• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Maarif Şurası -1-

02 Aralık 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Günümüz adıyla “Milli Eğitim Şurası”, 7 yıl aradan sonra toplandı. Milli Eğitim Bakanlığının ‘en yüksek danışma kurulu’ olarak bilinen, milli eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek için eğitim ve öğretimle ilgili konuları inceleyip, tavsiye kararları hazırlayan “Milli Eğitim Şurası” 1- 3 Aralık günlerinde çalışma yapacak.

Yirminci Milli Eğitim Şurasına Maarif Vekili Mahmut Özer başkanlık etmekte. Şura’nın ana konusu ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’. Şura’da üç hususta özel ihtisas komisyonu kurulmuş.

Bunlar, ‘Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği’’, ‘Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi’ ve ‘Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi’ olacakmış.

Her üç meselede oldukça önemli elbet! Umarız ki, “yerli ve milli” çözümler üretirler de eğitim-öğretim sistemimiz, taklitçilikten kurtulup, kendi medeniyetimiz havzasına döner.

Maarif Vekilimiz Mahmut Özer galiba bu sefer uzun tarihiyle 180, yakın tarihiyle 80 senedir kendimize yabancılaşan ama adı “milli” olan eğitim-öğretim sistemimizi biraz olsun, yerli ve milli bir mecraya oturtur.

Eğer bakanımız, çalışma arkadaşları, şuradaki yetkililer, hatta üniversitelerin öğretim kadroları, eğitim sistemimizin ülkemize ve milletimize ne kadar uzak olduğunu görmek istiyorlarsa, çok kolay bir öneride bulunacağım.

Yerli ve milli duruşuyla sağduyu sahibi insanlarımızın sevgisini kazanan oyuncu ve sunucu Kenan İmirzalıoğlu’nun ATV’de sunduğu, “Kim Milyoner Olmak İster” isimli programını çok değil, bir saat zaman ayırıp izlerlerse, eğitim sistemimizin nerelerde olduğunu çok rahatlıkla görebilirler.

Şahsen kaçırmadan izliyorum, yarışmaya katılanlar içerisinde yüksek perdeden uçan, memleketini ve milletini istihza ile küçümseyerek, yurt dışlarında eğitim aldıklarını belirtip, “Ben kimim biliyor musun” tarzında konuşarak yarışmaya başlayanların istisnasız hepsi ülkemize ait sorularda dibi görüyor ve eleniyorlar.

Sanki bu ülkede doğmamışlar, bu ülkenin okullarında okumamışlar, başka yerlerde eğitim görmüşler de bu sebeple Türkiye’ye dair soruları bilemiyorlar sanırsınız.

Eğer sayın bakan bir izlese, kesinlikle ilkokullardan itibaren lise sonlara kadar bütün sınıflara coğrafya dersi koyar. Tarih dersinden vazgeçtim. O iflah olacak gibi değil çünkü.

Yalnız yarışmacıların haklarını yemeyelim. Batılı ülkelerin tarihi başta olmak üzere edebiyatına, sinemasına ve müziğine dair her soruyu biliyorlar.

Programı izlediğim her seferinde bu ülkede yaşayıp yaşamadığımı test ediyorum. Vallahi şaka değil. Bu arada Kenan İmirzalıoğlu’nun da sabrına hayranım.

Tekrar edelim. Sayın bakan başta olmak üzere yakın ve uzak çalışma arkadaşları, şura üyeleri, önlerini görebilmeleri ve ders müfredatını yeniden düzenlemeleri için bu programı mutlaka izlemeliler. Eğitim sistemimize net bir ayna tutuyor.

Ezcümle:

Şura ile ilgili olarak ömrünü maarif meselelerine vakfetmiş hocaların hocası, büyük mütefekkirimiz Prof. Dr. Ferruh Müftüoğlu’nun tespitlerine yer verecektim ama öyle çok dertliyim ki, laf aldı başını gitti. Yarına inşaallah.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Umut Özkan

ne milli nede eğitim.. esas mesele bu..!
 • Yanıtla

Metin Kurt

Eğitimde fırsat eşitliği , başlık çok güzel keşke içini doldurabilseler, meslekte 22.yılım(lisede matematik öğretmeniyim), gözlemlediğim kadarıyla maddi durumu iyi olan bir çok veli çocuğunu 11 veya 12.sınıftan itibaren özel okullara alıyorlar, neymiş özelde haftada 15, 16 saat matematik dersi görecek, fizik 8 saat , kimya 8 saat, ayrıca çocuğum ingilizce, almanca, resim, müzik, din kültürü, beden eğitimi gibi sınav için gereksiz dersleri görmeyecek, en fazla iki haftada bir deneme yapılacak diyor ve özele geçemeyen, genelde maddi durumu orta ve dar gelirli ailelerin çoçukları dersane ve okul kursları ile hazırlanıyor, bu arada yukarıda sınav için gerekli olmayan hocaların derslerinden geçebilmek için oldukça fazla zaman harcadıkları yetmiyor gibi hocalarınada saygı da en ufak bir kusur etmemen gerekiyor (derslerine yoğun katılım,ders esnasında tyt, ayt sınavına çalışmayacak yani başka dersle meşgul olmayacak, geç kalmayacak ), biraz önce yazdıklarımın hiç biri özel okullarda yok, öğrenci bir yıl boyunca sadece sınav odaklı hazırlanıyor, yazılı stresi, diğer dersleri görme ve başarılı olma kaygısı yok... Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı bana göre fırsat eşitliği Yok, bizde de yani devlet okullarımızda da son sene sadece sınava odaklı eğitim öğretim yapalım, hem öğrencilerimize hemde halkımıza üst düzey hizmet etmiş olalım... Selam ve saygılarımla Denizli den Metin Kurt (Matematik öğretmeni)
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23