• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Süleyman Çelebi ve Mevlid-i Şerif (1)

25 Ocak 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Mefhar-i Mevcudât, Hazret-i Fahr-i Âlem

Muhammed Mustafa ra Salevat

Allah adın zikredelim evvela

Vacib oldu cümle işte her kula

Allah adın her kim ol evvel ana

Her işi asan eder Allah ana

Allah adı olsa her işin önü

Hergiz ebter olmaya anın sonu

Bir kez Allah dese şevk ile lisan

Dökülür cümle günah misli hazan

İsm-i pakin pâk olur zikreyleyen

Her murada erişir Allah diyen

Aşk ile gel imdi Allah diyelim

Dert ile göz yaş ile ah edelim. Ruhu için el-Fatiha.

Bu sözleri duyan her insan, Mevlid-i Şerif’in yazarı Süleyman Çelebi’yi hatırlar.

Mevlid-i Şerif, Ankara Savaşı’ndan (1402) sonra dağılma sürecinde yazılmıştır. Fetret dönemini takiben “Beyliklerden Devlete” inşada, milletimizin bir ve beraberliğini sağlayan önemli mayalardan birisi Mevlid-i Şerif olmuştur.

Devlet-i Aliye’nin kuruluşundan bugüne kadar hâlâ toplumumuzun dini-milli günlerinde birlik ve beraberliğimizi besleyen güçlü damarlardandır.

Biliyorsunuz tarihimiz içerisinde iki türlü fetret dönemi vardır.

Birisini yukarıda söyledik, ikincisi de Cumhuriyetin kuruluşundan sonra millet iradesine yapılan büyük baskılar sonucu keyfi zulümleriyle, kıtlık ve savaş yorgunu bir milleti, kurduğu devletinden soğutan CHP’nin zulüm yıllarıdır.

Ezanın, Kur’an’ın yasak olduğu, Kur’an okunan evlere baskınların yapıldığı, dini kitapların yakıldığı, âlimlerin idam edildiği, camilerin kapatıldığı, satıldığı, kiralandığı yıllarda halkımız, dini ve milli günlerde gizli gizli Mevlid okutarak bir araya gelebilmiş ve dinini koruma adına Mevlid-i Şerif’e sarılmıştır.

Malum Mevlid-i Şerif’in diğer adı “Vesiletü’n-Necat’tır”. Milletçe sevinçlerimizde sevincimizi artırmak, musibetlerde musibetlerden kurtuluşa vesile olsun diye yazılmıştır.

Bu yıl (2022) Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılıdır ve devlet yetkililerimizin teklifiyle, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) anma ve kutlama yıl dönümleri programına aldırılmıştır.

Dolayısıyla Süleyman Çelebi, vefatının 600. yılı münasebetiyle çeşitli programlarla anılacaktır. Biz de hatırlatarak tuzumuz olsun dedik.

Kısaca merhumun biyografisine bakalım.

Osmanlı II. Sultanı Orhan Gazi’nin silah arkadaşı Şeyh Mahmud’un torunu, I. Murad’ın veziri, devlet adamı Ahmed Paşa’nın oğlu Süleyman Çelebi, 1351 senesinde Bursa’da dünyaya gelmiş, 1422 senesinde Bursa’da vefat etmiştir.

Süleyman Çelebi’nin ilmi derecesi Emir Sultan’ın dikkatini çeker ve 1400 yılında inşası tamamlanan Ulu Cami’de imam olarak görevlendirilir. Bu arada, Süleyman Çelebi’nin Yıldırım Bayezid’in divan imamlığı yaptığı da rivayet edilir.

Süleyman Çelebi, Efendimiz (s.a.v.)’e olan sevgisini dile getirdiği 768 beyit ve 16 babdan oluşan Mevlid-i Şerif’i, 1409 yılında imamlığı sırasında tamamlamıştır.

600 yıldır insani ve dini-milli amaçlı örf-adet ve geleneklerimizin vazgeçilmezi olan Mevlid-i Şerif hakkında bu kadar kısa hatırlatmaya razı olamadım. Yarına devam. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kemâl

Allah, Süleyman Çelebi Hazretlerinin mübarek ruhaniyetini şad eylesin ve makamını âli kılsın inşallah. Rabbim bu duyarlılığınız dolaysıyla sizlerden de razı olsun. BM-UNESCO programlarında anılmak da güzel, teklifi Devletimiz adına hangi kurum yaptıysa o kurum yetkililerinden Allah razı olsun. lâkin bu ülkenin her ferdinin böylesi organizasyonlardan bağımsız olarak Süleyman Çelebi Hazretlerinden ve mevlidi şeriften haberdar olması gerek. Zira MEVLİDİ ŞERİF, AZİZ MİLLETİMİZİN MANEVİ MANİFESTOSUDUR. Her MÜSLÜMAN TÜRK doğumundan ölümüne kadar (ana başlıklar olarak: doğumda, sünnette, evliliklerde, çocuk sahibi olunduğunda, bir işe girildiğinde, bir kaza ve bela atlatıldığında, hastalanılıp sağlığa kavuşulduğunda, bir barış temin edildiğinde ev, araba vb kalıcı bir eşyayı edinildiğinde, evlatların evlendirilmesinde vb vb ve nihayetinde ruh teslim edildiğinde) onlarca kere bu manevi atmosfere girip çıkmaktadır. Mevlidi Şerif aynı zamanda Milletimizin Hazreti Nebi’ye sav bağlılığının bir tercümanıdır. Biz mahşer yerine giderken bu SADAKAT MÜHRÜYLE gideriz. Fakat günümüzde özellikle Diyanet ve İlahiyat menşeli bazı zevat tarafından bu bağlılık, ( hem Mevlid metni olarak hem de törensel yanıyla) hor görülüp aşağılanmaktadır. Ayıptır ve günahtır. Kimse bir takım mugalatalarla bu milletin ALLAH RESULÜNE sav OLAN SEVGİSİNİ aşağılayamaz.. Herkesin Mevlidi Şerifin yüzlerce yıldır sağladığı sevgi, barış ve bereket ortamında buluşması dileğiyle.

Mustafa

Sadece tüketin diyen holdingler le büyüme olmadı olamaaz.! Aksunguru ve iha yı siha yı tiha yı koç holding mi SA bancı, ÜLKER veya eczacıbaşı mı silkelenseler yüz bayraktar yüz tusaş dökülecek holdingler kasaba bakkala manava mobilyacıya küçük esnafa savaş açılmış holdingler.! koç gibi sabancı, Ülker gibi bir holding in savunma ve ağır sanayide olmaması tuaf değilmi. MMM migros nedir Allah aşkına koçtaş sadece tüketim kolay tüketim ürünleri. Makina yapan makina yapmadan kalkınma olmaaaaaz CNC torna cnc fireze tel telerozyon Adamlar 8 eksen makina yapmışlar milyon dolarlar la alıyoruz 5 eksenini  kullanıyoruz üç eksenini kullandırtmıyorlar. Onlar 8 eksenli kayar makina yaptılarsa bizim holdingler 10 eksenli yapmalıydı. Tayvan bir ülke bile  değil bize teknolojık makina cnc torna cnc freze tel erozyon satıyor. Kısaca makina yapan makinalar siha iha yı yapan makinaları satın alıyoruz . Bir kaç  kobi hariç milyon dolarlarla ital ediyoruz. Bizde küçük esnafın kárına göz dikmiş holdingler kasabın, manavın, küçük esnafın kárında gözü olan holdingler. Güçlü Türkiye düşmanı holdingler.! İstisnalar hariç...!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23