• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Nehirden Denize Özgür Filistin Özgür Gazze!

13 Haziran 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Yazının başlığı, Türkiye Yazarlar Birliğinin çıkardığı “TYB AKADEMİ” isimli hakemli derginin ana konusu.

TYB AKADEMİ bu sayısında, Filistin’in tarihini masaya yatırmış ve sahasında uzman isimler; belgelerle-bilgilerle-araştırmalarla çok önemli konuları ele almışlar.

Derginin editörlüğünü Ali Osman Kurt üstlenmiş ve hakkında şu bilgileri veriyor:

“Bu özel sayı, Filistin’in tarihi ve kültürel mirası ile bölgedeki siyasi çalkantılara ilişkin derinlemesine bir incelemeyi gaye edinmiştir.

Filistin, sadece coğrafi konumu nedeniyle değil, aynı zamanda tarih boyunca yaşadığı dönüşümlerle de önemli bir bölge olmuştur.

İşte bu sayımızda, Filistin meselesini ele alan birbirinden değerli “on sekiz yerli yazıyı ve “üç çeviri makaleyi bir araya getirerek, okur kitlesine geniş bir bakış açısı sunulması hedeflenmiştir.

Bu makaleler; tarihi-siyasi-dini-felsefi-sosyolojik ve arkeolojik açılardan sorunu anlamak için önemli katkılar sunmaktadır. Detaylı ve derinlemesine analizler sunan yazılar, okurlara Filistin’in tarihini ve bugününü daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır.

Amacımız, bu dergi aracılığıyla Filistin’in zengin tarihine ve kültürel mirasına ışık tutmak ve böylece bölgenin geleceği için barış ve adaletin önemini vurgulamaktır.

Türk Dış Politikasındaki Filistin meselesi üzerinde duran bir makaleden, tarihsel perspektiften, emperyalist politikaların Filistin üzerindeki etkisi ve İngiliz politikalarının tarihî boyutları da bu sayıda önemli yer tutmaktadır.

İsrail’in Gazze’deki şiddet eylemleri ve Amerikan devlet benliğindeki rolü, bölgesel ve uluslararası boyutlarıyla ele alınmaktadır. Kültürel ve toplumsal boyutta, Filistin’deki etnik temizlik ve Kudüs’ün arkeolojisi gibi konulara da derinlemesine bir bakış sunulmaktadır.

Kudüs’ün statüsü, hukuki çerçevede incelenerek tartışılmış ve farklı bakış açıları sunulmuştur. Dinî açıdan, On İki İmam Şiâsı’nın Kudüs’e bakışı ve İslam siyaset düşüncesinde devletin zorbalığı gibi konular ele alınmıştır.

Ayrıca, Yahudi kaynakları bağlamında toprak meselesi ve İsrail’in ulusal kimlik oluşturma çabaları gibi temaları inceleyen çalışmalar da bulunmaktadır.

Bu bağlamda Osmanlı Devleti dönemi; barışın, adaletin ve farklı kültürel ve dini grupların bir arada yaşama kültürünün benzersiz bir örneğini teşkil eder.

Osmanlı egemenliği, yüzyıllardır bu topraklarda yaşamış, farklı kültürel ve dinî grupların bir arada var olmasını sağlamıştır.

Filistin’in kültürel mirası; halkın gelenekleri-sanatı-edebiyatı ve mutfağı ile zenginleşmiş, bu miras, sadece Filistinliler için değil, tüm insanlık için korunması gereken bir değerdir.

Son olarak, Filistin meselesinin geçmişten günümüze nasıl devam ettiğine odaklanan çalışmalar, bu sayının önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Filistin’in zengin tarihini ve kültürel mirasını derinlemesine ele alan bu özel sayının,

Filistin meselesine ilgi duyan herkes için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olacağını umuyoruz”.

………………….

Ezcümle:

Evet dergi hakkındaki özet bilgiler böyle. Emeği geçenlerin yüreklerine sağlık.

İsrail, ABD ve İngiltere tarafından; “Halkı olmayan bir ülkeyi, ülkesi olmayan bir halka gasp ettirerek, 1948 yılında kurulmuş bir terör devletidir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ersan

nerde ne kadar israilli it varsa Allah'a havale ediyorum
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23