• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Vatan millet devlet sacayağı

11 Kasım 2021
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Yazının başlığı, belki çoğumuz tarafından unutulmuş bir vakıayı hafızamda canlandırdı. Onu anlatarak söze başlayalım.

Hatırladığım kadarıyla rahmetli Turgut Özal’ın Başbakanlığı, Vehbi Dinçerler’in ise Milli Eğitim Bakanlığı zamanında olsa gerek.

Eğitimle ilgili araştırmalarda bulunmak üzere Japonya’dan bir heyet ülkemize gelmişti. Şehirleri ve belli okulları gezip gördükten sonra bakanlıkta bir toplantı yapmışlar ve Japon heyetinden toplantının ortasına külçe gibi şu söz düşmüş:

- “Sizin çocuklarınızda ulusunuza dair bilinç yok, olanlar da çok zayıf”.

Bizimkiler şaşırmışlar tabi. “Nasıl olur” deyip, heyeti dinlemeye başlamışlar.

Heyet Japonya’da eğitim ve öğretim çağına gelmiş çocuklara, ülkelerinin ne kadar geliştiğini yerinde gösterdikten sonra 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, 9 Ağustos’ta da Nagazaki’ye ABD’nin attığı bombalar sebebiyle 100 bini aşkın insanın öldüğü ve şehrin yarısının yok edildiği mekânları gösterdiklerini hatırlatarak şöyle dedikleri rivayet edilir:

- “Biz bütün ilk ve ortaöğretimdeki çocuklarımızı Hiroşima’ya götürürüz. Hiroşima aynen korunmaktadır. Bombalanmış bu bölge hakkında bilgilendirir; değil hayvan, bitkinin bile yeşermediğini göstererek deriz ki:

- ‘Eğer ülkenize sahip çıkmazsanız, çalışmaz ve ileri milletleri geçemezseniz, işte böyle düşmanlar tarafından bombalanır ve sizden güçlü milletlerin yönetiminde kalır, sömürge olursunuz”.

Yine rivayete göre Japon heyetin bu ifadeleri üzerine bizdekilerden biri sorar.

- “Bizimle ilgili düşünceleriniz nedir, biz ne yapabiliriz çocuklarımız için” der. Soru üzerine heyetin şu mealde cevap verdiği nakledilir:

- “Sizde bizimkinden çok daha anlamlı bir tarihiniz ve şahitleriniz var. Bütün bir Avrupa’nın saldırısı karşısında yediden yetmişe kadın-erkek-çocuk-talebe demeden büyük bir savaş verdiniz ve bu savaşın mekânı Gelibolu’dur, Çanakkale’dir.

Eğer çocuklarınız burasını ziyaret edip, neler olduğunu öğrendikten sonra gözyaşı dökmüyorsa, ulusal bilincinizin zayıflığı telafi edilir gibi değildir.

Bir metrekareye altı bin merminin düştüğü savaşta, denizden, karadan, havadan bütün hücumlara rağmen galip çıkıyor ve dünyayı şaşırtıyorsunuz.

Avrupalıların güçlü silahlarına tüfeklerle karşılık veriyorsunuz, bu tekniğin değil, inancın zaferidir. Bu inanç ve azmin yenmeyeceği savaş yoktur. Yeter ki anlatabilin”.

…………….

Evet, yalnız burada şu ayrıntıyı not edelim. Rahmetli Özal ve Vehbi Dinçerler, Gelibolu ve Çanakkale’yi geçmiş yönetimlerin kıskacından kurtararak yeniden milletimizle buluşturmuşlardır.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın başkanlığı döneminden itibaren ise Gelibolu Yarımadası başta olmak üzere memleketimiz genelinde ve sınırlarımız dışında bulunan şehitliklerimiz, milletimizin gazilik ve şehitlik makamlarına hürmetin gereği düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır. 

Ezcümle:

Merhum Erol Güngör, “vatan, millet, devlet” kavramlarını birbirine kopmaz bağlarla bağlayarak şöyle der:

“Vatan, millet ve devleti, toplumsal ahlak açısından birer değer olarak görmelidir. Ahlaki bir değer olan vatanseverlik eğitimi almamış kişiler ‘karnımın doyduğu yer vatanımdır’ diyecek kadar maddeci olurlar.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah

20 yolda kaç M.E.Bakanı degişti ve gençlige ne verdiler ? Hiç!

Mehmet Aktepe

Adı milli eğitim olan tüm eğitim kurumlarımız bu yazı muhteviyatına uygun hale getirilmeli. Hemen.. Mazeretsiz, bahanesi ve acilen... Şimdi değilse ne zaman?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23