• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Rızka iman; şirki önler ve iftarlar

29 Nisan 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Allah’a şükür bir Ramazan-ı Şerifi daha idrak etme nimetiyle nasiplendirildik. Ömrü vefat etmeyip de bugünleri göremeyen ehli iman insanlarımıza Allah rahmet eylesin.

Malum bütün dünyada ekonomik bir sıkıntı var. Bizim ülkemizde de bu sıkıntı asgari şekilde yaşanmaktadır.

İmanı bütün insanlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, devletimizin ilgili kurumları, Ramazan ayının muhtevasına uygun hareket ederek, birlik ve beraberliğimizi yurtiçinde ve dışında iftarlarla ihya ettiler.

Yurtdışında ve tabii özellikle fakir İslam ülkeleriyle, soydaşlarımızın yaşadığı Balkanlarda, Deniz Feneri ve İHH gibi kuruluşlarımız, işadamlarımız, iftarlar düzenleyerek İslam kardeşliğinin pekişmesini sağladılar.

Yurtiçinde ise yine hayırsever kuruluşlarımız, iş çevrelerimiz ve bazı belediyeler, kaymakamlıklarımız, valiliklerimiz iftar geleneğimizi sürdürdüler.

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun çeşitli yerlerde katılımıyla, 81 vilayet, 922 ilçemizde “yetim, gazi ve şehit” ailelerine iftar verildi.

Sivil toplum kuruluşlarımızdan Birlik Vakfı, genel merkez başta olmak üzere ülkemiz genelindeki şube ve temsilcilikleriyle, bu yıl yine yardım ve iftar destanı yazdılar.

Daha nice vakıf, dernek ve işadamlarımız, memleketimiz sathında, Ramazan kardeşliğini ihya ettiler.

Burada Üsküdar Belediyesi ve başkanı Hilmi Türkmen’den ayrıca söz etmek isterim. Her yıl olduğu gibi bu sene de yine her türlü takdirin üzerinde hizmet yaptı.

İstanbul’un 500 yıllık tarihindeki Ramazan-ı Şerifin ruhuna uygun ibadet merkezli geleneklerimizi gece gündüz demeden İstanbullulara sundu.

Bu kadar insani ve imani hizmetlerin ardından, sözü iyiliklerle devam ettirmek lazım ama şunları paylaşmama müsaade edilmeli.

Rızkın sahibinin Allah olduğuna dair hiçbir samimi Müslümanın şüphesi yoktur.

Kitabımız Kur’an, Peygamberlerimiz ve son Peygamberimiz, âlimlerimiz ile bu hususta söz sahibi insanlarımız; kayıtsız, şartsız böyle olduğuna iman eder ve edilmesini isterler.

Ramazan-ı Şerifin nimetlerinden nasipsiz birtakım kimselerin; abdesten, namazdan, camiden uzak şirk ve isyan içerisindeki hezeyanları yine gündemi işgal etti.

Rızkın sahibinin Allah olduğuna inanmamak şirke girmenin dik alasıdır. Rızıktan umudu kesmek, iman etmekten kaçmanın çaresizliğidir.

Ekonomik sıkıntılardan, açlıktan, yoksulluktan söz ederek, ülkede korku ve kaygı meydana getirmek isteyenlerin tamamının zengin, varlıklı kimseler olduğu meydandadır.

Sırf Ramazan-ı Şerife düşmanlıklarının gereği böyle yaptıklarını, yazdıklarını, haberleştirdiklerini herkes bilir ama hatırlatmakta fayda vardır diye bu kadarını söylemeli.

Ezcümle:

Rızka imansızlık; fitnenin, fesadın, münafıklığın neticesidir. Bu hastalıklara müptela olanlar, İslam’ın; “paylaşın, dayanışma içerisinde olun, zekâtınızı verin” gibi emirlerine uymak istemediklerinden, doymak bilmediklerinden açlıktan dem vurmaktadırlar.

Haram yiyenler doymaz. Bu bir isyan ve şirk terörüdür. Yardımlaşma ve kardeşlik kervanının önünü kesme eşkıyalığıdır.

İçindeki pusulası ahiret gününü gösterenler doğru yolda, bozuk olanlar ise bunlara düşmanlık etmektedir vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hadi Yine İyisiniz

Yazar Edendi ne mutlu sana ki bağışlandın.11 ay kul hakki ye sonra bir ayda bağışlan.Allah bana boyle cenneti nasip etmesin içinde boyle bağışlanan varlıklar var ise.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23