• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

Ermenileri kahverengi pantolonlu Fransızlar kurtaracak…

05 Ekim 2023
A


Muhammet Kutlu İletişim:

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Ermenistan'ın başkenti Erivan'a düzenlediği resmi ziyarette, Fransa'nın Ermenistan'a askeri teçhizat göndereceğini açıkladı. Ermenistan ziyareti sırasında Ağrı Dağı'nın fotoğrafını paylaşarak, “Ermenistan’a geri döndüm” diye yazan Fransa Dışişleri Bakanı, Ağrı Dağı'nı Ermenistan toprağıymış gibi göstererek iğrenç bir çirkinliğe imza attı.

Birkaç gün öncesinde de, Franceinfo'ya konuşan Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Ermenistan ordusu ile günlük irtibata sahip olduklarını, yetkili birimlerin Erivan'ın savunma ve korunma anlamında ihtiyaçlarını gözden geçirdiklerini söylemişti. Ermenistan Savunma Bakanı ile birkaç kez görüştüğünü belirten Fransız bakan, “Her durumda, kendilerini savunabilmeleri için Ermenistan'dan gelen taleplere bakıyoruz” diyerek Ermenistan'ı silahlandırdıklarını itiraf etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, ülkesi için çok önemli olan bu konuyu yakından takip ettiğini belirten Lecornu, ülkesinin olası bir durumda askeri müdahalede bulunup bulunmayacağına yönelik soruya ise “Bu sorunuzu Fransa Cumhurbaşkanı ya da Genelkurmay Başkanı cevaplayabilir” karşılığını vererek, Franceinfo vasıtasıyla Azerbaycan’a askeri müdahalede bulunabileceklerini ima etti.

İşte Fransa Savunma Bakanı’nın “askeri müdahale” gibi sözler ettiğini okuyunca beni bir gülme aldı… Her gün bir Afrika ülkesindeki askerleri sopalarla kovulan, büyükelçiliklerini ve askeri üslerini boşaltıp kaçmak zorunda kalan Fransa’nın Azerbaycan ve kardaşı Türkiye’ye böyle açıktan tehditte bulunması zaten yeterince gülünç. Ancak beni asıl güldüren Fransızlarla ilgili aklıma gelen o meşhur fıkra…

Hani; “Bir Fransız general İngiliz generale “Neden kırmızı ceket giyiyorsunuz? Düşmana kolay hedef olmuyor musunuz?” diye sormuş. İngiliz general de “Savaş alanında yara alırsak kanı gören diğer askerlerin cesareti kırılmasın diye kırmızı giyiyoruz” diye cevap vermiş. O tarihten sonra Fransız askerleri kahverengi pantolon giymeye başlamış…” şeklinde anlatılan o fıkra…

Fransa askeri teçhizat ve silah yardımı yapacağına göre; artık Ermenistan askerleri kahverengi pantolonlarla savaş alanında boy gösterecek demek ki… Sizce de gülünç değil mi?

AB Dönem Başkanı İspanya’nın ev sahipliğinde, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 5 Ekim’de gerçekleşecek Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısında bir araya gelmesi için girişim başlatılmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve AB Başkanı Charles Michel'in de katılacağının duyurulduğu toplantıya Türkiye davet edilmeyince, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de görüşmeye katılmama kararı verdi. Böylece Fransa’nın başını çektiği entrika da daha başından çökmüş oldu.

Sahi bu Fransa yaklaşık 30 yıldır toprakları Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan’daki duruma çözüm bulmak için kurulan AGİT Minsk Grubu Eş Başkanıydı değil mi? Birkaç milyon nüfuslu Ermenistan, batılı devletlerin silahlandırması ve kışkırtmasıyla 1992 yılında Azerbaycan’a saldırarak Karabağ ve civardaki Azerbaycan topraklarının büyük bölümünü işgal etmişti. Savaş başladığında, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından kurulan AGİT Minsk Grubu,  Azerbaycan ve Ermenistan’ın, Karabağ sorununa “bir an önce” barışçıl bir çözüm bulmalarını teşvik etme amacıyla çalışmalarına başladı. Budapeşte’de yapılan toplantıda ise, Minsk Süreci için eş başkanlık kurumlarının oluşturulmasına ve bu eş başkanların ABD, Fransa ve Rusya olmasına karar verildi.

İşte barışı getirme görevini üzerine alan bu üç Hıristiyan devlet, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesini sağlamak bir yana işgalci devlete silah ve malzeme yağdırdı. 2020 yılındaki İkinci Karabağ Savaşı’na kadar da bu iki yüzlü, sahtekar, insanlık dışı politikalarına devam ettiler. Ta ki Türk yapımı TB2’ler vızır vızır uçup Ermenistan ordusunun ağırlıklarının yüzde 80’ini imha edene kadar.

O zamandan beri kıvranıyorlar. Ne entrika yapsak, ne oyun kursak da Karabağ’ı geri alsak diye aranıp duruyorlar. Ama o iş bitti artık… Karabağ’daki köprülerin altından çok ama çok sular aktı…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23