• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Söz Okyanusunda Yolculuk

20 Mayıs 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Bu hafta tanıtmaya çalışacağımız eser. Yazar Yayınlarından çıkan D. Mehmet Doğan’ın “Söz Okyanusunda Yolculuk” isimli kitabı.

D. Mehmet Doğan’ın yıllardır ömrünü hibe ettiği dilimizin, haliyle dil ile birlikte dini kavramlarımızın da tahribi üzerine yazdığı eserlerden birisi.

Sözün başında bir hususu dile getirelim.

Malum D. Mehmet Doğan, uzun zamandır hastanede tedavisi sürüyordu. Mahdumu Melih Beyle görüştüğümde; tedavisinin evde süreceğini, bu hafta taburcu olacağını söyledi.

Yüce Allah’tan şifalar dileyerek dua talebinde bulunalım. Rabbim şifa ihsan eylesin.

Devletimizin ve milletimizin iki bin yıllık kültür, tarih ve medeniyet bekçisi-takipçisi-yazıcısı-anlatıcısı ve savunucusudur.

Deniz olan Okyanusun sınırları ne kadar genişse, dilimizin zenginliği de o kadar geniştir. Yüz yıl öncesine kadar dünyanın en zengin diline sahiptik ve “Yedi Düvel” tespiti sıradan bir laf değildir.

“Üç Kıta Yedi Denizde” söz sahibiydik; dilimizle-dinimizle anlaşıp gidiyorduk. Şimdi ise 780 bin kilometrekarelik vatanımızda baba ile oğul-kız arasındaki “yar” gittikçe açılıyor. Yani dilin tahribi sürüyor.

Şimdi “yar” denilince; Batıya yamalık olup, kendisini dilinden koparmayı maharet sayanlar “yar”ın ne demek olduğunu anlamayabilirler.

“Yar” deyince sevgili sanırlar. O “yâr”dir. “Yar” demek; insan boyunu aşan çukurun yahut derenin kenarı demektir.

Hatta bir atasözümüz vardır: “Kardeş kardeşle dövüşür amma yardan atmaz”. Yani “kardeşinden vazgeçmez” denilir. 

Geçelim.

D. Mehmet Doğan eserin sunuşuna şu ifadeleri derç etmiş, biz de nakil edelim:

“Kamus yolculuğu. Kamus; yani sözlük… Sözlük’ten öte sözlük; deniz-derya olabilmiş sözlük…

İnsanın yolculuğu sözledir; kelamla, kelimelerledir. Sustuğu zaman bile sözü vardır insanın. Söz işaret eder. İşaret de sözdür.

Hal ve hareketlerimiz, duruşumuz, oturuşumuz, yürüyüşümüz… Söze dönüştürülür. Bizim yolculuğumuz sözlüklere ve sözlüklerle”…

Bu arada D. Mehmet Doğan’ın esas “Büyük Türkçe Sözlük” eserini de unutmamalı. Henüz bu sözlükteki kelime sayısını aşan bir sözlük yoktur.

Dilimizin ne büyük bir Okyanus olduğunu görmek için bu sözlüğün Türk Dil Kurumu başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ile devletimizin tüm kurumlarında  ellerin ulaşabileceği, gözlerin görebileceği, kapağının açılabileceği yerlerde durması lazımdır.

Millet devlet bütünlüğünün ana damarlarından birisi; devletimizi yönetenlerle  milletimizin dil birliğinin olmasıdır.

Mesela Türk Dil Kurumu Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın konuşmalarındaki kelimelerinden bir sözlük yayınlasa, dilimizin imarına büyük katkı sağlamış olur.

Şükür ki, konuşmalarında ve tüm icraatlarında dilimizi haysiyetine yakışır şekilde ve hakkını vererek konuşan bir liderimiz var. Örnek alınması çok zor olmasa gerek.

Ezcümle:

D. Mehmet Doğan devlet-millet ve din merkezli medeniyet dilimizin büyük ustasıdır. Dilini kaybeden bütün kutsallarını kaybeder. Ve Türkçe din dilidir.

Eser hakkında: www.yazaryayinlari.com [email protected] 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeref

Hocam bu seferde "Reis" i edebiyatçı yaptın çıktın..Tamam çok seviyorsunda...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23