• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Millet varlığından habersiz siyasetçiler

22 Eylül 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Siyasetçi önce nasıl bir millete mensup olduğunu bilmekle yükümlüdür. Nasıl bir ülkede yaşadığını bilmek ve anlamak zorundadır, yoksa yerli turistten öte gidemez.

Aksı takdirde temsil etmeye hakkı yoktur, millet olma bilincinde olan halk da bunlara canlarıyla kurduğu devletini ve kendilerini yönetmeye izin vermez.

Milletten yetki alamayan siyasetçilere muhalefet denilir ama mevcut muhalefete de siyasetçi demek için siyaset ilmini inkâr etmek lazım gelir.

Çok yazılıp konuşulduğu için bilinenleri tekrar etmek gereksizdir fakat şu kadarını söylemekte fayda vardır.

Birbirlerine güvenmeyen, birbirlerinin aleyhinde bulunan, birbirlerinden gizli işler çeviren, anlaşmalar yapan, ne zaman nerede nasıl ne söyleyecekleri belli olmayan, sürekli didişen bir muhalefete, milletimizin asil ekseri kısmı niye yönetme yetkisi versin?

Anadolu’da böyle siyasi anlayışa; “mangal maşası” denilir. Kimse elini sıcak sudan soğuk suya sokmak ve yükümlülük almak istemiyor, herkes eline bir maşa almış, mangaldakilerle oynayıp duruyor.

Mevzumuz muhalefet değildi. Muhalefeti eleştirebilmek için muhalefette olanların siyaset ilmi adına söyleyecekleri olmalı ki, değerlendirmeye tabi tutulsunlar.

Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’a ve hükümete hakaretten başka muhalefetten bir söz duyan var mı? Nerede sıkışsalar saldırıya geçiyorlar.

Bu hal; siyaset adına vahim bir durumdur! Tayyip Bey de her fırsatta:

-“Milletimize lafını, sözünü, yerini yurdunu bilen, ayak oyunlarıyla yahut belden aşağı vurarak siyaset yapanların dışında bir muhalefet lazım” demiyor mu?

İçinde yaşadığı milletin varlığından habersiz sadece siyasetçiler mi? Elbet değil!

Bir de siyasetçilerle istedikleri gibi oynayan sözde gazeteciler, yazarlar, sosyal medya avaraları ile düne-bugüne-yarına dürbünün tersiyle bakıp; kendilerini aydın zanneden, milletimizden ve ülkemizden kopuk kimseler var ki, acınacak halden de öteler.

Bunlar; asırlardır cephelerde şehit kanı pahasına vatan edindiğimiz topraklarımızı, kurduğumuz devleti ve kazandığımız zaferleri, karıncalanmış bir zihniyetle; anlaşılması ve izahı imkânsız, ne dedikleri bilinmeyen, kazançlarını; sadece milletimize ve devletimize kafa tutarak sağlayanlardır.

Böylelerin niyetini anlamak ve irdelemek gerçekten zordur. Yıllardır kimden yanalar, kimi sever-sayarlar, milletimizin ne acısında ne sevincinde bir türlü yanlarında olamayan ve duramayan, hatta olmamak için direnen bu güruhları çözebilenlere aşk olsun!

Yine de bir neşter vuralım. Aklı erenlerin konuştuklarına ve yazdıklarına bakınca belki şöyle denilebilir: “Siyasetten sanata, kültürden ekonomiye, milli birlik karşıtlığında kümeleşen bu güruhlar, Türkiye’nin bağımsızlığından şikâyetçi ve hoşnut olmayanlardır. Geçelim.

Ezcümle:

Tanzimat’la birlikte İttihat ve Terakkicilerin, Devlet-i Aliye’nin sonunu getirmeleriyle tam bir sömürge ülkesi olmamız planlanmıştı ama milletimiz müsaade etmedi.

Malum muhalefet cephesine bakınca aynı sömürge olma isteği görülmektedir. Ne yazık ki, umutlarını millet yerine Batılılara bağlamış bir muhalefete sahibiz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Milli varlıklar

Milli varlıklardan habersizler var,,,satanlarda var..

Ömer

Emekli ciddi sıkıntı içinde kök zam falan deyip zam yapılmadı hala 7500 TL . Zam yapılmış yapılmamış onda değilim adaletsizlik var . Düzeltilmeli
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23