• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi

04 Aralık 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bu hafta ele alacağımız kitap, Ötüken Neşriyattan çıkan, merhum Prof. Dr. Osman Turan hocanın yazdığı, “Tür Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi” ismini taşıyor.

İki yüz yıldır Batılıların, tarihimiz üzerine örttüğü zift yüklü çulunu yırtamadığımız için ne tarihimizi ne medeniyetimizi bir türlü anlatamama cenderesinden çıkamadık.

Osman Turan hoca gibi ilmini, bilgisini, ömrünü ülkemize, tarihimize adamış bir kısım mütefekkirlerimiz, tarihçilerimiz, hocalarımız da olmasa yine Batılıların zihnimize kazıdığı; “Ele alınır bir tarihiniz yok ki” baskısını benimseme zavallılığımızla avunacağız.

Bugün artık tek umudumuz var!

Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği ve üzerinde durduğu “Türkiye Yüzyılının” inşası çerçevesinde, Cumhuriyet tarihimiz başta olmak üzere ziftli çulu kaldırılarak, dünyaya ve kendi toplumumuza insanlık nedir öğreten medeniyetimizin ve tarihimizin yeniden yazdırılması.

Bir hususu daha merakımdan dile getirerek sözü rahmetli Osman Turan hocamızın, “Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi” kitabında yazılanlara bırakalım.

Bugün ülkemizde toplam 208 üniversite var, bunun 129’u devlet üniversitesi, 75’i vakıf üniversitesi ve geri kalanı özel üniversiteler.

Soru şu:

- “Acaba Osman Turan hocanın sancısını çektiği; “Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi” kapsamı altında kaç ders vardır ve kaç kitap yazılmıştır”?

Malum, yüzyıldır okullarımızda okutulan tarih kitapları, resmi ideolojinin yazdırdığı kitaplardır ve bu yüzden tarihimiz de tarihi okuyanlar da ıssız çöllerde rüzgârın savurduğu başıboş uçuşan kangal dikenleri gibi savrulup durmaktadır ve halen de savrulmaktayızdır.

Bilinen bir hakikattir ki, yerkürede tarihi savrulmadan kurtulamayan milletlerin tarihlerini başka milletler kontrol eder ve hükmeder.

Belki diyeceksiniz ki:

- “Bir kere kitabın ismi bile pek çok üniversite hocası ve talebesine yabancı! Haklısınız! Geçelim. Söz kitabın sayfalarının:  

……………

“Milletlerin istikbali için tarih yazmak yapmak kadar mühimdir. Zira devrimizde tarih şuurunu taşıyan milletler, millî kudret ve medeniyet hamlelerinde bu hazineden faydalandıkça tarihin onlar için faydası vardır.

Bu sebeple tarih yazılıp bir kültür ve şuur kaynağı olmadıkça, toprak altında kalan kıymetli madenler gibi, hiçbir mana ifade etmez.

Nitekim çağımızda her ileri millet veya her medenî hamleye girişen memleket hummalı bir şekilde tarih tetkiklerine girişmiş ve onu çok yüksek bir seviyeye eriştirmişlerdir.

Türk milleti tarihte ne kadar azametli bir mevkie sahip ise onun tetkikinde ve kültür hazinesi olarak kullanılmasında da o derece geri kaldığı bir hakikattir.

Bu münasebetle millî tarihin siyasî, içtimaî, iktisadî, dinî, hukukî, kültürel, edebî ve sanat bölümleri üzerinde ciddî eser ve araştırmaların ya çok az veya hiç olmadığını belirtmekte hiç bir tereddüt bulunmadığını ifade edebiliriz.

………………

Eser hakkında: 0212 251 03 50 

[email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Son ikiyüz yıllık tarihi yeniden yazınca hangi yanlış bilgiyi düzelteceğiz? 40 yıldır tarih anlatıyorum. Türk ve dünya tarihini iyi bilirim.Şurası yanlış anlatılıyor diye bir örnek verin.

müslüm

Osmanlıcı aydınlarımıza tavsiye.Osmanlı Devletinin resmi tarihçileri vardır saraydan maaşlı.Bunlar hep padişahın yakınındadırlar.Devrinin olaylarına yazarlar.Bunlara vakavanüs derler.Açın okuyun Osmanlı tarihini.Örnek PEÇEVİ TARİHİ.1.2 CİLT---Yada AŞIK PAŞA TARİHİ.Asıl resmi tarih budur.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23