• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

On5 Sıfır7

28 Haziran 2022
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Darbe, İhtilal, Terör ve Terör Sevicileri…

Yukarıdakiler, insan olarak dünyaya gelmiş, insan olarak ölmek isteyen hiç kimsenin başvurmayacağı caniliktir, vahşiliktir, insanı ve insanlığın katilliğidir.

Ülkemizde veya dünya genelinde darbeler, ihtilaller, terör ve bunlara hamilik edenler, hiçbir topluma; huzur, güven, istikrar getirmemiştir. Çünkü hepsi de insanlık katliamıdır.

Bu katliamları, yıkımları, yok etmeleri anlatan mecralardan birisi de sinema ve belgesellerdir.

Bu anlamda İstanbul’da “Darbe Direniş Özgürlük Filmler Haftası” düzenlendi.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, 15 Temmuz Derneği ve Yedirenk İletişim organizasyonunda icra edilecek haftanın bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek.

Darbe Direniş Özgürlük Filmler Haftasının Genel Sanat Yönetmenliğini yapan İhsan Kabil, dünya sinemasından seçtikleri filmler hakkında şu bilgileri verdi:

Dünyanın değişik coğrafyalarında, özellikle yakın tarihte insanlığın maruz kaldığı sömürgecilik ve darbelere karşı toplumlar, karşı duruş ve mücadele duygusuyla direniş sergilemiş, haklı davaları için hak ve adalet uğruna kendi haklarını savunan eylemler ortaya koymuşlardır.

Kimi zaman da askeri güçler devreye girip, meşru hükümetleri devirmiş veya devirmeye kalkarak, toplum hayatını karmaşaya sürüklemişlerdir.

Bu anlamda sinema, toplumsal duyarlılık ve farkındalık yönelimi ve sorumluluk duygusuyla harekete geçerek, en iyi hikâyeleri ve gerçek olayları sinema dilinin üstün imgesel gücüyle yansıtma yoluna gitmiştir.

Sömürgecilik, on dokuzuncu yüzyılda artarak daha çok Batılı ülkelerin Afrika ve Asya topraklarını ele geçirmek suretiyle, oraların yerüstü ve yeraltı kaynaklarını işleterek, artı değerlerini kendi ülkelerine aktararak, bu kaynakların gerçek sahibi toplumları yoksulluk içinde bırakmış hatta bizatihi köleleştirmişlerdir.

Sinema, gerçek fonksiyonlarından biri olarak, insan vicdanını temsil etmek suretiyle, böylesi insani sorunları işleyen filmlerle yapması gerekeni ortaya koymakta, giderek dramatik bir etkiyle toplumun vicdanı olma işlevini yerine getirmeyi üstlenmektedir.

Japonya’dan Latin Amerika’ya kadar birçok ülke bu insanlık dışı muamelelerden mustarip olup, bazen yıllar süren mücadeleler sonucu boyunduruklarından kurtularak, insanın hak ettiği bir düzene kavuşmak için mücadele vermenin sonunda bağımsızlık ve hürriyetlerini kazanma lütfuna kavuşmuştur.

Bu film haftasında, her kıtadan ve bu olumsuzluklara maruz kalan ülkelerden yapılmış dünya sinemasından seçkin 17 film yer almaktadır.

Filmleri seçerken ajitasyon veya manipülasyon sergilememelerine dikkat edilmiş, sinema sanatının estetik ve etik değerleri dikkate alınmıştır.

Günümüzde TV kanalları, dijital platformlar, sanal dünya, sosyal medya ve genel olarak internet ortamlarıyla kuşatıldığımız gerçeğinden hareketle ortaya çıkan çeşitli algı yönetimlerinin, ne denli kültürel kodlarımızla oynadığı neredeyse karşı konulmaz bir gerçeklik ve meydan okuma olarak karşımızda durmaktadır”.

Evet, filmler hakkında bilgi için www.on5sifir7filmhaftasi.com adresine bakılabilir. Gösterimleri ücretsizdir.

Yabancı filmlerin, Türkçe altyazılı olarak gösterileceği bilgisini de hatırlatalım.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Özer

Buş yazı olmuş gündeme gel. Yorma insanları okunmaz o yazın.

Okur

Muhterem yazar elbette darbe,darbeye teşebbüse en haince bir iştir,düşüncesi bile hainliğin daniskasıdır. 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23