• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Yüz Akı

09 Ekim 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Bu hafta kitap yerine bir dergi var gündemimizde.

“Yüz Akı” insanı hoşnut eden ne güzel bir kelime. İnsanın yüzünün ak olması, kalbiyle dili arasında engellerin olmaması, gönlünün pak olması ne muhteşem bir zenginliktir.

Efendim yazının başlığı, her sayısı “yüz akı” ile hazırlanan ve muhtevası “yüz akı” ile dolu olan aylık; “edebiyat, kültür, sanat, tarih ve toplum” dergisinin adı.

Derginin adı “YÜZAKI” olarak yayınlanıyor. Her iki yazılış şekli de doğru kabul ediliyor. Dergide bitişik, burada niye ayrı yazılmış diye akla bir soru gelmesin.

“YÜZAKI Dergisi” evlerde, ticarethanelerde, sosyal hayatın sürdüğü bütün mekânlarda okunması ve üzerinde tefekkür edilmesi gereken bir öğretmen mesabesinde.

Her sayısı yediden yetmişe insani melekeleri imar noktasında çok önemli muhtevalarla dolu ve zevkle okunuyor.

Kafa karıştırmıyor, zihin bulandırmıyor, sorular ürettirerek “acaba” dedirtmiyor, adeta irfan ehli bir büyüğünüzle, bir bilge ile karşılıklı sohbet ediyormuş hissi veriyor.

YÜZAKI’nın Ekim sayısı, “Hakkın Tevzii” başlığıyla yayınlanmış.

Kapakta şu hususlara yer verilmiş. “Kul Hakkı, İşçi-İşveren Hakkı, Hoca-Talebe Hakkı, Ücrette İnsaf, Ticaret Ahlakı, Mesuliyetlerimiz, Helalleşme”.

Toplumumuzda kul hakkı üzerine bilgi sahibi olmayan kimse yoktur. Hemen her insanımızın dilinde “kul hakkı” kavramı daima güncelliğini korur.

“Güncelliğini korur da kul hakkına dikkat edilir mi? İşte bu soruya cevap derginin sayfalarında verilmiş.

İşlenen mevzular sadece kul hakkı değil tabii. Özellikle büyük şehirlerin görülenden çok görülmeyen zihin yükünden kurtulmak ve kendimizi test etmemiz için önemli hususlar kaleme alınmış.

Derginin genel yayın yönetmeni M. Ali Eşmeli, “Hakkın Tevzii” hususunda yazısının başına şu notu düşmüş:

-“Bugün İslam’ın ‘kul hakkı’ hassasiyetine sımsıkı sarılma günüdür. Anneler-babalar ve evlatlar-hocalar-talebeler-işçiler-işverenler hepsi için gün gerçek ve asıl haklara sarılma günüdür.

“İşaretler” başlığı altında, H. Kübra Ergin, Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi’yi yazmış ve tarihin bilinmeyen ayrıntılarını kaydetmiş.

“Karakter” başlığı altında, Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım; “Aman kimse darılmasın, aman kimse gücenmesin” diye hak ihlallerine göz yumduğumuz oluyor. Biz göz yumarız ama gecelerin ve gündüzlerin Rabbi olan Allah göz yummaz” demiş.

“Ebedi Fecre” başlığı altında Osman Nuri Topbaş Hocaefendi, “Kul Hakkı ve Mesuliyetlerimiz” konulu yazısında:

-“Yavrusunu küçük yaşlardan itibaren Allah yolunda yetiştirmeyen anne-babalardan, mahşer günü kendi çocuğu davacı olacaktır, evlatlar anne-babaya emanettir. O emanetin hakkı verilmezse, hesabı çetin, vebali ağır olacaktır” diye hatırlatmalarda bulunmuş.

Derginin işlediği konulardan sadece birkaçını yazabildik. İnsanı ve aileyi maddi ve manevi bir havayla sarıp sarmalayan nice yazarlar, nice mevzuları gündeme getirmiş.

Dergi hakkında: YÜZAKI: 0535-022 56 65-0533 200 41 78- www.yüzaki.com

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İsmail SEVIM

Derginin içeriği bence birçok Konu A na başlıklarla değinilmis konular biraz daha açılabilir YÜZAKI Dergisinin Tüm ekibine emeklerinize sağlık Selamunaleyküm

Fikret türk

Hüseyin bey Bu yorumu okurmusun bilmem ama eşmeli ye sormak lazım yazmak kolaydır ama yapmak lazım yoksa yazıda kalır ve kalıyor nice haklar yeniyor ama yazı güzel yazılıyor sadece hitabet kal de kalan hamaset işin adlı bu yazılanlarla halleşmiş olmak değil midir neyse eskiler açtırmayın kutuyu demiş ne güzel etmişler önce bilerek ve bilmeyerek yenmiş haklarını sahip lerine vermek olmalı vesselam
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23