• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Makamlar Berber Koltuğuna Benzermiş

28 Eylül 2023
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Makamlar berber koltuğuna benzermiş, tıraş bitince kalkılırmış. Yerinde bir benzetme.

Bu sebeple berberin koltuğu kimsenin değildir, tıraş ne kadar kısa yahut uzun sürerse sürsün, oturan eninde sonunda kalkacaktır.

Koltuğa sahiplik, sabitlik yoktur. Hele hele mülk edinmek tamamen imkânsızdır. Resmi veya özel kurumlarda koltuğa yerleşenler bu siyakla oturmalıdırlar.

Önceki gün Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı konuşmayı izledim ve devlet için millet için nasıl çırpındığını gördüm.

O sıra aklımdan Üstad Necip Fazıl’ın Sakarya Türküsünün şu mısraları geçti:

Akışta demetlenmiş, büyük, küçük, kâinat;

Şu çıkan buluta bak, bu inen suya inat!

Fakat Sakarya başka, yokuş mu çıkıyor ne,

Kurşundan bir yük binmiş, köpükten gövdesine;

Çatlıyor, yırtınıyor yokuşu sökmek için.

Hey Sakarya, kim demiş suya vurulmaz perçin?

Rabbim isterse, sular büklüm büklüm burulur,

Sırtına Sakarya’nın, Türk tarihi vurulur.

Eyvah, eyvah, Sakarya’m, sana mı düştü bu yük?

Bu dâva hor, bu dâva öksüz, bu dâva büyük!..

Evet, Reis, Osman Gazi’nin, Coğrafi Osmaniye’ye vurduğu mührün yeniden neşvünema bulması uğruna yokuşu sökmek için gece gündüz, yorulmadan çalışmakta.

Ee peki, makamları berber koltuğuna benzetmekle neyi kastediyoruz. Kafa göz yarmadan onu da izah etmeye gayret edelim.

Bürokrat değilim ama bürokrasiyi iyi tanırım. Kırk yılım bürokrasiyi ve bürokratları tanımakla, gözlemekle, incelemekle geçti.

Sahadan salonu gözlemek başka bir tecrübedir. Salondan sahaya bakmak, dürbünün tersiyle gözlem yapmak demektir.

Bilumum bakanlarımız ve yardımcıları dışında, taşra dâhil bürokraside gevşemeden şikâyet edilmektedir. “O benim işim değil hastalığı” genelde CHP zihniyetinde mevcuttur.

Sanırım bu hastalık bizimkilere doğru da sirayet etmeye başladı.

Oysa R. Tayyip Erdoğan’ın işbaşında olduğu bir iktidarda çalışma usulü, kesinlikle “imece” anlayışıyla sürer ve sürmelidir.

Çünkü Cumhurbaşkanımızın başarısı ve milletimizle kucaklaşmasındaki esas sebeplerin başında, “imece” azmi ve gayreti önceliklidir.

Reis sahaya çıktığında milletimizle olan münasebetleri, konuşmaları, beden dili, “Biriz ve beraberiz sözleşmesi” niteliğindedir.

Bürokratlarımızın ve bürokrasinin bu anlayışla hareket etmesi her şeyden önce; hem Hakk’a hem halka hem de Hakk’ın ve halkın adına bütün dünya ile mücadele eden R. Tayyip Erdoğan’a karşı asli ve vicdani bir vazifedir.

Ezcümle:

Bürokraside “baştan savma hastalığı” kronikleşmiş bir illettir. Bugün değil, CHP zihniyetinin alt yapısını oluşturan İttihat ve Terakkicilerin ürettiği bir arazdır.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan bu hastalığın kökünü kurutmak için milletimize söz vermiş ve sözünü yerine getirme adına kendisi gibi inanmış sağlam insanlarla çalışmak istediği açık ve seçiktir.

Oturulan koltukların kimseye baki olmadığını haykırmaya gerek yoktur. Koltuğa oturmanın hakkını veremeyenler, yarın huzur-u mahşerde de veremeyeceklerini bilmelidirler.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nazım Karaman

Benzerme çok güzel makamlar geçicidir her şey geçicidir dünya bir misafirhanedir baki kalan yok onun için her icraatımızda Hak ve adaleti gözeterek Allah c c nin rızasını gözetmemiz lazımdır

berberoloji

kürdili hicazkar makamı berber işi değil abi bence..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23