• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Topraktan Yükselen

06 Aralık 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bu haftaki eserler Muhit Kitap’tan.

İlk eser, dili ile gönlü arasındaki köprüde yaşayan ve yaşadıklarını hissettiği gibi aktaran İbrahim Tenekeci’nin yazılarından oluşan “Topraktan Yükselen” isimli kitap.

İkinci eser ise Kayseri’de mukim ama fotoğraf ve yazılarıyla Türkiye’yi, dünyayı zihnimize kalıcı misafir eden Dursun Çiçek’in “Fotoğrafın Ötesi” isimli eseri.

İbrahim Tenekeci, kitabın ilk sayfasına “Yolculuğumuz” yazısıyla başlamış.

Ne diyor?

“Her insanın hayatında iniş ve çıkışlar olur, olmalıdır. Hayatın bir yolculuk olduğunu biliyoruz. Gideceğimiz yere ulaşmak için bazen dağlara çıkar, bazen ovaya ineriz. Derin vadilerle karşılaşırız. Zorluk ile kolaylık daima birbirini tamamlar.

Dağcılık yapanlar bilir. Ani rakım yükselmeleri bünyede sorun oluşturur. Vücut bulunduğu ortama hemen alışamaz, zayıflık gösterebilir, hastalık çıkabilir.

Bu bilgiyi günlük hayatımıza, mevcut duruma nasıl uyarlayacağız?

Emeksiz ilerleyen, ilişkilerle yürüyen ve zahmetsiz bir şekilde zirveye ulaşan insanlar görüyoruz. O yüksekliğe yürüyerek değil, araçla çıktılar. Yorulmadan.

Bu durumun yan etkilerine neredeyse her gün şahitlik ediyoruz. Başka bir şeye dönüşüyorlar”.

Evet, bundan sonrası ve daha niceleri, 232 sayfalık kitabın sayfaları arasında. Yolculuğunu kalbi, aklı, mantığı, vicdanıyla yapacakları bekliyor.

Dursun Çiçek’in kitabının adı “Fotoğrafın Ötesi” demiştik. Kitapta fotoğraf ve magazin mevzuları var sanılmasın. Koca bir edebiyat, hayat ve felsefe var.

Zatım da uzun yıllar deklanşöre basmış, kamera arkasında çalışmış birisi olarak çektiğim fotoğraf veya görüntülerin geri getirilemeyeceği gibi aynı karenin tekrar yakalanmasının mümkün olmayacağına inanırım. Çünkü o anlar ölmüştür.

Belki maddi olarak buna inanmayanlar olabilir, o da onların düşünesidir ama böyle düşünmeyenler, fotoğrafın ötesine bakabilenlerdir. Kitap da zaten ötesi anlatılmaktadır.

Fotoğraf, sinema, dizi yahut bilumum hareketli görüntüler, Mevlana Hz.’lerinin:

- “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” ikazına uyar mı? Hayır!

Çünkü sabit fotoğraflarda da rol yapılmayan her türden hareketli görüntülerde de ne göründüğü gibi olunabilir ne de olduğu gibi görülebilir.

Hızlı itirazcılar hemen dağların, ovaların ve benzeri hareketsiz görüntülerin değişmediğini ve olduğu gibi durduklarını ileri sürebilirler.

Yaratılış ve değişim sabit değildir, onlarda da devam etmektedir. Neyse ustanın işine fazla karışmayalım ve sözü kendisine bırakalım:

“Modern insan ve toplum için imge ve imaj, gerçeğinden daha önemlidir. Geç modern süreçte ne olduğunuz değil, nasıl göründüğünüz ve algılandığınız önemlidir.

Olduğu gibi görünmek yahut göründüğü gibi olmak problemi yoktur. İmaj, hakikatten daha gerçektir.

Dolayısıyla modern toplum insana nasıl düşünmesi gerektiğini söylerken, bilgi elde edinirken nasıl bir yöntem kullanması gerektiğini dayattığı gibi neyi görmesi gerektiğini belirlemekte ve dayatmaktadır”.

Eserler hakkında: Muhit Kitap: 

0212-354 30 00 www.muhitkitap.com

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

metin palamut

Sayın Öztürk sizin kitaplarınız nerede?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23