• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Medine Müdafii Fahreddin Paşa

24 Kasım 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

“Dikkat edin, özellikle gölgede bırakılan bazı kahramanlar, esasında o milletin büyük komutanlarıdır”. Laedri.

Bu ifade, Medine Müdafii Fahreddin Paşa’yı tam anlatmaktadır. Fahreddin Paşa, hakkında yazılan bir romandan başka pek bilinmez ve sadece Medine Müdafii olarak tanınır.

Medine Müdafii olmakla birlikte Peygamber Efendimize ve devrine ait pek çok mukaddes emaneti, çetin ve imkânsızdan öte ağır şartlar altında Medine’den İstanbul’a getirmiştir.

Fahreddin Paşa’nın önceki gün vefatının (22 Kasım 1948) 75. seneyi devriyesi idi. Vasiyeti üzerine kabri Rumelihisarı’ndadır. Ruhu için el-Fatiha.

Doğum yeri ve tarihi hakkında da bilgi aktaralım. 1868 yılında bugün Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Rusçuk’ta dünyaya gelmiştir. Asıl adı Ömer’dir. Soyadı kanunun çıkınca Ömer Fahreddin Türkkan ismini almıştır.

Yirmi iki milyon metrekareye sahip Osmanlı coğrafyasında, Mekke ve Medine de vardır ve 1917 senesine kadar bizimdir.

İngilizlerin silah, mühimmat, para ve asker vererek Osmanlı’ya karşı kullandığı birkaç Arap aşiretiyle, Şerif Hüseyin’in başlattığı savaş, Devlet-i Aliye’nin dokuz ayrı cephedeki savaşından birisidir.

Büyük imkânsızlıklar içerisinde Medine’yi savunan Fahreddin Paşa, “iki yıl yedi ay” boyunca müdafaa eder. Tarih bu kısmı en geniş şekliyle anlatır.

Osmanlı hükümetinin Hicaz’ı kısmen boşaltma kararı alması üzerine Fahreddin Paşa, herhangi bir yağmaya karşı, Medine’de Efendimiz (s.a.v.)’e ait mukaddes emanetleri bir komisyon kurarak tek tek kayda aldırır ve her biri ayrı kıymete haiz eşyaları, 2000 askerin koruması altında İstanbul’a getirtir.

Fahreddin Paşa’nın çilesi, hiçbir çileye benzemez. İngilizlerin desteklediği Şerif Hüseyin’in kukla askerleriyle Fahreddin Paşa, 27 Ocak 1919’da savaş esiri olarak Mısır’a gönderilir. Ardından 5 Ağustos’ta Malta’ya sürgün edilir.

Sürgün sırasında, savaş suçlularını yargılamak üzere işgalci devlet tarafından İstanbul’da kurulan mahkemece ölüme mahkûm edilir ama 8 Nisan 1921’de Malta’dan kurtulur ve Berlin’de karşılaştığı Enver Paşa’nın daveti üzerine Kafkaslara geçer.

Burada İslam İhtilal Cemiyetleri İttihadı Kongresi›ne iştirak eder. Hemen ardından 24 Eylül 1921’de İstiklal Mücadelesine katılmak üzere Ankara’ya gelir.

9 Kasım 1921’de, I. TBMM’nin Afganistan/Kabil elçisi olarak tayin edilir ve Türk-Afgan dostluğunun gelişmesine büyük katkı sunar.

12 Mayıs 1926’da görevinin sona ermesi üzerine yurda dönen Fahreddin Paşa, 5 Şubat 1936’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nden tümgeneral rütbesiyle emekliye ayrılır.

Ezcümle:

Medine Müdafii Fahreddin Paşa ve Mukaddes Emanetlerle ilgili Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerinde belgeler vardır.

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Topkapı Sarayı’nda ise Medine’den gelen emanetler sergilenmektedir.

Cumhurbaşkanımızın himayelerinde her iki başkanlık hem ortak bir kitap hem belgesel hazırlayabilirler.

Tarihimizi belgeli kaynaklardan öğrenirsek anlarız. İngiliz veya diğer yabancı kaynaklardan öğrenirsek sırt döneriz vesselam. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Osmanli

Yazari tebrik ederim Osmanliyi basta sabotaj ci Filistinliler ve diger 30 cephe acan arablar oldu Rahmetli Kazim Pasa dedigi dogru hangi cephe gittimse karsimiz da arablari.gördüm Bu milet nicin bu Adi milleti taparcasina destekliyor Lanet olsun

Hikmet Yılmaz

Fahrettin paşa 'ya Allah rahmet etsin. Karaktersiz, korkak ve alçak Suud'larada emekleri haram olsun. Suud'lara para kazandırmak (Hac - Umre) yerine Kudüs'e gitmek gerekir. Kudüs'ü yanlız bırakmamamız gerekir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23