• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammet Kutlu
Muhammet Kutlu
TÜM YAZILARI

“Dirsek teması ve şeytan…”

26 Eylül 2023
A


Muhammet Kutlu İletişim:

Bazen “kumar masası”, bazen “pazarlık masası” olarak anılan, ancak feraset sahibi halkımızın “Zillet İttifakı” adını yakıştırdığı Millet İttifakı, nam-ı diğer Altılı Masa, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yaşanan adaylık krizi, ardından alınan seçim hezimetiyle birlikte yaşadığı travmanın etkisinden hala çıkabilmiş değil.

Seçim hezimetinin sorumluluğunun karşılıklı diğer partilere atılmasıyla başlayan tartışmalar, yerel seçimlere yaklaşıldıkça ittifakın bir daha toparlanamayacağı izlenimini uyandırıyor. Bunda İYİ Parti (İP) Genel Başkanı Meral Akşener’in, 81 il ve ilçede yerel seçimlere kendi adaylarıyla gireceklerine ilişkin açıklamasının etkisi büyük. İttifakın iki ufaklığı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, masadan ayrı bir araya gelerek “ikili ittifak” görüşmesi yapması da masanın dağılmaya başladığını gösteren başka bir gelişme oldu.

Görüşme sonrasında kameraların karşısına geçen SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, “Her birimiz yerel seçimlere prensiben her yerde girebilmek için bir çabanın içerisindeyiz ama burada esas olan verimliliktir, iyi netice almaktır. Kendi aramızda bir iş birliği olabileceği gibi diğer siyasi partilerle de dirsek temasını ihmal etmeyeceğiz” şeklindeki açıklaması, iki liderin akıllarının hala Altılı Masa’da olduğunu göstermesi açısından önemli bir mesajdı.

Ancak, bu “dirsek teması” işi, aklıma Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.S) Enes Radıyallahu Anh’den rivayet edilen bir hadisi şerifini getirdi. O hadiste Peygamberimiz (S.A.S) “Saflarınızı sık tutunuz. Safların arasını yanaştırınız. Boyunlarınızı bir hizâya getiriniz. Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki saffın boş kalmış aralıklarından şeytanın bodur, kılsız siyah koyun gibi girdiğini görüyorum” diye buyurarak müminlere, çağları aşan çok önemli bir nasihatte bulunuyor.

Hadisi şerifte Peygamberimiz (S.A.S) müminlere şeytanı aralarına sokmamalarını, üzerine basa basa buyurmuş, adeta kıyamete kadar uyulması gereken en önemli kurallardan birini bizlere vasiyet etmiştir.

Hala “Milli Görüş’ün adresi” olarak kendi partisini göstermeye çalışan SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, aralarında İslam düşmanlarının, hatta Türkiye ve insanlık düşmanlarının bile çeşitli alt fraksiyonlarla temsil imkanı bulduğu Altılı Masa’ya partisini eklemlerken, Peygamberimizin (S.A.S) çağları aşan son derece kritik uyarısını kulak arkası ettiği anlaşılıyor. İnsan, “Ah be Temel amca, keşke safları sık tutsaydınız da şeytan ‘bodur, kılsız siyah koyun gibi’ Müslümanlarla aranıza girmeseydi de, şu zilletin içine düşmeseydiniz” demekten kendini alamıyor.

Bu arada, Cennetmekan Merhum Mustafa Karahasanoğlu ağabeyin bizlere nasihat ederken Merhum Necmettin Erbakan Hoca’nın Selamet Partisi döneminde, kendisinin de içinde bulunduğu parti yöneticilerine, “Partiye her kesimden vatandaşımızı üye yapınız. Ama yetkili makamlara namazlı insanları getirmeye özen gösteriniz” dediğini aktardığını dün gibi hatırlıyorum.

Namaz dinimizin direği. Safları sık tutmak ise zillete düşmemek için dikkat edilmesi gereken çok ama çok önemli bir husus…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet Fırat

Kalemine yüreğine sağlık. İnsan hayatta bir duruşu olmadı Rabbi'nin Emir ve yasaklarına riayet etmeli ki, rızasını kazansın.Rabbi'nin düşmanına karşı en azından buğuz etmek bile bu zamanda doğru yerde olmak demektir... Selamlar

YORUM

hocam yalnız şu an namaz kılanlar vuruyor bizleri içeriden
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23