• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Osmanlı Kültürünü Cumhuriyet’e Taşıyan Köprü Şahsiyetler

04 Mart 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Derdime vâkıf değil, cânan beni handân bilir

Hakkı vardır şâd olanlar herkesi şâdan bilir

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil

Çektiğim âlâmı bir ben bir de Allah’ım bilir. 

Fuzuli

Bu hafta tanıtacağımız eser, tarihin ve medeniyetin ilk beşiği, ilk başkenti Bursa’dan. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığının yayınları arasından çıkan ve tarihin bilinmeyen noktalarına ışık tutan bir kitap!

Ömrünü bu topraklara, bu coğrafyaya ve bu millete; yalnızca “iyiyi, güzeli, hakikati” anlatmak için ömrünü hediye etmiş, Prof. Dr. Mustafa Kara Hocanın kaleme aldığı, “Osmanlı Kültürünü Cumhuriyet’e Taşıyan Köprü Şahsiyetler” ismini taşıyor.

Tarihin devamlılığı devletin devamlılığı demektir. Milletlerin “millet olma” bilinci, inancı ve bu bilinçle, inançla, vatanımıza sahip çıkmamız, ancak tarihin ve devletin devamlılığına sahip çıkarak mümkündür.

Bu hususta kitaba bir takdim yazısı yazan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş şunları söylüyor:

“Bir milletin tarihi, sadece kahramanlık destanları ve büyük zaferlerle değil, aynı zamanda o milletin din adamları, aydınları, liderleri, sanatçıları, edebiyatçıları ve düşünürleri aracılığıyla da yazılır.

Ülkemizin köklü tarihi ve kültürel mirası, kuşkusuz bu topraklarda yetişmiş büyük şahsiyetlerle daha da zenginleşerek onların fikirleri ve eserleriyle şekillenmiştir”.

Evet, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişte köprü olan şahsiyetlerin katkıları, bugün milli birliğimizin önemli mihenk taşlarını oluşturmaktadır.

Bu manada Mustafa Kara Hocamız kıymetli bir çalışma yaparak, tarihimizin unutulan kısımlarını aydınlatmak için bilgi ve belgelerle dolu bir eser bırakmıştır. 

Köprü şahsiyetler, bin yıllık tarihimizin akışındaki kesintileri yeniden kopan halkalara bağlama anlamında ve devamlılığı sağlamada önemli vazifeler ifa etmişlerdir.

Siyasetten tasavvufa, eğitimden bilime, edebiyattan dini-milli değerlere kadar pek çok alanda önemli eserlere, işlere imza atmış şahsiyetlere yer verilmiş.

Sözü sahibine, Mustafa Hocaya bırakalım:

“Kitabımızın isminden de anlaşılacağı gibi cevabı aranan soru şudur:

Özellikle harf devrimi sebebiyle birbirinden hızla uzaklaşan iki dünyayı birbirine kim, nasıl yaklaştıracak? Dün yaşayan âlim, arif ve sanatkârlarımızı, yöneticilerimizi, bunların yaptıklarını/yazdıklarını/tartıştıklarını bize kim hangi üslupla tanıtacak? Arşivlerin tozlu belgelerini, kütüphanelerin yaşlı kitaplarını yeni nesle kim, nasıl aktaracak?

İşte bu zor dönemde söz konusu mühim görevi yerine getirenler, elinizdeki kitapta “Köprü Şahsiyetler” olarak isimlendirilmiştir.

Bunlar kaleme aldıkları çok farklı alanlardaki eserlerle, ürettikleri fikirlerle, “iki dünyayı” birbirlerine bağlamaya çalışmış, Osmanlı birikimini yeni nesle aktarmış, imkânlar ölçüsünde, ‘Kökü mazide olan atiyim’ gerçeğine omuz vermişlerdir”.

Ezcümle:

Tarih, medeniyet ve kültürel dağılma, parçalanma veya yok sayma/sayılma, bir toplumun savrulması demektir. İçte ve dışta bu savrulma beklenirken, bekleyenleri sevindirmemek için böyle eserlere ihtiyaç vardır vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Secim var demir

Osmanli ve Cumhuriyeti ayni yerde kullanmis baksana sen suna. Demekki abilerinden komut geldi:)))  gibisiniz yat kalk zipla. Bir insan kendine bunu nasil yakistirir ayiptir. Turk gururumuzu yitirdik. 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23