• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Üç kıta on sekiz ülkede kurban

11 Haziran 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

“Nefisten başlayarak her şeyi bu mihrak etrafında toplamak ve ebedi hayata yalandan inanmış değil, gerçekten bağlanmış insanlar sıfatıyla yaşayacağı ve öleceği yeri bilmek”.

Üstad Necip Fazıl’ın, yukarıdaki “İman ve Aksiyon” bahsinde dile getirdiği, “Fedakârlık ve Disiplin” tarifine uyan kimselerden olmak ne güzel.

Bu seslenişin gereği Müslüman bir millet olarak, merhamet ve hikmet toplumuyuz. Hikmeti merhametle, merhameti hikmetle yoğurarak, insan olmanın ve insanlığa hizmet etmenin dünya ile ahiret arasındaki bir kavilleşme olduğuna inanmaktayız.

Bu vesile ile amentüsünde eksen kayması yaşamayan her müminin öncelikleri arasında; mazlumların yanında olmak, eksiklerini gidermek, acılarını dindirmek, teselli olmak gibi insani hasletler vardır.

Müslüman olmakla beraber esas Müslüman kalmanın önemli şartlarından birisi, elbette “Müminler kardeştir” ikazının gereklerini yerine getirmektir. Bu ikazın temelinde yaratılıştan gelen merhamet ve hikmet mayasının olgunlaşması vardır.

Ancak bu mayayı kendisine şiar edinmiş kimseler, Allah’ın rızasını kazanmak uğruna ömürlerini kontrollü ve adil şekilde yaşarlar. “Müslümanca yaşamak sorumluluktur çünkü.”

İşte Deniz Feneri Derneği, ülkemizde ve dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki yardıma muhtaç kimselerin her türlü ihtiyaçlarını gidermek üzere hayırseverlerimizin bağışlarını; “Müminler kardeştir” düsturunun ihyası adına “Üç Kıta 18’i” aşkın ülkede faaliyettedir.

Derneğin onlarca hayati icraatlarından birisi de kurban bağışlarını o coğrafyalarda kesmek ve ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar ulaştırmaktır.

Son yıllarda gidemiyorum ama geçtiğimiz senelerde bir hayli ülkeye giderek, bizzat kurban kesim ve dağıtım işlerinde gönüllü olarak bulunmuştum.

“Veren el ile alan el” arasında köprü olmak öyle güzeldi ki, anlatılmaz yaşanırdı.

“Ne veren eli, alan el”, “Ne alan eli, veren el” görmediği ve bilmediği için hayırların en hası bu olsa gerek diyerek; “Esas sırat köprüsü galiba bu dünyada” demişimdir.

Deniz Feneri yine bu yıl da veren el ile alan el arasında köprü kurmaya devam ediyor. 2024 kurban faaliyetlerine hazır bir şekilde teşkilatlanmış vaziyette hazır.

Sözün bundan sonrasını yetkililerebırakalım:

“Deniz Feneri olarak yıllardır kurban emanetlerini; gönüllülerimiz, personelimiz ve ülkelerde çalıştığımız partner kuruluşlar eliyle bizzat seçiyor ve satın alıyoruz.

Kesimlerde temizliğe, İslami kurallara hassasiyet gösteriyor, hissedar isimlerini kayıt altına alarak bağışçılarımıza ulaştırıyoruz.

Birbirimizi hiç görmediğimiz ancak günü geldiğinde aynı çatı altında toplanacağımız milyonlarca kardeşimize, bize emanet ettikleri kurban vekâletlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Burada Gazze için ayrı bir not düşelim:

Gazze’ye yapılan kurban bağışlarını Mısır’da keserek konserve veya kavurma halinde mazlumlara ulaştırıyoruz. Gazze vacip kurbanlarla nefes almaya devam ediyor.

Rabbimiz hayırlarınızı kabul eylesin!

Bilgi ve bağış için: Çağrı Merkezi; 0212-414 60 60/ [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

okur

iyide huseyin bey afrikada 4000 tl olan kurban ulkemizde neden 12000 tl onu yaz
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23