• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Süleyman Çelebi ve Mevlid-i Şerif (2)

26 Ocak 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Dünkü yazımızda, 2022 yılının Süleyman Çelebi’yi anma yılı olduğu üzerine merhum Çelebi’den ve Mevlid-i Şeriften kısaca söz etmiş ama yeterli olmadığını beyan etmiştik.

Sosyal hayatın bütününde; sevginin, kardeşliğin, birliğin sembolü olarak, dini-milli günler başta olmak üzere; hac ve umreye gidenler, düğünler, ölümler, askere gidiş-dönüşler, doğumlar, sünnetler, özel anmalar, vefat yıldönümleri gibi milletçe dayanışmanın bir örneği olarak yüz yıllardır Mevlid-i Şerif okutulur ve okutulmaya devam etmektedir.

Osmanlı’nın ikinci kurucusu sayılan Çelebi Mehmet tarafından devletin ve milletin birlik ve beraberliğinin tesisinde Mevlid-i Şerifin payı büyüktür.

Süleyman Çelebi’nin “Vesiletü’n Necat” dediği eserine, Çelebi Mehmet devrinden sonra “Mevlid-i Şerif” ismi verilmiştir.

“Mevlid-i Şerif, “Tevhid” bahriyle başlayıp, kâinatın vücuda gelişini, Peygamberimiz (s.a.v.)’in doğumunu anlatır. Doğumun hemen arkasından veladet bahri gelir. Efendimiz (s.a.v)’in dünyaya teşrifleri, teşrif ettiğinde meydana gelen olağanüstü hadiseler anlatılır. Nübüvvetle birlikte Miraç vukuundan sonra vefatı ve duayla biter.

Yıl içerisinde kimler tarafından nasıl bir anma yapılacak şimdilik bilemiyoruz ama 600 yıllık geçmişe sahip ve daha nice yüzyıllarca devam edecek olan Mevlid-i Şerifin okunması, dün de belirttiğimiz gibi sadece Anadolu’da değil, Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek, Kosova ve Arnavutluk’ta asırlardır, tıpkı ülkemizde olduğu gibi okunmaktadır.

Ayrıca Bulgaristan, Yunanistan, Romanya gibi ülkelerde de okunmaktadır. Çok ilginç ama Moldova’daki Hıristiyan Türklerin yaşadığı Özerk Gagavuz bölgesinde de okunmaktadır. Rusya, Gürcistan, Abhazya ve Kırım’ı da ilave edelim.

Umar ve beklenir ki, Süleyman Çelebi ve Mevlidi-i Şerifin tanıtım ve anlatımında; mevlidin, milli ve manevi değerlerin yasaklandığı dönemlerde nasıl bir maya oluşturduğu yazılır ve konuşulur.

Mevlid-i Şerifin okunması, sadece ülkemizde dini-milli değerlerin baskı altına alındığı yıllarda değil, Balkanlarda da benzeri yasakların uygulandığı devirlerle birlikte bugün de Müslümanların birliğini-dirliğini sağlamakta ve güç-kuvvet katmaktadır.

Mevlid-i Şerifin okunması ve dinlenilmesi, insanların muhasebe, muhakeme, kabiliyetlerinin gelişmesinde, dünya ile ahiret arasındaki dengenin sağlıklı şekilde kurulmasında da önemli bir ikaz ve nasihattir.

Mevlid-i Şerif başka dillere de tercüme edilmiştir. Mesela Rumca bunların başında gelmektedir. Arnavutça, Çerkezce, Tatarca, Boşnakça, Almanca, İngilizce ve Arapça’ya tercüme edilmesine rağmen, yine de bazı kısımlar Türkçe okunmaktadır.

Süleyman Çelebi’nin derdini anlamak için Mevlid-i Şerifin önemi üzerinde durulmalıdır. Çünkü Mevlid bize ancak Peygamberimizi seversek, O’nu anlarsak, sünnetini yaşarsak bir ve bütün olacağımızı tavsiye etmektedir.

Bu tavsiyenin temelinde, “Sünnet olmadan ümmet olunmaz” felsefesi yatmaktadır. Sünnetten koptuğumuzda pek çok şeyden koptuğumuz bir vakıadır.

Ezcümle Süleyman Çelebi’den:

Sünnetin tut ümmeti ol ümmeti

Ta nasip ola sana Hak rahmeti

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Okumadınız mı? Diyanet islam ansiklopedisi bídat yazıyor mevlitler bídat kandiller bídat kutlu doğum bídat yazıyor

AYGÜN

ŞİRK DİYE BİR KAVRAM VAR MI? BU ŞİİRDE ŞİRK SÖZLERİ VAR DİYORLAR. SİZCE YOK MU?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23