

 “Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir!” sözünü söyleyen eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill onların atası sonuçta. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Peki bunu cübbeli hoca da gayet açıkça söyledi . Bunu Hamas bilmiyor mu ? Bilmemesine imkan var mı ? İran’ın kışkırtması ile saldırdığı inancı hakim ben de o kanaatteyim. Ne oldu ne elde edildi . Kan gözyaşı enkaz . Tamam tümden Hamas haksız değil ama dikkatli olunmalı azılı düşmana fırsat verilmemeliydi . İkinci it rail iran . Bunlar çok tehlikeli , hani neredeler niye ortalıktan kayboldular . Gazze enkaz , Gazze bitik . Ama inanıyorumki Rabbim bu azılı katil sürülerine fırsat vermeyecek .

Yaver

Sn cumhurbaskanini sn Turgut Özal veya sn erbakan hocayı hemen hemen her yazıda kullanıyorsunuz. Yazınız eksik kalmış bir hissi mj oluyor .çoğu dindar yazarlar sn hariç iktidardan milliyetçilikten milli değerlerden güç alıp arkasına alıp polemiğe dahi öyle giriyor .buda asla bir ozelestiri olabilecek bir iktidar eleştirisi getirmiyor
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23