• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

TRT Geleceğin İletişimcileri Ödül Merasimi

05 Ekim 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

“Teknoloji mi insana hâkim olmalı, insan mı teknolojiye hâkim olmalı”? Sanırım sorunun cevabı “İnsan teknolojiye hâkim olmalı” yönünde olacaktır.

“Teknoloji insan icadı olduğuna göre hâkim de olmalı” denilebilir. Doğrusu böyledir. Yalnız büyük oranda sanki tam tersi yaşanıyor gibi.

Teknolojiyi yönetememe ve hâkim olamama sebebiyle, insan keşfettiği ve ürettiği teknolojiye yenik düşüyor gibi.

Peki, tam tersi olamaz mı? Olabilir. Eğer insanoğlu kâinatın kendisi için yaratıldığı bilinç ve inancıyla hareket eder ve yaptığı işlerini insanlığın yararına sunarsa elbet olur.

İşte bu “olabilirliğin” önemli bir icrasını, önceki gün Ankara’da TRT’nin Arı Stüdyolarında gerçekleştirilen TRT Geleceğin İletişimcileri Ödül Merasiminde gördük.

Merasime dair ayrıntılardan önce bir hususu paylaşmalıyım. Geleceğin iletişimcilerinin yaptığı görsel ve sesli yayınları izlerken aklımdan şu geçti.

Antalya Altın Portakal Film Festivali jürisi ve yarışmaya katılan eserler, milletimize ve devletimize muhalefet ederken, “Geleceğin İletişimcileri” olan Anadolu’nun pırıl pırıl gençleri, bu toprakların hikâyelerini, görsel ve sesli olarak bu toprağın sahiplerine çok güzel anlatmışlar.

Okullarına-hocalarına-ailelerine, ekmek yedikleri sofralara ihanet etmemiş ve kendilerine verilen emeklerin haklarını eserleriyle ortaya koymuşlardı.

Bu yıl 9. düzenlenen ve “TRT Geleceğin İletişimleri Yarışmasına” 127 üniversiteden 2 bin 72 öğrenci, hazırladıkları bin 390 eser ile başvurmuş, 13 kategoride 48 üniversiteden 172 öğrenci final için ter dökmüşler.

Bu eserler, 13 kategoride sahasında uzman isimlerce değerlendirildikten sonra önceki gün de finale kalan eserler ödüllendirildi.

Mükâfat törenine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT Haber Koordinatörü Mücahit Eker ve diğer yetkililer katıldı.

Fahrettin Altun gençleri yüreklendirici bir konuşma yaparak şunları söyledi:

- “İnanıyorum ki Türkiye Yüzyılının yetenekli iletişimcileri, hakikatten yana, adaletten taraf, küresel eşitsizlikler karşısında insanlığın her bir ferdini vazgeçilmez gören bir anlayış temelinde eser üretecektir. Bu eserler de hem hakikat mücadelemizin hem de güçlü, müreffeh ve başarılarla dolu yarınlarımızın teminatı olacaktır”.

M. Zahid Sobacı da şunları söyledi:

“Gençlerimizi, fikirlerini ve projelerini hayata geçirmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Meseleyi yalnızca kariyer odaklı ele almıyor, gençlerimizin zihninde yeni fikirlere, yeni perspektiflere kapı aralayacak çalışmaları ve buluşmaları da yıl boyunca hayata geçiriyoruz.

Yayının ve yapımın merkezine insanı koyacak, dünyadaki denklemlere hâkim, kadim değerlerimizi, kültürümüzü ve benliğimizi koruyacak, düşünecek, üretecek genç iletişimcilerin yetişmesine katkı sunmak TRT’nin en önemli sorumluluklarındandır”.

Ezcümle:

Merasim öncesi ve sonrası konuşabildiğim gençlerin gözlerinde ve yüreklerinde görebildiğim umut ışığı şuydu:

“Bu gençler, bu ülkenin çocukları ve kendi geleceklerini, ülkelerinin geleceğiyle birleştirmiş, milli birliğimizin harcını kararak, İstiklal ve istikbale yürüyen gençlerdi”. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih

TRT yi sadece belli grup ve ideolji için kullananlara şahsen hfkkimi helal etmiyor ve kınıyorum!!!!!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23