• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Tarihi mirasın ağır gelmediği Bursa

23 Ekim 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Anlamaz olgun adamdan, ham adam;

Söz hem az hem öz gerektir vesselam. Mevlana.

Görüldüğü gibi Mevlana bir kitaplık insan ilişkilerini iki mısrada özetlemiş. Bu coğrafyayı vatan yapan başlıca unsurlardan birisi de Mevlevihanelerdir.

Tarihi mirasın ağır gelmediği ve yaşatmak için her türlü imkânı seferber eden Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Alinur Aktaş, şehir tarihinin tapusu olan “Bursa Mevlevihane’sini” ihya ederek insanlığın hizmetine sunmuş.

Devlet-i Aliye’nin ilk başkenti Bursa, tarihimizin hazine sandığıdır. Son 20 yıla kadar kapağın üzerinde oturup sandığın açılmaması, hatta içindekilerin çürümesi için gayret gösterenlerin devirleri bitmiş, tarihe sırt dönen değil, kucak açanların yönetime gelmesiyle sandık açılmış ve hazine ortaya çıkarılmaya başlamıştır.

Sadece Mevlevihane değil elbet. Yine yıllardır ihmal edilen ve Bursa’yı Bursa yapan Yıldırım Bayezid Külliyesi de ihya edilerek emanet sahiplenilmiştir.

İsminin bütün özelliklerini taşıyan Yıldırım Bayezid’e dair bir garipliği dile getirmeliyiz. Yıldırım Bayezid gibi bir Hünkâr’ı, Ankara Savaşı’ndaki mağlubiyetinden dolayı sırtlamamak yahut Osmanlı’nın kuruluşunu oğlu Çelebi Mehmet ile başlatmak, biraz haksızlık etmektir.

Yıldırım Bayezid, şehzadelik dönemi dâhil olmak üzere 13 yıllık hünkârlığı devrinde Anadolu’ya kattığı topraklar ve topraklarımıza bastığı mühürler olan camiler-hanlar-hamamlar-imarethaneler-darüşşifalar-medreseler, coğrafyamızı vatan eden başlıca eserlerdir.

Mevlana Hz.leri yukarıda “sözü az söylemek lazım” diyor, haklı ama yeri gelmişken şu ayrıntıyı da derç ediverelim.

Ankara’da Yıldırım Bayezid’in adını taşıyan bir üniversitemiz var ve adı; “Yıldırım Beyazıt Üniversitesi” olarak geçiyor. Benzeri şekilde liselerin adı da böyledir.

Bu hususu YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığına hatırlatalım ve “Böyle tarihi yanlışları YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı da düzeltmez, sahip çıkmazsa” diyerek sözü kısa keselim. 

Bursa Mevlevihane’si hakkında bilgiyle söze yol verelim.

Tarihi Hisar bölgesinde, şehrin en eski Müslüman Mezarlıklarından biri olan Pınarbaşı Mezarlığının karşısında, Bayramyeri Caddesi üzerinde yer alan Mevlevihane, 1615 yılında Sultan I. Ahmed’in emriyle Cünûni Ahmed Dede tarafından inşa edilmiş ve dört asır boyunca Hak ile hâk olanların, dost yolunda ölenlerin, Allah yolunda birlik olanların sığınağı olmuştur.

Mevlevihane, 20. yüzyıldan itibaren; mescid, karakol, askeri depo ve su deposu olarak kullanılmış, haliyle zaman içerisinde Mevlevihane ve müştemilatın duvarları çürümüş, kabristanlar perişan edilmiş.

Nihayet Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı uzun uğraşılar ve restorasyondan sonra Mevlevihane’nin aslını, aslına teslim etmiştir.

Evliya Çelebi’nin Bursa için “Ruhaniyetli Şehir” tespitindeki haklılığının gereği, şehrin tarihi kimliğine sahip çıkılmakla birlikte, Prof. Dr. Hasan Basri Öcalan’a da Bursa Mevlevihane’si kitabı hazırlatılmış.

Ezcümle:

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın önderliğinde, artık kendi tarihi huzurunda başını önüne eğmeyecek tek millet biziz vesselam.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yusuf Duman

Hüseyin ağabey şu Süleymançılarla ilgili bir yazı yazsan. Neden hep CHP'ye oy verirler. Erbakan hoca zamanında da Ecevite vermişlerdi. Sevgili akit lütfen yorumumu yayınlayın. Çok önemli

Okur

... Yeşil bursa ne hale geldi sevgili yazar.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23